İstanbul bitti, sıra İzmir'de

|

İstanbul bitti, sıra İzmir A İstanbul bitti, sıra İzmir

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, 2. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi’ne katıldı. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ahmet Haluk Karabel’in de konuk olduğu zirvede inşaat sektörü temsilcilerine hitap eden Bayraktar, “Dünyanın yarıya yakını şehirlerde bulunuyor. Bu oran Türkiye’de yüzde 78. Tabii artan şehirleşme çevre sorunlarına da sebep oluyor” dedi. Bayraktar, “Müteahhitler için İstanbul’da büyük gelirler elde etme devri bitti. Bunlar şu aşamada İzmir’e yatırım yapmalılar. Baraj doldu, İzmir taştı taşacak. Tabiatı ve tarihi yanında bir defa Avrupa şehri. Aydın, Manisa gibi uyduları var. Bundan böyle İzmir önemle ele alınmalı. Bursa da öyle. Bursa, yeni yol ile İstanbul’a bağlanacak. Burası, yatırım için ideal. Yine Antalya, Denizli ve Gaziantep’e önemli yerlere el atılmalı" diye konuştu.

11 yıldır iktidarda olmalarına, şehircilik ve çevre açısından yapılan işlerin büyük kısmını kendi dönemlerinde yapmalarına rağmen sorumluluk almayan bakan Bayraktar, Türkiye’de yapıların büyük bölümünün enerjiyi savurduğundan dert yanarak şöyle devam etti: “Biz, 6,5 milyon konutu yenileme adına planları yaptık. Bu konutlar fay hattındadır. Burada gayemiz binaları yenilemektir. Ülkeyi ilerletme, müreffeh kılma adına afet riskli alanları dönüşümüdür. Bununla afet sonrası can ve mal kaybı gerileyecektir. Salaş ve dayanıksız yapılar yıkılarak enerji tasarruflu modern binalar yapılacaktır".

CARİ AÇIĞI KAPATMA FIRSATI!

Almanya dahil Avrupa’nın önemli ülkelerinin enerjiyi savurmayan binalar yaptığına işaret eden Erdoğan Bayraktar, bu mimari anlayışın tüm dünyaya yayılması temennisinde bulundu. Türkiye’de enerjiyi çok kullanmayan, yeşil binalara da rağbetin arttığını vurguladı.
Bayraktar, “Bu binalar cari açığı da indirecektir. Şu an cari açık 48 milyar dolar. Bunu afet riskli binaları yenileyerek daha da indireceğiz” diyerek Kentsel dönüşümden gelecek paraların cari açığın finansmanında kullanılacağını itiraf eden Bakan Bayraktar, “Afet alanlarında bulunan binaların dönüşümü devam ediyor. Buna bağlı olarak 20 sene içinde binaların yüzde 90-100’ünü enerji tasarruflu yapmayı planlıyoruz. Şu an enerjiye ödediğimiz para 55 -70 milyar dolar civarında. Enerji tüketimi devamlı artıyor. Binaları enerji tasarruflu kıldığımız takdirde kaynak kullanımları yüzde 30-40 daralır. Biz, uygulamalarımızla yüzde 10-15 enerji tasarrufuna imkân tanıyacağız. Yani 8 ila 15 milyar dolar arası tasarrufu mümkün kılacağız” karşılığını verdi.