Yandaş medyanın 'TMMOB'a neşter' itirafı

|

Yandaş medyanın A Yandaş medyanın

Sabah gazetesinin 1 Aralık tarihinde yayımladığı “150 milyarlık neşter” başlıklı haberinde TMMOB Yasası’nda yapılan değişikliğin gerekçesi, TMMOB’nin AKP’nin rant politikalarına açtığı davalar olarak gösterildi. TMMOB haberle ilgili bir açıklama yaptı.

Sabah gazetesinde 1 Aralık 2012 tarihinde Mehmet Ali Berber imzasıyla “150 milyarlık neşter” başlıklı bir haber yayımlandı. Haberde TMMOB Yasası’nın değiştirilme gerekçesi, TMMOB’nin AKP’nin milyon dolarlık rant projelerine karşı açtığı davalar gösterildi.

Sabah gazetesinde çıkan haberin içeriği şöyle:

“150 milyarlık neşter

"Hükümet, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği‘ne (TMMOB) neşter vurmaya hazırlanıyor. Tüp geçit projesi, 3‘üncü köprü, nükleer santral, Dubai Şeyhi El-Maktum‘un Levent projesi, İzmir otoyolu, Galataport ve kentsel dönüşüm başta olmak üzere 150 milyarı geçen yatırımlara engel olmak amacıyla dava üstüne dava açan TMMOB‘un yapısı değişiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TMMOB Kanunu‘nun değiştirilmesi için harekete geçti. TMMOB bugüne kadar 150 milyar TL’yi geçen proje ile özelleştirme kararlarına karşı dava açmış ve birçok yatırımı engellemişti.

İşte TMMOB‘un dava açtığı ve engellemeye çalıştığı bazı dev projeler:

* Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolu (Körfez geçiş projesi): 12 milyar TL (Çekeceği yatırımlarla birlikte 30 milyar TL)

* Kartal kentsel dönüşüm projesi: 20 milyar TL

* 3‘üncü köprü projesi: 6 milyar TL

* Marmaray tüp geçiş projesi: 12 milyar TL

* Akkuyu nükleer santrali: 20 milyar dolar

* Galataport projesi: 5 milyar dolar

* Taksim Topçu Kışlası ve cami projesi: 3 milyar TL

* Levent garajı ihalesi: 1.1 milyar dolar”

"YAĞMA, TALAN VE RANTA DEĞİL, TMMOB YASASI’NA NEŞTER"

Sabah gazetesinin yayımladığı haberle ilgili olarak TMMOB bir açıklama yaptı. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı imzasıyla yayımlanan açıklamada “TMMOB’nin emekten, halktan, çevreden yana, kamu yararını gözeten duruşu AKP’nin milyon dolarlık projelerini, kamu varlıklarının özelleştirilmesini engellediği için TMMOB Yasası’na neşter vuruluyormuş” denildi.

“YASANIN DEĞİŞTİRİLMESİ GAYRETLERİ TMMOB’NİN MÜCADELESİNİ DURDURAMAZ”

Hakkındaki yasanın “rantı engellemek” gerekçesiyle değiştirildiğini bildiğini belirten TMMOB yönetimi, AKP’ye “Yasanın değiştirilmesi gayretleri TMMOB’nin mücadelesini durduramaz. 70’lerden bu yana gelen ‘bilimi ve tekniği emperyalizmin ve sömürgenlerin değil, emekçi halkın hizmetine sunma’ ilkesini ve anlayışını değiştirmez” sözleriyle seslendi.


(emekdunyasi.net-sendika.org)