Karayılan: ABD sorunu çözmek istemiyor

|

Karayılan: ABD sorunu çözmek istemiyor A Karayılan: ABD sorunu çözmek istemiyor

Karayılan, Radikal'e verdiği röportajın bugünkü bölümünde ABD’yle temas kurduklarını ama ABD’nin çözüme yanaşmadığını söyledi. Karayılan’ın önceki günkü sola yönelik eleştirileri ise solda farklı değerlendirmelere yol açtı.

Radikal gazetesinden Ertuğrul Mavioğlu'nun KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan’la yaptığı görüşmenin ikinci bölümü yayımlandı. Karayılan, ABD’yle 2003-2004 yıllarında temasları olduğunu ama ABD'nin sorunu çözmek istemediğini belirtti.

‘SORUNDAN ÇIKARLARI VAR’

Ertuğrul Mavioğlu'nun PKK lideri ile yaptığı röportajın ikinci bölümünde Karayılan'ın "ABD ve AB bu sorunu çözmek istese çözer ama çözmek istemiyorlar. Çünkü Kürt sorunundan çıkarları var" ifadeleri dikkat çekti. Karayılan, devletle doğrudan temasları olmadığını da belirtti.

‘SOL BİZİ ANLATAMADI’

Karayılan röportajın dün yayımlanan bölümünde de, Türkiye solunun Kürt hareketini Türk halkına anlatmakta eksik kaldığını ve Kürt hareketiyle araya mesafe koyma çabasının solu toplumdan uzaklaştırdığını söylemişti. Karayılan’ın sözleri solda farklı değerlendirmelere neden oldu. Bianet internet sitesi konuyla ilgili solun çeşitli kesimlerinden görüşler aldı.

Eski SDP başkanı şimdi BDP milletvekili olan Akın Birdan “solun enternasyonalist olmasına karşın "yanı başındaki Kürt halkıyla dayanışmada mahçubiyet gösterdiğini" öne sürdü. Sosyalist Gelecek Parti Girişimi sözcüsü Ertuğrul Kürkçü de eleştiride haklılık payı görerek şu değerlendirmede bulundu: "Türkiye sosyalist hareketinin ana gövdesini oluşturan; emek ve kitle örgütlerinde merkezi yer tutan yapılar Kürt sorununda açık bir tavır almaktan hala çekiniyor."  EMEP başkanı Levent Tüzel de sosyalistlerin Kürt halkının mücadelesini benimseyerek ortak bir çaba içinde olduğunu söyledi; fakat işçi sınıfıyla bu ihtiyacı paylaşmak ve oradaki şoven duyguların kırılması için çalışmak açısından, gücünün kısıtlılığı nedeniyle beklenen etkiyi yapamamış olabileceğini belirtti.

‘SORUN PKK’NİN EYLEM ÇİZGİSİ’
Sol içinde tek farklı değerlendirme ise ÖDP Başkanı Alper Taş'tan geldi "Solun eksikleri olsa da asıl olarak PKK'nin izlediği eylem çizgisinin iki halkın birlikte yaşamasının önüne engel çıkardığını" belirtti. "Silahlı mücadele Kürtlere özgürlük getirdi ama batıda şovenizmin gelişmesine, solun daha önce güçlü olduğu yerlerde faşizmin yükselmesine yol açtı" değerlendirmesini yapan Taş, sorunun "eşitsiz gelişme"den de kaynaklandığını vurguladı. "Sol 12 Eylül'e karşı direnişi örgütlerken bütün fiziki ve örgütsel varlığını yitirdi. Darbeyi geri çekilerek karşılayan Kürt hareketiyse 1984'te yığınarak yaparak bir çıkış yaptı." Solun 60'lardan bu yana -zama zaman özdeşleşme eleştirilerine karşı koyarak ve bedel ödeyerek- Kürt hareketinin demokratik taleplerini sahiplendiğini vurgulayan Taş, bugün bunu yaygınlaştırabilecek toplumsallığı yitirdiğini ekledi. "Soruna PKK'nin yanlış eylem çizgisi yol açıyor" dedi.