'Yurttaş Kazım' direndi ve kazandı

|

A

Yaşadığı Küçükçayır Köyü’nde yapımı planlanan HES projesi için verilen "ÇED raporu gerekli değildir" kararının iptali istemiyle açtığı davanın bilirkişi masraflarını ödemek için ineğini satan, banka kredisi çeken 67 yaşındaki Kazım Delal'a Rize İdare Mahkemesi'nden iyi haber geldi...

Rize’nin Küçükçayır köyünde yapımı planlanan hidroelektrik santral projesinin ilk bilirkişi incelemesi için ineğini satan, ikincisi için de banka kredisi kullanmak zorunda kalan Kazım Delal’in açtığı davada, Rize İdare Mahkemesi, dönemin Çevre ve Orman Bakanlığı’nın verdiği ‘ÇED olumlu’ raporunu iptal etti

Delal, daha önce de Bakanlığın ‘ÇED gerekli değildir’ yönündeki kararına karşı açtığı davayı kazanmıştı.

Davanın avukatı Remzi Kazmaz, “Bu projelerin hukuka, yasalara ve mevzuata uyarlıkları bulunmamaktadır. Bu kararlar artık bütün HES projeleri için emsal oluşturmalı ve her proje için ayrı dava açmaya gerek duyulmamalıdır” dedi.

NE OLMUŞTU?
Rize’nin kent merkezi ile birlikte 10 ilçede yaşayan 300 bin kişinin ihtiyacını karşılayan içme suyu tesislerinin de bulunduğu Salarha Vadisi üzerindeki Küçükçayır Köyü’nde yapımı planlanan 9,9 megavat kurulu gücündeki Ambarlık 1-2 Regülatörü ve HES projesi için dönemin Çevre ve Orman Bakanlığı, “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir” kararı verdi. Bu karar üzerine köyde yaşayan 67 yaşındaki Kazım Delal, kararın iptali istemiyle Rize İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Delal, dava kapsamında yapılacak bilirkişi incelemesi için mahkemenin talep ettiği 4 bin 500 lira masrafı ise ahırındaki ineğini satarak ödedi. Rize İdare Mahkemesi, bölgede yaptığı bilirkişi incelemesinin ardından Bakanlığın verdiği “ÇED gerekli değildir” kararını iptal etti.

Ancak ilk mahkeme sonuçlanmadan önce, dönemin Çevre ve Orman Bakanlığı aynı proje için 'ÇED gerekli' kararı verdi. Önceki dava sonuçlanmadan devam eden ÇED sürecinin ardından Bakanlık, firmanın hazırlattığı ÇED raporunu onayladı. Kazım Delal bu kez de bakanlığın verdiği bu kararın yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle yeniden dava açtı. Davada yürütmeyi durdurma kararı veren mahkeme, Kazım Delal’den yeniden yapılacak bilirkişi incelemesi için 4 bin 500 lira ödemesini istedi. Delal, paranın bir kısmını eşinin birikimlerinden sağladı, biraz da banka kredisi çekerek bilirkişi harcını yatırdı. Yapılan bilirkişi incelemesi sonucunda mahkeme “yürütmenin durdurulması” kararını kaldırdı.