Doğal afet mi, cinayet mi?

|

Doğal afet mi, cinayet mi? A Doğal afet mi, cinayet mi?

Trakya'da önceki gece etkili olan sağanak yağış, yanlış iskân politikalarını yerle bir etti. Yağmurla birlikte tüm Trakya sular altında kalırken acılı haber Kırklareli'nden geldi. Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Büyükkarıştıran beldesinde derenin taşması sonucu 3 kişi boğularak hayatını kaybetti. Çorlu İlçesi'nde ise taşan dere nedeniyle iki köy sular altında kaldı. Lüleburgaz'da kurbanlıklar bayram öncesi telef oldu. Bölgede dün gün boyu aralıklarla devam eden sağanak yağmur nedeniyle Büyükkarıştıran Deresi yatağından çıkarak taşarak beldeyi sular altında bıraktı. Çok sayıda ev, işyeri, ağıl ve otomobil sular altında kaldı. Su basan evde yalnız kalan 93 yaşındaki Zehra Demirel’in cesedini eve gelen yakınları tarafından buldu. Lokanta işleten ve gece kendilerinden haber alınamayan baba 45 yaşındaki Siyami Yeni ile oğlu 21 yaşındaki Semih Yeni’nin cansız bedenleri, dün sabah işyerlerine 15 metre uzaklıkta çamura batmış halde kurtarma ekipleri tarafından bulundu.
Taşkın nedeniyle D-100 karayolunun Lüleburgaz-Çorlu bölümü dün gece trafiğe kapatıldı. Yağmurun etkisini yitirmesini ardından yol 9 saat sonra dün sabah 09.00’da tekrar ulaşıma açıldı.

YARDIM GELMEK BİLMEDİ

Selde babaannesi Zehra Demirel’i kaybeden Mehmet Demirel, kurtarma ekiplerinin geç geldiğini iddia etti. Demirel, "Uyuyordum, dışarıda bağırma seslerini duyunca camdan baktım ve su geldiğini gördüm. Herkes uyumuştu ve ailemi uyandırdım. Çatı katına çıkan bir merdivenimiz var ve çatıya çıkarak kurtulduk. Evin ikinci katına kadar su geldi. Çatılardan geçerek babaannemin yan taraftaki evine geçtik, ancak babaanemin öldüğünü gördük. Çatıda uzun süre yardım bekledik ve ekipler geç geldi" dedi.

VALİLİK: HASAR TESPİT BAŞLADI
Tekirdağ Valiliği kent merkezi ve ilçelerinde dün meydana gelen sel felaketinin ardından 6 ayrı grupla ön hasar tespit çalışmalarının başlatıldığını duyurdu. Valilikten yapılan açıklamada, "İlimiz Çerkezköy-Saray ve Merkez İlçemizde meydana gelen aşırı sağanak yağış nedeniyle bölgede oluşan su baskını ve sel neticesinde ev ve işyerlerinde hasarlar meydana gelmiştir. Valiliğimiz tarafından hasar tespit çalışmaları yapmak üzere 6 adet ön hasar tespit komisyonu kuruldu. 1’nci grup Ulaş, Vakıflar, Misinli, 2’nci grup Karamehmet, Ahımehmet, İğdeler, 3’ncü grup Göçerler, Bahçedere, Sinanlı, 4’ncü grup Çukuryurt, Yuvalı, Edirköy, 5’nci grup, Saray merkez, 6’ncı grup ihbar gelen diğer noktalarda görevlendirilmiştir" denildi.

Kızılay: Kriz masası kuruldu

Türk Kızılayı'ndan yapılan açıklamada, Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Büyükkarıştıran beldesinde aşırı yağışlar nedeniyle 3 yurttaşın hayatını kaybettiği anımsatılarak, haberin ulaşmasının ardından Afet Operasyon Merkezi'nde kriz masasının kurulduğu belirtildi. Marmara Afet Operasyon Merkezi ve Büyükkarıştıran Yerel Afet Yönetim Merkezi'nden görevlendirilen ekiplerin, bölgede ihtiyaç tespiti çalışmaları yürüttüğü ifade edilen açıklamada, şunları kaydetti:
“Tekirdağ'a bağlı Saray ilçesinde, Marmara Bölge Afet Yönetim Merkezi'nden 5 personel ve 2 araçla ihtiyaç tespiti yapılıyor. Ayrıca, bölgede sıcak içecek ve çorba ikramında bulunmak üzere 2 seyyar ikram aracı bölgeye gönderildi. Marmara ve Avşa adalarına ise Türk Kızılayı Balıkesir Şubesi'nce 4 bin ekmek ve 2 bin kişilik kumanya ile su ulaştırıldı.”