Gerze direnişi sürüyor

|

Gerze direnişi sürüyor A Gerze direnişi sürüyor

BURCU CANSU/BİRGÜN

Sinop’un Gerze ilçesinde Anadolu Grup tarafından yapılmak istenen termik santralla ilgili davadan YEGEP Dönem Sözcüsü Şengül Şahin'e beraat kararı çıkarken iki köylü hakkındaki dava da düştü.

Sinop'un Gerze ilçesine bağlı Yaykıl Köyü'ne Anadolu Grubu tarafından yapılmak istenen termik santrale karşı Gerze halkı 5 yıldır direnmeye devam ediyor. Termik santrala ‘hayır’ dedikleri için neredeyse attıkları her adımdan dolayı davalık olan Gerzeliler,  yine hakim karşısındaydı. Gerze’de termik santrale karşı mücadele yürüten köylüler hakkında 30 Mart 2011 tarihinde sondaj makinalarına zarar verdikleri iddiası ile dava açılmıştı. Yeşil Gerze Çevre Platformu (YEGEP) Sözcüsü Şengül Şahin’in de aralarında bulunduğu 3 kişi hakkında açılan davanın duruşması dün görüldü. Bu duruşmada Şahin beraat ederken, diğer iki köylü hakkında açılan dava düştü. Sondaj makinesini kullanan işçilerin şikayeti üzerine açılan davada, hakim, araç sahibinin şikayetçi olmaması nedeniyle davanın düşürülmesine hükmetti.

YEGEP Dönem Sözcüsü Şengül Şahin, kararı şu sözlerle değerlendirdi: "Gerze'de direniş yargılanmaya devam ediyor. 8-9 Mayıs 2013 tarihlerinde termik santrale karşı mücadelelerinde dolayı Gerzeliler ve Yaykıl köylüsü mahkeme salonlarındaydı.  Termik santrale karşı kitlesel ve meşru bir mücadeleyle yaşam alanlarını savunmayı sürdüren Gerze halkı, sayısız defa şirketi termik santral sevdasından vazgeçmeye çağırdı. 'Anadolu Grubu’nun çevreye, sanata, spora duyarlı imajına aldanmayın' diye uyaran YEGEP, 'Artık yeter! daha fazla zamanınızı ve paranızı boş yere Gerze’de harcamayın! Gerze’de termik santral istemiyoruz! Bize kül yutturamayacaksınız!' diyor."

NE OLMUŞTU?

Atılan Her Adıma Dava!
İlk dava, ‘Hakime ve savcıyı protesto’ davası idi. Geçtiğimiz yıl köylü termik santral yaptırmamak için gerçekleştirdiği bir protestodan sonra köyden 5 çocuk önce göz altına alınmış, sonrasında serbest bırakılmıştı. Gece tekrar gelerek 5 çocuğun gözaltına alınmasına tepki gösteren halk ‘Kaymakam istifa’ sloganları atmıştı. Hakimin, savcının tutumunu protesto eden köylüye açılan davada 11 kişinin beraat kararı açıklandı.

İkinci dava, 22 Ağustos 2010 gecesi direnişi için 15 kişi hakkında dava açılmıştı. Üçüncü dava, 3 Mayıs 2010 tarihinde ÇED Toplantısını protesto eden 7 kişi hakkında açılmıştı. Dördüncü dava, 30 Mart 2011 Sondaj kamyonunun köye girmesine izin vermeyen 3 kişi hakkında açılmıştı. Beşinci dava ise, 28 Ekim 2011 tarihinde gerçekleşen direnişe dair 5 kişi hakkında dava açılmıştı. Bu 4 dava ise 27 Şubat 2013 tarihine ertelendi.

Köylüler ise, asıl davanın binlerce kişinin birlikte direndiği 5 Eylül’de açılan soruşturmanın davası olacağına dikkat çekti. 120 kişinin soruşturmasının devam ettiğini söyleyen köylüler, bu davanın henüz açılmadığını beklediklerini belirttiler.