Akkuyu Fukuşima olmayacak

|

Akkuyu Fukuşima olmayacak A Akkuyu Fukuşima olmayacak

BURCU CANSU/BİRGÜN

Ankara Nükleer Karşıtı Platform (NKP) üyeleri, Fukuşima'da nükleer felaketinin ikinci yılında Türkiye'de nükleer santral kurulmasını protesto etmeye devam etti. NKP üyeleri Adnan Ötüken Parkı'nda toplanarak “Nükleere inat, yaşasın hayat!' , 'Temiz çevre, temiz enerji, temiz gelecek!' sloganlarıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na yürüdü.

NKP üyeleri adına basın açıklamasını yapan Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Akgün Yalçın “Biz nükleer karşıtları ve yaşam savunucuları olarak, Japonya'da yaşanan kazının ikinci yılında bir kez daha sorumluları göreve çağırıyoruz. Nükleer kazalarına karşı pişmanlık çare değildir. Çözüm öncelikle enerjinin etkin verimli kullanımı, daha sonra dışa bağımlı olmayan, yerel çevreci ve ekonomik kaynaklarımızdan yararlanılmasıdır. Akkuyu Fukuşima olmayacak!” şeklinde konuştu.

Yalçın,  “Yaşanan nükleer kazalar, yapılan nükleer ihaleler, egemenlerin kendi hukuklarını hiçe sayarak yapılan anlaşmalar, nükleer santral kazalardan sonra tüm dünyanın yaşadığı tedirginlik, kaza sonrası maliyetler gösterdi ki; nükleer santraller çok risklidir, nükleer enerji en pahalı enerjidir, nükleer atık sorunu ciddi bir tehlikedir” dedi.

***

İSTANBUL NÜKLEER KARŞITI PLATFORM HÜKÜMETİ UYARDI:
"Kimse hayal kurmasın!"


İstanbul Nükleer Karşıtı Platform, Fukuşima nükleer felaketinin ikinci yılında "Türkiye, Fukuşima olmasın" dedi. Galata Köprüsü'nde dün nükleere karşı insan zinciri oluşturan Platform üyeleri, hükümeti uyardı: "Halka rağmen nükleer santral olmaz, tüm dünyada bu böyle oldu, Türkiye’de de böyle olacak. Kimse hayal kurmasın!"

Platform adına basın açıklamasını okuyan  NKP sözcüsü Özgür Gürbüz, kazanın üzerinden iki yıl geçmesine ve Japonya’nın tüm teknolojik birikimine rağmen bugün bile toprakta, suda yüksek seviyede radyasyona rastlandığını söyleyerek "Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Üç Mil Adası, Sovyetler Birliği’ndeki Çernobil ve Japonya’daki Fukuşima kazaları bize gösteriyor ki, nükleer felaketleri önlemenin tek bir yolu var; o da nükleer santral yapmamak" dedi.SIZINTI TÜM ÜLKEYİ ETKİLER

Gürbüz, Mersin ve Sinop’ta nükleer santral yapılırsa olası bir sızıntının tüm Türkiye’yi etkileyeceğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: "Mersin’de yapılacak santralden çıkacak nükleer atıkların Rusya’ya gönderileceği söyleniyor. Resmi belgelerde yer almayan bu açıklamalar doğruysa İstanbul Boğazı’ndan geçecek tehlikeli maddelere bir de nükleer atıklar eklenecek. Olası bir kazadan sonra ne Galata Köprüsü’nde ne de Marmara’da balık tutmak, denize girmek mümkün olacak. Yüz binlerce yıl radyoaktif kalan bu atıklar yüzünden İstanbul büyük bir felaketle karşı karşıya kalacak. Sadece bu bile nükleer enerjiye hayır demek için yeterli bir neden."

AKP NÜKLEERDE ISRARCI

Fukuşima kazasından sonra eski Japonya Başbakanı Naoto Kan'ın, Fukuşima’nın Japonya’yı çöküşün eşiğine getirdiğini ve nükleer enerjinin çok tehlikeli olduğu için terk edilmesi gerektiğini söylediğini anımsatan İstanbul NKP sözcüsü Fidan Üredi, "Türkiye’de ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan nükleer tehlikeyi tüpgaz patlamasıyla eş tuttu. Fukuşima’dan sonra Almanya, İsviçre, İtalya gibi birçok ülke nükleer enerjiden vazgeçti. Türkiye’de ise, davulun sesi uzaktan hoş gelir misali, Adalet ve Kalkınma Partisi bu ölümcül elektrik üretim biçiminde ısrar ediyor" diye konuştu.

Mersin'de NKP, önceki gün Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ni protesto etmişti.