Hopa'dan Tokat'a eşkıyalar isyanda

|

Hopa A Hopa

Tokat Tozanlı çayına yapılmak istenen 5 HES projesine karşı bir yıldır mücadele yürüten Tokatlılar, İstanbul Taksim’de bir eylem düzenledi. Yeşilırmak Çevre Platformu ve Yeşilırmak Tozantı Çevre Platformu’nun çağrısıyla HES’lere karşı yüzlerce kişi, önceki gün Galatasaray Lisesi önünde toplandı. Davul zurnalarla halay çeken topluluk içerisinde yöresel kıyafetleriyle gelenler de vardı. “Doğamızla birlikte kültürümüze de sahip çıkacağız” diyen Tokatlılar ve onlara destek verenler, "Tozanlı Vadisi'nde HES istemiyoruz", "Geleceğimize toprağımıza suyumuza sahip çıkıyoruz" pankartları açarak Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

'DERELERİMİZİ VERMEYECEĞİZ'
Yürüyüş boyunca "Tozanlı HES'lere mezar olacak", "Hopa'dan Tokat'a eşkıyalar isyanda", "HES yapma boşuna, yıkacağız başına" sloganları atan topluluk, çevredekilerden de büyük alkış ve destek aldı. Taksim meydanına gelindiğinde basın açıklamasını Özge Erdoğan okudu. HES projelerinin ülkenin enerji ihtiyacına yönelik geliştirilmediğinin altını çizen Erdoğan, “Bu politikalar yerli ve yabancı şirketlerin enerji adı altında su kaynaklarına, yer altı ve yer üstü zenginliklerine hakim olmasına hizmet ettiğini biliyoruz” dedi. Tekellerin su kaynaklarını ele geçirmek istediğini vurgulayan Erdoğan, “Derelerimizi vermeyeceğiz” dedi. Hükümetin “kalkınma” anlayışını da eleştiren Erdoğan, “Doğanın katledildiği yerden yaşam olmaz. Geçmiş silinir kültürler kaybolur. Derelerimizi, toprağımızı, yaşamımızı savunmak meşrudur” dedi.

NE OLMUŞTU?

Yeşilırmak Tozanlı Çayı üzerinde yapılmak istenen beş HES projesine karşı bölge halkı bir yıldır direniyor. Tozanlı Vadisi'nde bulunan 30'dan fazla yerleşim yerini olumsuz etkileyecek projeye karşı davalar açılmış, bölgede bir panel düzenlenmişti. Hukuki mücadele sonucu Çilahane HES projesinin inşaatı durdurulmuştı. HES’lerin hiçbiri için Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) süreci işletilmemişti. Halkın hak mücadelerine karşı bir savaş hukuku olan “acele kamulaştırma” da gündeme gelmiş, arazilerin sahiplerinin haberi olmadan kiralama işlemleri yapılmıştı.