HES karşıtları yol kapattı

|

HES karşıtları yol kapattı A HES karşıtları yol kapattı

Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 22 Ekim 2010 tarihinde doğal SİT alanı ilan edilen Rize'ye bağlı İkizdere Vadisi'nde bir HES projesi bitiyor, diğeri başlıyor. Mahkeme kararları ve yöre halkının protestolarına rağmen yapımı tamamlanan 3 HES projesinin ardından bu kez de maden suyu kaynağının bulunduğu Şimşirli Köyü'nde HES yapımı için çalışma başlatıldı.

Yolu kapatan köylülerle jandarma komutanı arasında sert tartışmalar yaşandı. Ancak köylüler yolu açmadı

Şimşirli Köyü girişinde toplanan yaklaşık 500 kişi, "Deremiz köyümüz, köyümüz deremiz" pankartı ile İkizdere karayolunu kapattı. Köylüler jandarmanın engellemesine rağmen 1 kilometre mesafedeki HES inşaat alanına doğru yürüyüşe geçti. "Kararlıyız haklıyız, kazanacağız" , "Şimşirli'de HES'e hayır" ve "Maden suyu bizimdir, bizim kalacak" sloganlarıyla yapılan yürüyüş sonrasında şantiye sahasına yaklaşan köylülerin yolu jandarma tarafından yeniden kesildi. bunun üzerine jandarma görevlileri ile köylüler arasında tartışma yaşandı.

Köylüler karayolunda oturma eylemine başladı. Yolu kapatan köylülerle jandarma komutanı arasında sert tartışmalar yaşandı. Ancak köylüler yolu açmadı.

"Kırgın ve kızgınız, ancak ümitsiz değiliz"
Burada konuşan Şimşirli Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Hızır Özcan, köylerinde yapımına başlanan HES projesinin felaket projesi olduğunu belirterek kırgın ve kızgın oldukları ancak ümitsiz olmadıklarını söyledi. HES yapımının köyleri için faydalı olacağına ikna olmadıklarını ifade eden Özcan, şöyle konuştu:

"Maden suyumuz, köyümüzün sembolü olan şifalı bir sudur. Bu proje onu yok edecek. Deremizde akan suyun ölçümü yapılmamıştır. Akan suyun projede yer alan enerjiyi üretmesi imkansızdır. Proje ekonomik değildir. Kırmızı pullu alabalığımız derede su kalmayacağı için yok olacaktır. Yapımcı firma dürüst davranmayarak köylüleri bilgilendirmemiş, onaylarını alma gereği duymamıştır. Hazırlattığı rapor eksiklerle doludur. Maden suyumuzdan, alabalığımızdan, balımızdan ve dağ horozumuzdan bahsetmemiştir. Yapımcı firmanın tutumu ve tarihten gelen husumet bazı tatsız hadiselerin tekrarlanma riskini artırmıştır."

"Mücadeleye 'evet', Şimşirli'de HES'e 'hayır' diyoruz"
Sevimsiz projeye karşı bin 200 imza topladıklarını hatırlatan Özcan, "HES'ler yeterince dert üretti. Biz deremizin yeni dert kaynağı olmasını istemiyoruz. Dağlarımıza, ormanlarımıza, maden suyumuza, deremize ve kültürümüze vurulacak her darbe Şimşirlilerin yüreğine vurulacaktır. Biz dedelerimizin ruhlarını incitmek istemiyoruz. Tabiat katliamı kabusu görmek istemiyoruz. Torunlarımızın nefretini çekmek istemiyoruz. Mücadeleye 'evet', Şimşirli'de HES'e 'hayır' diyoruz" diyerek sözlerini noktaladı.

Konuşmanın ardından köylüler alkış ve ıslıklarla HES'i protesto etmeyi sürdürdü.


(skyturk360.com)