Tehlike çanları çalmaya devam ediyor

|

Tehlike çanları çalmaya devam ediyor A Tehlike çanları çalmaya devam ediyor

FİLİZ YAVUZ/BİRGÜN

Japonya iki yıl önce yerel saatle 14.46'da, önce 9 şiddetindeki depremle sarsıldı, ardından 37,5 metrelik tsunami dalgaları ile boğuştu ve sonra da nükleer bir felaketle karşı karşıya kaldı. Fukuşima'daki ‘çok güvenli’ olduğu söylenen nükleer santralin Daiçi reaktöründe patlama, çekirdek erimesi ve onun sonucunda da aylarca kontrol altına alınamayan radyoaktif sızıntı, 160 bin kişiyi evinden etti. Santralin etrafındaki yasak bölgeye girmesi bir türlü engellenemeyen binlerce sokak hayvanı ölüme terk edildi. Pek çok gıda malzemesinde radyoaktif sezyum bulundu: Santralin 60 kilometre uzaklığındaki pirinç tarlalarında ve 140 kilometre uzaklıktaki çiftliklerde radyasyona rastlandı. Bu çiftliklerdeki radyasyonlu samanlarla beslenen, sığırların etlerinde de radyasyon çıktı. Kaza sadece Japonya’yı etkilemedi, radyasyon bulutları Kuzey Amerika’ya kadar ulaşatı.

TİROİD KANSERİ GELİYORUM DİYOR

Hükümet net bir biçimde tiroid bezlerinde anormalliğe rastlanan insan sayısını açıklamaktan kaçınarak konuyu geçiştirmeyi tercih ederken Fukuşima Sağlık Yönetimi Araştırma Komitesi'nin 21 Ocak'ta açıkladığı onuncu rapora göre, sağlık taraması yapılan 94 bin 975 çocuktan 41 bin 947'sinin tiroid bezelerinde anormalliğe rastlandı. Böylelikle Ekim 2011'den itibaren süren kontrollerde toplam 133 bin 89 çocuktan 55 bin 592'sinin tiroid bezelerinde anormallik  tespit edilmiş oldu. Çernobil’de tiroid kanseri vakaları kazadan 4 yıl sonra görülmeye başlanmıştı.

YA DEPREM OLMASAYDI?
Nükleer felakete en büyük gerekçe olarak Japonya Hükümeti, deprem ve onun tetiklediği tsunamiyi gösterirken santralin boru ve soğutma sisteminde zaten sorunlar vardı. üstelik bu sorunlar depremden önce de biliniyordu. Kazadan sadece 9 gün önce Hükümet’e bağlı nükleer denetim biriminin, santrali işleten TEPCO'nun tesisteki ekipmanların hayati parçalarına yeterince bakım yapmadığını raporladığı ve bu konuda TEPCO’yu uyardığı ortaya çıktı.

“İNSAN HATASI”
Felaketi araştırmak için kurulan Meclis Komisyonu, yaptığı araştırmaların sonucunda kazaya "insan hatasının" neden olduğu sonucuna. Komisyonu Fukuşima santralindeki nükleer felakete, ''nükleer enerjinin güvenli olduğu'' mitinin yol açmış olabileceğini, hem Japon hükümetinin hem de TEPCO’nun nükleer facia riskini küçümsediğini vurguladı.

TEHLİKE GEÇMEDİ
Radyasyonun tehlikesi ise geçmedi. Japonya Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanı Yukio Edano, nükleer santralinin tamamen radyasyondan arındırılmasının 40 yıl süreceğini açıkladı. Nükleer santralin 4 numaralı reaktöründe halen aktif halde nükleer yakıt çubukları bulunuyor.

ELVEDA NÜKLEER

Felaketin tek iyi yanı, dünyayı nükleer konusunda bir kez daha düşünmeye itmesi oldu. Kazadan sonra Japonya 50 reaktöründen 48’ini kapatırken İsviçre ve Almanya kademeli olarak nükleer enerjiden kademeli olarak vazgeçme kararı aldı. Belçika, nükleerden çıkış kararını pekiştirdi. İtalya’da referandumda halkın yüzde 90’ı nükleere hayır dedi. Kendisi de bir deprem ülkesi olan Türkiye’de ise AKP Hükümeti nükleer santral kurma ısrarını sürdürüyor…