Diyanet: 'Süt Kardeşler' fişlenmeli

|

Diyanet: A Diyanet:

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, anne sütü bankacılığı çalışmasıyla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı ile Yahudi ve Hıristiyan cemaatinden görüş istendiğini açıklamıştı.  Diyanet İşleri Başkanlığı, ‘anne sütü bankası’ uygulamasına şartlı onay verdi.  Diyanet'e göre süt veren kadın ve süt kardeşler kayıt alınırsa problem yok.

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada şunlara yer verildi:

Prensip olarak, ihtiyaç duyulması halinde çocuklara annelerinden başka kadınların sütlerinin emzirme yoluyla verilmesinde bir sakınca olmadığı gibi, kadınlardan alınan sütlerin bekletilerek daha sonra ihtiyaç duyan bebeklere verilmesinde de sakınca yoktur. Ancak, süt akrabalığının getireceği evlilik yasaklarının ihlal edilmemesi için her türlü tedbirin alınması ve bu tedbirlerin hassasiyetle uygulanması gerekir.

1. Süt verecek kadının kendi çocuğunu sütten mahrum bırakmaması,

2. Başka kadının sütünü içen çocuklar arasında oluşacak mahremlik dairesini, olabildiğince daraltmak için, pratik bir tedbir olarak, bir kadından alınan sütün sadece erkek veya sadece kız çocuklara verilmesi,

3. Süt veren kadın ile süt verilen çocuğun kimliklerinin, kayıt altına alınması ve bu bilginin her iki tarafa da verilmesi,

4. Bu hususun yasal düzenleme ile güvence altına alınması,

5. Evliliğe engel teşkil eden süt akrabalığı dairesinin daha da genişlememesi için, birden fazla anneye ait sütlerin karıştırılmaması,

6. Süt veren anneye, masrafları dışında bir ücret verilmemesi, alınan sütlerin para karşılığı satılmaması,

7. Kendi annesinin sütü ile beslenme imkânı bulunan çocukların, bu sistemden yararlandırılmaması."

Anne sütü bankacılığı için cemaatlerden görüş istendi
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, anne sütü bankacılığı çalışmasıyla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı ile Yahudi ve Hıristiyan cemaatinden görüş istendiğini açıklamıştı.

Müezzinoğlu Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan, ''Fayda kısmında hayırlı ve doğru olduğu ancak tedbir kısmında risklerin bulunduğu'' yönünde görüş geldiğini ifade ederek, ''Hiç kimse buna 'zararlıdır' demiyor. Tedbir kısmındaki tereddütleri konuşuyor. Biz de bu tedbir kısmındaki tereddütleri sıfırlayabilmeyi başardığımız gün uygulamaya geçeceğiz'' dedi.

Müezzinoğlu, Yahudi ve Hristiyan cemaatinden de bu konuda ayrı ayrı görüş istediklerini, ''Çalışıp bilgi vereceğiz'' karşılığını aldıklarını söyledi.

Tüm tarafların görüşlerine başvurulacağını kaydeden Müezzinoğlu, tereddütü olanların fikirlerine açık olduklarını vurguladı.

''Neden görüş almaya ihtiyaç duydunuz'' sorusu üzerine ise Müezzinoğlu, kamuoyunun tereddütlerini gidermek istediklerini, uygulamanın başarılı olması için bunun Bakanlığın sorumluluğunda olduğunu söyledi.