Dakika dakika seçim ihlalleri

|

Dakika dakika seçim ihlalleri A Dakika dakika seçim ihlalleri

Karşılaştığınız seçim ihlallerini bildirmek için: online@birgun.net
 
 
DENİZLİ'DE SAHTE SEÇMEN İDDİASI
Denizli'de ’sandıklarda türbanlı parti görevlilerinin bulunduğu ve sahte seçmenlere oy kullandırıldığı’ iddia edildi.

2 bin 626 sandıkta 671 bin 809 seçmenin sandık başına gittiği Denizli’de seçim sakin bir ortamda geçerken, CHP merkez İlçe Başkanı Ömer Yurtseven, 2128 nolu sandıkta iki AKP’linin, CHP’li seçmenler adına sahte imza atıp oy kullandığını iddia etti. Olayla ilgili tutanak tutturduklarını belirten Yurtseven, sandıklardaki türbanlı parti görevlileri ile ilgili de itirazda bulunarak görevlerinden aldırdıklarını söyledi.

Bazı sandık başkanlarının, başkaları adına sahte seçmenlerin oy kullanmasına izin verdiklerini ileri süren Ömer Yurtseven şu iddiada bulundu:
"2130 nolu sandığa oy kullanmaya gelen engelli bir vatandaşa para teklif edildi. Para karşılığı AKP’ye oy istendi. 2 AKP’linin, 2128 nolu sandıkta CHP’li seçmenler adına sahte imza atıp oy kullandıklarını belirledik. Sahte sandık görevlileri tespit ettik. Bu 3 konuda da tutanak tutturduk. İtirazlarımızı yapacağız."
 
*
 
HANİ CEP TELEFONU YASAKTI?
İzmir'de yaşayan bir kişi, seçim yasakları arasında yer almasına rağmen cep telefonuyla birlikte oy kabinine girebildi ve AKP'ye oy verdiğini belgeleyerek saatler öncesinde facebook sayfasında paylaştı.
 
Kendisinin bu durumdan herhangi bir menfaat elde edip etmediği ise bilinmiyor.
 
 
 
ULUSLARARASI HEYETTEN İKİNCİ SEÇİM RAPORU
Seçimlere ilişkin Avrupa'dan gelen 150 kişilik gözlemci heyet, Dersim, Adana, Antep, Mardin, Muş, Siirt, Erzurum, Batman, Hakkari ve Bingöl'de yaşanan hak ihlallerine ilişkin ikinci seçim raporunu açıkladı.

Bölge'deki seçimlere ilişkin Avrupa'dan gelen 150 kişilik gözlemci heyet, oy kullanma işlemi sırasında yaşanan hak ihlallerine ilişkin hazırladığı ikinci raporu açıkladı. İsveç, İsviçre, ABD, Fransa, İtalya, Avusturya, Kanada, Norveç, Danimarka, Almanya gibi ülkelerden gelen gözlemci heyetler hazırladıkları raporda çalışmalarının emniyet güçleri tarafından engellenildiğini ve oy kullanma işlemi sırasında yoğun hak ihlallerinin yaşandığını duyurdu.

İl il yaşanan hak ihlallerine ilişkin hazırlanan rapor şöyle:

DERSİM
Çemişgezik Ertuğrul Gazi Lisesinde 1006, 1007 ve 1008 nolu sandıklarda sandık başkanı kapalı oy sayımı yapacağını söyleyerek İtalya'dan gelen heyetin gözlem yapmasına izin vermedi. Mazgirt'te ise askerin sandık başında beklediği gözlemlendi. Heyetin fotoğraf çekmesine izin verilmiyor. Pülümür ve Nazimiye'de ise sandık görevlilerinin yaşlıları CHP'ye oy vermeleri için yönlendirdikleri gözlemlendi.
 
*

ADANA
Adana'da Almanya'dan gelen heyetten üç kişi gözaltına alındı. Heyetin gözaltına dair rapor tutacaklarını bildirmeleri üzerine serbest bırakıldılar. Heyet halihazırda polis tarafından takip ediliyor.
 
*

ANTEP

Almanya'dan gelen heyet üyeleri Antep'te polis kamerası eşliğinde sorgulandı. Gittikleri her yerde polis tarafından takip ediliyorlar.
 
*

MARDİN

İsviçre'den gelen heyetin gözlemlerine göre Mardin Merkez'de polis 15 metre mesafesini ihlal etti. Heyetin müdahalesi sonucunda polis uzaklaştı.
 
*

MUŞ
Kanada'dan gelen heyet özel harekat polisi tarafından Muş yolunda durduruldu ve aracı aramak istedi. Heyet polisin izni olmadığından arama yapılmasına izin vermedi. Polis heyetin kimlik bilgilerini aldı.
 
*

SİİRT
Sadece muhtar, bir çavuş ve 9-10 kişinin bulunduğu Koçerler ve Kırktepe köyünün 1003 nolu sandıkta 75 oy kullanıldığı kaydedildi. Danimarka'dan gelen heyet Siirt Merkez'de bulunan Ayyıldız ilköğretim Okulu'na gittiğinde polis pasaportlarına el koyarak okula girişlerini engelledi. Heyete polis hakaret ederek sözlü tacizde bulundu. Fransa heyetinin gözlemlerine göre Eruh Yokuşlu köyünde muhtar açık oy kullandırdı.
 
*

ERZURUM
Erzurum Merkez Emniyet Müdürü'nün tehditleri sonucunda Fransa'dan gelen heyet Erzurum'dan ayrılmak zorunda kaldı.
 
*

BATMAN
Almanya'dan gelen heyetin gözlemlerine göre polis 15 metre mesafesi ihlalinde bulundu. Polislerin sandık başında bekledikleri gözlemlendi.
 
*

BİNGÖL
İngiltere'den gelen heyet Şaban Köyü'nde hatalı sayım yapıldığını gözlemledi. Heyetin ilçedeki Yüksek Seçim Kurulu'na yazdığı dilekçenin ardından sandıktaki oylar yeniden sayıldı ve tutanak düzeltildi.
 
*

VAN-BAHÇESARAY
Gözlemci grubun Kaymakam tarafından okullara girişi engellendi. Grup anons edilerek hiçbir okula alınmadı. Bahçesaray da köyler gezildi. Jandarmanın yoğun baskısı gözlemlendi. Gözlemcilerin iki köye girişi engellenerek gözaltına alınmakla tehdit edildiler. Toplam da Bahçesaray'da 5 köy gezildi. Altındere köyünde BDP'lilere korucular saldırıda bulundu ve bir BDP'li kafasında yaralandı. Grup en son Çatak a geçti ve okul bahçelerinde panzerlerin olduğu gözlemlendi.
 
*

IĞDIR
Grup tarafından gözlem yapmak üzere gidilen altı köyden ikisinde seçim ile ilgili sorunlar yaşandığı tespit edildi. Aralık ilçesine bağlı Gödek köyünde ilçedeki AKPliler tarafından ilçe başkanına saldırıda bulunuldu. İlde, yaylacılık ve mevsimlik göçlerden dolayı katılımın yoğun olmadığı gözlemlendi. Seçim bölgeleri çoğunlukla bölgedeki avukatlarla beraber gezildi.
 
*

AĞRI-PATNOS

Sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu kriz masasının bildirdiği yerlere gidildi. Polisin sandık başlarında beklediği tespit edildi. Gözlemci grup takip edildiğinden, gözlemcilerin gittiği okullarda polis onlar henüz ulaşmadan dışarı çıkmışlardır. Daha sonradan pasaportlarına el konularak uzun süre gözaltında tutuldular. Göz tutulan gözlemciler özür dilenip "Bildiğiniz gibi yapın." denerek bırakıldılar. AİHM adına bölgede olan avukatlarla görüşüldü.
 
*

ARDAHAN

Jandarma ve polis tarafından halka baskı yapıldığı gözlemlendi. Yağmuroluk köyünde seçim kurallarına aykırı bir şekilde oy kullanma işlemine bir saat önceden son verildi. Bölgede seçimi izleyen gözlemcilerin üstüne yüründüğü bildirildi.
 
*

KARS

Sarıkamış da polisin yoğun baskısı var. Köylerin birçoğunda muhtarlar halkı AKP'lilere oy vermeleri yönünde baskıya maruz bırakıyor. Kars merkezde sandık başında bekleyen polisler gözlemcilerin uyarılarıyla dışarı çıkarıldı
 
*
 
CHP'Lİ ADAY SINIFLARI DOLAŞTI
Ankara 1. Bölge CHP milletvekili adayı Aylin Nazlı Aka, Dikmen Öğretmen Necla Kızılbağ İlköğretim Okulu'nda "Ben CHP'li milletvekiliyim" diyerek sınıfları dolaştı. TKP'li müşahitler duruma müdahale etti ve CHP'li Kızılbağ'ın sandıkları gezmesini engellediler.

*

BORNOVA'DA MÜKERRER OY İDDİASI

İzmir Bornova Yamanlar Mahallesi'nde Petkim Latife Hanım İlköğretim Okulu'nda AKP'lilerin mükerrer oy kullanması iki defa engellendi.

Yine İzmir Bornova'da Doğanlar Hüsnü Bornovalı İlköğretim Okulu'nda AKP'li sandık görevlilerinin seçmenlerle birlikte oy verme kabinine girmesi üzerine şikayet dilekçesi yazıldı.

Erzene Mahallesi'nde Melih Tuncay İlköğretim Okulu'nda CHP'li sandık görevlilerinin seçmenlerle sandık kabinine girerek CHP'ye Evet kaşesi basmaları üzerine tutanak tutuldu.

*
 
ANKARA'DA AKP'LİLER OY SATIN ALINIRKEN YAKALANDI
Ankara Eryaman 4. Etap'ta Ufuk Arslan Anadolu Lisesi'nde 2315 No'lu sandıkta fotoğraflama karşılığında seçmenlere AKP'liler tarafından para verildiği sandık kurulu başkanı tarafından tespit edildi. AKP'lileri polise teslim edildi ancak AKP'lilerin karakoldan "kaçtığı" açıklandı.


*
 
VAN'DA ÇEVİK KUVVET DEVREDE
Van'da oy sayımı sırasında çevik kuvvet ekipleri sınıflara girip çıkıyor.

*
 
BAĞCILAR'DA AKP'Lİ ADAYIN SANDIK TURU
İstanbul Bağcılar Orhangazi Lisesi'nde AKP İstanbul 3. Bölge Milletvekili adayı Feyzullah Kıyıklı, tüm sandıkları korumaları ve AKP üyeleri gezerek ziyaret ediyor ve propaganda yapıyor.
 
*
 
AKP'LİLER KABİNDE TELEFONLA YAKALANDI
Ataşehir'de oy kullanırken telefon yasağına uymayan üç kişinin oyu iptal edildi.

Ataşehir Mustafa Kemal Anadolu Lisesi'nde oy kullanırken kabinde telefonla konuşan üç kişi hakkında tutanak tutuldu. Oyları iptal edilen bu kişilerin AKP'li olduğu öğrenildi.
 
*
 
İSTANBUL’UN GÖBEĞİNDE SEÇİM SKANDALLARI
Bölgeden seçim ihlalleri haberleri peş peşe gelirken,  İstanbul’un  göbeğinde seçim skandalları şimdiden  patlak vermeye başladı. Fatih’e bağlı Yedikule Anadolu Lisesi  usulsüz oy kullanan 3 resmi polis suçüstü yakalanırken, Sefaköy İnönü Mahallesinde de oylarını kulanmak üzere  Alaattin Keykubat İlk öğretim okuluna gelen, okuma yazma bilmeyen  2O Kürt  kadınının başka bir okulda görevli olarak gösterilerek oy kullanmaları engellendiği haberi geldi.

SEÇİMLERDE HİLE YAPAN POLİSLER SUÇÜSTÜ YAKALANDI

Fatih’e bağlı Yedikule Anadolu Lisesinde seçmen kalabalığından fırsat bilen  3 resmi polisin  sandıkta usulsüz bir şekilde oy kullandığı tutanakla tespit edildi. Konu hakkında  bilgi veren Fatih Yedikule Anadolu Lisesi'nde  müşahit olarak görev yapan Mehmet Boztepe  olayı şöyle aktardı, “ Toplam 26 sandığın bulunduğu okulda Fatih Emniyetine bağlı çalışan Emre Ceylan, Benan Bağlan ve Yaşar Ataköşker isimli polis memurları görev kayıtları olmamasına rağmen, usulsüz bir şekilde oy kullandıklarını tespit ettik. Sandık başkanı hemen tutanak tuttu. Ayrıca aynı grupta bulunan ve adını henüz öğrenemediğimiz bir kadın polisi yine usulsüz bir şekilde oy kullanmaya teşebbüs ederken suçüstü yakalandık ve engel olduk. Ancak onu engellerken diğer resmi polisler etrafımıza sararak, bizi zor kullanarak dışarıya atmak istediklerinde tüm okul ayağa kalktı ve söz konusu polisler okulu terk etmek zorunda kaldılar”. İstanbul’un göbeğinde böyle bir hileye teşebbüs eden polislerin nereden cesaret aldıklarının düşündürücü olduğunu vurgulayan Boztepe, herkesin gözünün açık olmasını tembih ederek bu işin peşini bırakmayacaklarını belirti.

OKUMA YAZMA BİLMEYEN 20 KADIN GÖREVLİ OLARAK GÖSTERİLDİ

Bağcılar Sefaköy’den de bir ihlal haberi geldi. Yengesinin de aralarında bulunduğu 20 okuma yazma bilmeyen kadının alakaları olmadığı halde Demokrat Parti'den görevli gösterildiğine dikkat çeken Sefaköy semt  sakinlerinden Maaz Turanlı,” Sabah oyumu kullanmak üzere İnönü Mahallesi'nde bulunan Alaattin Keykubat İlköğretim Okulu'na gittiğimde yengem Vahide Turanlı’ın öylece kapının önünde oturduğunu gördüm. Bana oy kullanamadığını söyledi. Nedenini bilmediğini söyledi. İçerideki sandık görevlilerle konuştuğumda okuma yazma bilmeyen yengemin Yenibosnada Çobançeşme İlköğretim Okulu'nda Demokrat Parti sandık görevlisi olarak gösterildiğini öğrendim. Daha sonra sadece benim yengemin değil, aynı şekilde 20'ye yakın Kürt kadının daha aynı  şekilde sandıklarda görevli olarak gösterilerek oy kullanmalarının engellendiğini öğrendim. Şu an avukatımı bekliyorum. Bunlar hakkında suç duyurusunda bulunacağım” dedi. ZEYNEP KURAY/BİRGÜN

*

ULUDERE'DE POLİS SANDIKLARA EL KOYDU
Bölgede oy verme işlemi sona ererken, sayım devam ediyor. Şırnak Uludere'de sayım yapılmaya başlanan Atatürk İlköğretim Okulu'nda polisler sandıkların bulunduğu sınıflara girerek sayıma müdahale etti. "Sayımı biz yapacağız" diyen polislere sandık görevlileri ve müşahitler tepki gösterdi. Polislerin sınıfa girdiğinin duyulması üzerine ise okul önüne gelen yüzlerce yurttaşın tepkisi üzerine sandık başkanları polisi okuldan dışarı çıkarttı. Okul önünde kitlenin bekleyişi sürüyor.

Öte yandan Mardin'in Derik İlçesi'nde oy sayımının bitmesine kısa bir süre kala polisler sandıkların bulunduğu odalara girmeye başladı. Namık Kemal İlköğretim Okulu'nda polise tepki gösteren bir kişi gözaltına alındı.

*
 
SAYIMI TEK BAŞIMA YAPACAĞIM!
Bitlis merkeze 25 km. uzaklıkta bulunan Tutu (Direktaşı) köyünde seçimlerin bitiş saati ardından sandık başkanı olan jandarma başcavuşu tüm siyasi partilerin müşahitlerini dışarı çıkararak sayımı tek başına yapacağını söyledi. Bunun üzerine baştan BDP başta olmak üzere diüer siyasi partilerin temsilcileri ve avukatları köye doğru harekete etti.

Köyün seçmen sayısı: 77

Nüfusu: 160

*

İZMİR'DE MÜŞAHİTLER GÖZALTINDA

İzmir 1. Bölgede Barış, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu adayları adına görev yapan 12, 2. Bölgede ise 2 müşahit gözaltına alındı.

İzmir 1. ve 2. Bölgede blok adaylarının seçim müşahitliğini yapan toplam 14 kişi çeşitli gerekçelerle gözaltına alındı. Müşahitlerin polis merkezlerine ifadeleri alınmak üzere sevk edildiği öğrenildi.
 
*
 
POLİS TKP MÜŞAHİTLERİNİ DIŞARI ÇIKARMAYA ÇALIŞIYOR
Van'da sandıklar açılmaya başladı. TKP müşahitleri sınıflardan polisler tarafından dışarıya çıkarılmaya çalışılıyor. TKP'li müşahitlerin şikayet dilekçelerini devreye sokacakları bildirildi

*
 
NİMET ÇUBUKÇU'DAN PROPAGANDAYA DEVAM
Beşiktaş Şair Nedim İlköğretim Okulu'nda oyunu kullanmaya gelen AKP'li Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, oyunu kullandıktan sonra vatandaşların oyunu etkilemek için sandıkları dolaştı. Beraberindeki 15 kişilik heyetle tek tek bütün sandıkları gezdiği bildirilen Nimet Çubukçu'nun yaptığı gövde gösterisi vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandı.
 
*

NEREDEN GELDİ BU 12 KİŞİ?

İstanbul Fatih İskenderpaşa İlköğretim Okulu’nda oy kullanan 12 türbanlı öğrencinin ikamet etmedikleri adreste kayıtlı oldukları gözlendi. İskenderpaşa mahallesi Havlucu sokakta ikamet ediyorlarmış gibi seçmen listelerinde adı bulunan kız öğrencilerin ilgili dairede oturmadıkları apartman sakinleri tarafından doğrulandı. Aynı apartmanda senelerdir ikamet eden Emin Karaduman adlı vatandaş söz konusu dairede yabancı uyruklu üç öğrencinin ikamet ettiğini, bu on iki kız öğrenciyi hiç görmediğini dile getirdi. Karaduman, muhtarlıktan bu kişilerin seçmen kağıtlarını kendisinin aldığını, muhtarlığı bu konuda bilgilendirdiğini ve kullanılan 12 oyun geçersiz sayılması gerektiğini söyledi.
 
*
 
KORUCULAR TOPLU OY KULLANDI
Şırnak'ın İdil (Hezex) İlçesi'ne bağlı köylerde bulunan 4 sandıkta sandık başkanının itirazına rağmen korucular toplu oy kullandı.

İdil'e bağlı Aksoy (Memolan) köyünde bulunan 1055 ve 1056 numaralı sandıkları ile Alakamış (Eleqemş) köyündeki 1057 ve 1058 numaralı sandıklarda korucuların sandık başkanının itirazına rağmen toplu oy kullandığı öğrenildi. Sandık başkanının ihbarı üzerine Seçim İzleme Komisyonu köye gitti.
 
*

KÜRKÇÜ: ÇAĞLAYAN'IN OYUNA İTİRAZ EDECEĞİZ

AKP Mersin 1. sıra milletvekili Adayı Zafer Çağlayan, oy kullanma işlemi sırasında zarfın üzerine ‘Evet’ mührü bastı. Ancak daha sonra sandık yetkililerinden yeni bir zarf alan Çağlayan, yeniden oy kullandı. Müşahitlerin tutanak tuttukları öğrenilirken, Blok Adayı Kürkçü de Çağlayan’ın oyuna itiraz edeceklerini açıkladı.

AKP Mersin Milletvekili Adayı Zafer Çağlayan, Demokratik Ulus Bloğu Mersin Milletvekili Adayı Ertuğrul Kürkçü’nün de oy verdiği Tevfik Sırrı Gür Lisesi’nde okulda oy kullandı. Ancak kabine giren Çağlayan, zarfın üzerine ‘Evet’ mührü bastı fakat daha sonra sandık yetkilileri tarafından AKP’li adaya yeni bir zarf verildi ve Çağlayan pusulasını bu zarfa koyarak oy kullandı. Bunun üzerine müşahitler tutanak tutarak olayı kayıt altına aldı.

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Bağımsız Mersin Milletvekili Adayı Ertuğrul Kürkçü, Çağlayan’ın oyuna itiraz edeceklerini belirtti. Kürkçü, ilginç olayı twitter'dan aynen şu ifadelerle duyurdu: “Bakan Çağlayan benimle aynı okulda oy kullanmış. Zarfın üzerine ‘evet’ damgası basmış!!! Kendisine yeniden zarf verilmiş. Buna itiraz edilecek.”

Öte yandan geçen dönem Akdeniz Belediye Başkanlığı yapan CHP’li Kenan Yücesoy’un da yanlış yere ‘Evet’ mührü bastığı öğrenildi. Durumu fark eden Yücesoy’a, sandık görevlilerinin yeni bir pusula vermediği, buna öfkelenen Yücesoy’un da tekrar oy kabinine girerek sinirli bir şekilde pusulaya defalarca mühür bastığı ve böylece oyunu geçersiz hale getirdiği öğrenildi.


*

MARDİN, CİZRE VE MALATYA'DA POLİS BASKISI
Seçim ihlallerinin yoğunca yaşandığı Mardin'de yurttaşların tepkisi de artıyor. Vatan İlköğretim Okulu, Yatılı Bölge İlköğretim Okulu, İstiklal İlköğretim Okulu, Anadolu Lisesi, Cumhuriyet İlköğretim Okulu ve Mehmetçik İlköğretim Okulu'nda polisler 15 metre ihlali yaparak sandık yanına kadar giderken, Yeşilli'de bir vatandaş gözaltına alındı. Cizre'de ise AKP'lilerin, Malatya'da ise CHP'lilerin vatandaşlara baskı yaptığı ileri sürüldü.

KIZILTEPE
Mardin Kızıltepe ilçesinde oy kullanmanın başlaması ile seçim kanunlarında ihlaller başladı. Sabahın erken saatlerinde sandıklara giden yurttaşlar oy kullanmayı beklerken, polisler ellerinde telsizlerle oy kullanılacak salonları serbestçe dolaşmaya başladı. Vatan İlköğretim Okulu, Yatılı Bölge İlköğretim Okulu, İstiklal İlköğretim Okulu, Anadolu Lisesi, Cumhuriyet İlköğretim Okulu ve Mehmetçik İlköğretim Okulu başta olmak üzere ilçedeki hiçbir okulda polis 15 metre kuralına uymadı ve sandık başında bekledi. Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu adayı Ahmet Türk, Belediye Başkanı Şerife Alp, okulları gezerek, ihlalleri yerinde tespit edip müdahalede bulundu.
 
*

YEŞİLLİ
Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu adayı Gülser Yıldırım'ın seçim bölgesi olan Mardin'in Yeşilli İlçesi'nde müşahitlere yönelik polis baskısı yapıldığı iddia edildi. Gül Mahallesi'nde oyunu kullanmak isteyen bir yurttaş ile sandık başkanı arasında yaşanan gerginlik üzerine mahalleye giden BDP Yeşilli İlçe Başkanı Hasan Tekin polis müdahalesine maruz kaldı. Tekin'in üzerine yürüyen polisler, tehdit etti. Yaşanan gerginliğin ardından bağımsız adayların müşahidi Veysi Tekin gözaltına alındı.
 
*

CİZRE
Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde ise İmam Hatip Lisesi'ndeki sandık başkanlarının birisinin oylarınızı AKP'ye verin şeklinde yönlendirme yaptığı iddia edildi. Cizre'nin Derbacya (Kurumcu) Köyü'nde askerlerin halkı AKP'ye oy verin yönünde baskı yapıldığı bildirildi. Ferisiyê (Yakacık) Köyü'nde bazı AKP yandaşlarının AKP'ye köy olarak açık oy kullanmaya zorladıkları fakat köylülerin buna karşı çıktıkları belirtildi.
 
*

BÖLGEDE 63 GÖZALTI
Seçimin başladığı sabah saatlerinden bu yana Diyarbakır, Batman, Mardin, Urfa, Bingöl ve Şırnak'ta toplam 45 kişi gözaltına alındı. Seçim gününün şu ana kadar bilançosu bölgede 63'e yükseldi
 
*
 
AKP'Lİ ADAY SANDIKLARI DOLAŞIYOR
İstanbul Fatih Gelenbevi Lisesi'nde AKP Fatih İlçe Başkanı Ahmet Baha Öğütken'in korumaları eşliğinde sandıkları dolaştığı, sandık başkanları ve görevlileriyle ile selamlaşarak sohbet ettiği belirtiliyor. Öğütken'in AKP İstanbul 2. Bölge milletvekili adayı olduğu biliniyor.
 
*

ANKARA'DA OY SATIN ALMAYA ÇALIŞTILAR
Ankara Keçiörende Rauf Denktaş Lisesi ve İmam Hatip Lisesi'nde 100 TL karşılığı AKP için oy satın almaya çalışan bir kadın farkedildi. Durumun farkledilmesi üzerine çıkan tartışma sonucunda Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne ait 06 LNP 14 plakalı bir belediye otobüsünün bu kişiyi bölgeden kaçırdığı bildirildi. Kaçırma olayında polislerin kadına yardımcı olduğu iddia ediliyor. Olay yerinde ayrıca 06 AC 0012 Volkswagen Golf marka araçtan "Biz hükümetiz, AKP'ye oy verin" şeklinde anonslar yapıldığı iletiliyor. Olay mahalline çok sayıda basın kuruluşunun gittiği de gelen bilgiler arasında yer alıyor.

*

POLİSLER ÜMRANİYE'DE İŞ BAŞINDA

Ümraniye İlçesi Altınşehir Mahallesi Davud Akidil İlköğretim Okulu'nda polisler ıslak mührü olmayan fotokopi görev emri kağıtlarıyla oy kullanıyorlar
Sandık Başkanı bu konuyla ilgili TKP'li müşahitlerin verdiği itiraz dilekçesini işleme almadı.
 
*
 
SANDIK KURULU GÖREVLİSİ GÖREVDEN ALINDI
TKP müşahitlerinin verdiği bilgiye göre, Tuzla Endüstri Meslek Lisesi'nde 1418 nolu sandıkta görevli İlhan Aktaş AKP amblemi olan kalem taşıdığından dolayı, TKP müşahidinin kendisini uyarmasının ardından kalem kendisinden alınıp tutanak düzenlendi. Bu tutanak üzerine sandık görevlisi İlhan Aktaş görevden alındı.
 
*

SUADİYE VE SULTANGAZİ'DE MÜKERRER OY KULLANIMI

TKP müşahitlerinin soL'a verdiği bilgiye göre, İstanbul Kadıköy Suadiye'de bir sandık kurulu görevlisi ikamet kaydının olduğu Mustafa Mihriban Boysan İlköğretim Okulu 3408 sayılı usulsüz bir şekilde sandıkta oy kullandı. Oysa, sandık kurulu görevlilerinin görev yaptıkları sandıkta oy kullanmaları gerekiyor. Aynı kişi görevli olduğu Suadiye Mahallesi Turhan Mediha Tansel İlköğretim Okulu, 3413 sayılı sandıkta da oy kullandı.

AKP'ye oy verdiğini beyan eden bir sandık kurulu görevlisi, ikamet kaydı olan İstanbul Sultangazi Esentepe Mahallesi Aydın Uçkan İlköğretimokulu 1029 Nolu sandıkta mükerrer oy kullandı.
 
*

ANKARA'DA SAHTE PUSULA İLE OY KULLANDILAR

Ankara Çankaya Lisesi 1097 numaralı sandıkta oy kullanımı sırasında 17 adet arkası mühürlü olmayan sahte pusula tespit edildi. Tutanak tutulmasını sağlayan seçmenler sayım sırasında sandıkta bulunarak tutanağın kayıtlara geçirilmesini sağlayacağı belirtiliyor. Sahte pusulalarla oy kullanmış olanların yeniden oy kullanmak üzere arandığı bildirildi.
 
*
 
ULUSLARARASI HEYETLERİN İHLAL TESPİTLERİ
Bölge illerinde bulunan uluslararası delegasyonlar, seçime ilişkin yaptıkları ilk gözlemleri bilgi amacıyla basına dağıttı. Uluslararası heyetlerin yaptığı gözlemlere göre birçok ilde seçim ihlali yaşanırken, ihlallerin ilçe ve köylerde arttığı kaydedildi.

Bölge illerinde seçimleri izleyen uluslararası delegasyonun hazırladığı gözlem raporuna göre, bölge illerinin birçoğunda seçimlere yönelik ihlaller yaşandı. Muş'ta gözlem yapan Kanadalı heyet, ilk gözlemlerinde polislerin silahlarıyla oy kullandıklarını yazdı. Dersim'de gözlem yapan İtalyan heyeti ise, Pülümür İlçesi'nde yaşlılara aile fertlerinin eşlik etmesine izin verilmediğini, Ovacık İlçesi'nde sandık başkanlarının yurttaşlara sürekli sorun çıkarttıklarını ve basının fotoğraf çekmesine izin vermediklerini kaydetti.

SİİRT

Siirt'te gözlem yapan Norveçli heyet ise ilk gözlem raporuna; Ekindüzü Köyü'nde oy kullanımının engellendiğini ve bir kişinin herkesin yerine oy kullanmak istediğini müşahitlerin olaya müdahale ettiğini yazdı. Siirt'in Pervari İlçesi'nde gözlem yapan Danimarka heyetinin ilk tespitlerine göre ise, Düğümcüler Köyü'nde (Gunde Best) 1033 ve 1034 numaralı sandıkların bulunduğu sınıfta askerlerin silahları ile sandık başlarında oturdukları vurgulandı. Ayrıca bunu gözlemleyen heyetin zorla dışarı çıkarıldığı ve askerler ile heyet arasında tartışmanın yaşandığı kaydedildi.
 
*

VAN
Van'ın Bahçesaray İlçesi'nde gözlem yapan Alman heyeti, ilk gözlemlerinin kaymakamın gözlemcilerin okullara girişini engellediği ve bu kapsamda polis telsizlerinden anons geçirttiği oldu. Ayrıca Van merkezde müşahitlerin dövüldüğü ve gözaltıların olduğu kaydedildi. Van'da seçim izlenimi yapan delegasyonunu yaptığı tespitlerden bir tanesi de polislerin 15 metre mesafesini sürekli ihlal ettikleri oldu.
 
*

BİTLİS
Alman delegasyonu Bitlis, Adilcevaz, Güzelsu, Yoğurtyemez, Porhuz'da seçim incelemelerinde bulundu. Yoğurtyemez'de sandık başkanının kendilerini zorla dışarıya çıkarttığını vurgulayan delegasyon üyeleri, daha sonra Jandarma'nın da olaya müdahil olarak kendilerinin gözlem yapmalarının engellendiğini kaydetti. Bitlis merkezde yer alan delegasyon ise, Bitlis İmam Hatip Lisesi'nde mühürsüz sandık bulunduğu ve heyetin fotoğraf çekmesinin engellendiğini kaydetti. Heyet ayrıca ilk gözlem raporuna 1025 numaralı sandıkta kayıtlı olan polislerin 1024 numaralı sandıkta oy kullandıklarını vurguladı. Heyet'in ilk izlenimlerine göre durum köylerde de farklı değil. Müzik ve Yukarıkaraboy köylerinde sandık başkanları toplu oy kullandırtırken, yurttaşlara AKP'ye oy kullanmaları yönünde telkinde bulunulduğunu kaydetti.
 
*

HAKKARİ

Hakkari merkezde incelemelerde bulunan Almanya delegasyonu oluşturduğu ilk gözlem raporunda, AKP'lilerin sahte oy pusulaları ile oy kullanmaya çalıştıkları ancak müşahitler ve heyet tarafından engellendiği kaydedildi.
 
*

ERZURUM
Erzurum'da gözlem yapan Fransa delegasyonu da aynı şekilde ilk gözlemlerini raporlaştırdı. Fransız delegasyonu, ilçe emniyet müdürü ve sivil polislerin gözetmenleri kameraya aldıklarını, hatta kimi polislerin gözetmenleri takip ettiklerini ve okullara girmeleri durumunda gözaltına almakla tehdit ettiğini kaydetti. Gözetmenler, şimdiye kadar sadece 2 okula girebildiklerini bütün girişimlerinin polisler tarafından engellendiğini kaydetti.
 
*

ŞIRNAK

Şırnak merkez ve Güçlükonak İlçesi'nde gözlemlerde bulunan Almanya delegasyonu şimdiye kadar birçok bölgeye giremediklerini ve yaptıkları ilk gözlemlerde Irak'tan gelen 5 TC vatandaşının oy kullanmalarının engellendiği Güçlükonak Lisesi 1003 numaralı sandıkta da listeye 20'ye yakın ekleme olduğunu kaydetti.
 
*

BİNGÖL
Bingöl merkez ve merkeze bağlı köylerde incelemelerde bulunan İngiltere delegasyonu oluşturduğu ilk raporda; merkeze bağlı Şaban Köyü'nde bir Jandarma komutanının sandığın başında oturduğunu kaydetti. Ayrıca Bingöl'ün merkeze bağlı bir köyünde delegasyonun gözü önünde muhtarın bütün köy adına blok oy kullanma girişiminde bulunduğu belirtilerek, girişimin heyet tarafında engellendiği kaydedildi.
 
*

URFA
Avusturya delegasyonu Urfa ve Siverek'te yaptığı seçim gözlemlerine ilişkin ilk bilgilendirmesini yaptı. Buna göre, Siverek'in Bejik Köyü'nde Jandarma tarafından yurttaşlara baskı yapıldığı vurgulanırken, Uzunziyaret Köyü'nde de bir kişinin bütün köy adına oy kullanmaya çalıştığı vurgulandı.
 
*

MARDİN
Mardin merkezde incelemelerde bulunan İsveç delegasyonu ise hazırladığı ilk raporda bazı okullarda sandık başkanlarının seçmenlere, "Eğer Müslümansanız bu partiye oy vereceksiniz" diyerek, AKP'ye oy toplamaya çalıştığı belirtildi. Bazı okulların önünde ise AKP rozeti olan kişilerin yurttaşlara baskı yapmaya çalıştığı kaydedildi.
 
*

ANTEP
Antep merkezde gözlem yapan Almanya delegasyonu ise sandık başkanlarının yurttaşları AKP'ye oy verme konusunda yönlendirmeye çalıştığını belirterek, Şehit Kamil İlçesi Karacaoğlan Mahallesi 2195 nolu sandık Saniye Temur İlköğretim Okulu, Pir Sultan Mahallesi Azize Abdülkadir Hamamcıoğlu İlköğretim Okulu 2373 nolu sandıkta sandık başkanlarının yurttaşları yönlendirmeye çalıştığını kaydetti. Ayrıca polisin heyete müdahale ettiğini ve heyetten bazılarını sorgulamaya çalıştığını kaydetti.
 
*
 
İSTANBUL'DA SUÇÜSTÜ
İstanbul'un Başakşehir İlçesi'ndeki AKP'nin seçim çalışması kapsamında evlere dağıttığı örnek oy pusulasını zarfa koymak isteyen Doğan Aydoğan adlı kişi suçüstü yakalandı. Blok adayı Abdullah Levent Tüzel için müşahitlik yapan Siyamend Elçeoğlu tarafından fotoğrafı çekilen kişi, polis tarafından ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Tekirdağ'da ise Blok adayı Kerem Tosun'un bir müşahidi polis tarafından gözaltına alındı.

İstanbul'un Başakşehir İlçesi'ndeki Nurettin Toğçuoğlu İlköğretim Okulu'nda AKP'nin seçim çalışması kapsamında evlere dağıttığı örnek oy pusulasını zarfa koymak isteyen Doğan Aydoğan adlı bir kişi Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu adayı Abdullah Levent Tüzel için müşahitlik yapan Siyamend Elçeoğlu tarafından görüldü. Elçeoğlu, Aydoğan'ın fotoğrafını çekerek polise hakkında tutanak tutmasını istedi. Elçeoğlu'nun telefonundaki fotoğrafı silen polis, olayın olduğu kattaki müşahit ve kat görevlilerini de okuldan dışarı çıkarmak istedi. Ardından Aydoğan'ın ifadesini alan polisler kendisini serbest bırakırken, alınan ifade ise Başakşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne gönderildi. Öte yandan benzer işlemleri yapmak isteyen 4 kişinin daha Aydoğan'ın yakalanması üzerine okulu terk ettikleri görüldü.

Ümraniye İlçesi'nde okuma yazması olmayan Hayran Aybi adında yaşlı bir kadın oy kullanmak için gittiği Esenşehir Mahallesi İnanç Türkeş İlköğretim Okulu'nda sandık başkanından yardım istediğini, sandık başkanının da oy kullanması sırasında kadına CHP'ye mühür vurarak, yardım ettiği iddia edildi. Bunun üzerine yönlendirildiğini söyleyerek sandık başkanına kızan Aybi'nin, "Ben oyumu Sebahat Tuncel'e vereceğim" dediği öğrenildi. Sandık başkanı, Aybi'nin itirazlarına rağmen mührü basması üzerine yaşlı kadına müşahitler yardım etti. Müşahitlerin sandık başkanı hakkında tutanak tutturarak, sandıkların açılmasıyla birlikte Aybi'nin oyunun iptal edilmesi için İlçe Seçim Kurulu'na başvuruda bulundu.

Yalova'da ise, Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Yalova Bağımsız Milletvekili Adayı İhsan Coşkun'un müşahitlerine sandık başkanları tarafından çeşitli engellemelerin yapıldığı ve sandık başkanlarının oy pusulasında AKP 'yi işaretleme konusunda bazı seçmenlere baskı yaptığını iddia edildi.
 
 
*
 
TARIM İŞÇİLERİNİN OYLARINI KİM KULLANDI?
Diyarbakır'ın Çınar ilçesine bağlı Karasungur (Geliyê Buka) köyünde bulunan iki sandıkta, köy nüfusuna kayıtlı ancak başka illerde tarım işçiliği yapmaya gidenlerin oylarının AKP'liler tarafından kullandığı bildirildi.

Alınan bilgilere göre, Çınar ilçesine bağlı Karasungur (Geliye Buka) köyünde 1112 v e 1114 nolu sandıklarda bazı seçmenler köyde bulunmadıkları, mevsimlik tarım işçiliğine gittikleri halde AK'liler tarafından adlarına oy kullanıldığı dile getirildi.


*

TORBALI'DA İHD HEYETİNE POLİS ENGELİ

İzmir'in Torbalı ilçesine seçim için gözlem yapmaya giden İHD heyetini polis engelledi.

Torbalı'ya 'seçim ihlalleri’ni gözlemlemek amacıyla giden İHD İzmir Şube Yöneticileri, polis tarafından engellendi. İHD heyetinin okullara girişlerine izin vermeyen polis, gözlemci heyeti bir süre gözaltına aldı. Kimlik kontrolü ve aramalardan sonra heyet üyeleri serbest bırakıldı.
 
*
 
BLOK MÜŞAHİTLERİ DIŞARI ÇIKARILIYOR
İstanbul Fatih'teki Cibali İlköğretim Okulu'nda Emek Özgürlük ve Demokrasi Bloğu müşahitlerinin okuldan dışarı çıkarıldığı öğrenildi.
 
*
 
İZMİR'DE SEÇİM İHLALLERİ DEVAM EDİYOR
2011 Genel Seçimleri, ihlallerle devam ediyor. İzmir'in birçok bölgesinde İHD'nin oluşturduğu gözlem heyetleri çalışmalarını sürdürürken yaşanan ihlallere ilişkin tutanaklar tutuyor.

İzmir genelinde 'seçim ihlallerini' tespit etmek amacıyla İHD'nin oluşturduğu gruplar görev yapıyor.

Yapılan ihlallerle ilgili elimize ulaşan bilgiler ise şöyle;

Bornova Kaymakam Özgür Azer İlköğretim Okulu'nda 1229 nolu sandıkta AKP müşahidi mükerrer oy kullandı. Durum tespit edilince tutanak tutuldu.

Cumhuriyet Mahallesi Atatürk İlköğretim Okulu'nda polis, ismi öğrenilemeyen bir genci "şüpheli" olduğu gerekçesiyle gözaltına aldı.

Buca'da Barış, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu adaylarının müşahitliğini yapan kişiler, polis zoruyla dışarıya çıkartıldı.

Yeşiltepe Mahallesi'nde okur-yazarı olmayan seçmenlere sandık başkanının yanlış yer göstererek, oy kullanmamalarını sağladığı bildirildi.

Çiğli'de okur-yazarlığı olmayan yaşlı bir kadına sandık görevlileri AKP'yi işaret ederek oy kullandırmak istedi.
 
*
 
BİNGÖL'DE SEÇİME AKP MÜDAHALESİ
Bingöl'de birçok bölgede yaşanan seçim ihlalleri, Bloğun Bingöl Adayı İdris Baluken'in müşahitleri tarafından engellenirken, Kiğı İlçesi'nde ise muhtar ve oğlunun saldırısına uğrayan blok müşahidi ağır yaralandı. AKP Bingöl Milletvekili Adayı Cevdet Yılmaz'ın köyü Şaban Köyü'nde de karakol komutanı sandık başında oturarak tüm oyları açık kullandırttı. Olaya tanıklık eden İngiliz heyet tutanak tuttu.

Bingöl'de birçok bölgede AKP'nin toplu ve açık oy kullanımı noktasındaki baskıları Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Bingöl Bağımsız Milletvekili Adayı İdris Baluken'in müşahitleri tarafından engellendi. Bunun üzerine AKP'liler birçok bölgede müşahitlere saldırdı. Servi YİBO'da 1051-1052-1053-1054 nolu sandıklarda görevli müşahitler ölümle tehdit edildi. Konuya ilişkin olarak avukatlar Genç İlçe Seçim Kurulu Başkanı ile bir görüşme yaptı. Genç İlçesi'nde bulunan İngiliz heyeti de hakim ile görüştükten sonra Servi'ye hareket eti.

‘KAFALARINI KIRIN ATIN DIŞARI’ TEHDİDİ

Genç İlçe Seçim Kurulu Başkanı, köyde olmayanların yerine oy kullananlar hakkında dava açacağını söyledi. Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz'a telefon açan Kardeşler Köyü AKP sandık görevlisinin, "Biz açık oy kullanmak istiyoruz. Bağımsız müşahitler izin vermiyor" dediği iddia edildi. Yılmaz'ın korumasının da AKP görevlisine "Kafalarını kırın atın dışarı" dediği, bu görüşmeye de Bingöl merkezde çok sayıda vatandaşın tanık olduğu ileri sürüldü.

Bingöl merkez Vali Güner İlköğretim Okulu'nun sandıklarının bulunduğu tüm sınıfların kapılarının polisler tarafından tutulduğu öğrenilirken, Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Cihan Aydın okula giderek yetkililerle görüştü.

Bingöl'e bağlı Ilıcalar Beldesi'nin AKP'li Belediye Başkanı Gıyasettin Koçiya'nın da, Uzundere İlköğretim Okulu bahçesinde oy kullanmaya gelen tüm seçmenleri kenara çekerek, AKP'ye oy verilmesi uyarısında bulunduğu iddia edildi. Konuya ilişkin seçmenler bloğun kriz merkezini arayarak şikayette bulundu.

BLOK MÜŞAHİDİNE SALDIRI
Öte yandan Kiğı İlçesi Kadıköy İlköğretim Okulu'nda 1021 nolu sandıkta görevli Blok müşahidi Yunus Görbey'e, Güney Ağıl Köyü Muhtarı Murat Yaman ve oğlu saldırdı. Kafasından darbe alan Yunus Görbey yaralı olarak Bingöl Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

KARAKOL KOMUTANI AÇIK OY KULLANDIRTTI

AKP Bingöl Milletvekili Adayı Cevdet Yılmaz'ın köyü Şaban'da ise karakol komutanının sandık başında oturarak tüm oyları açık kullandırdığı ileri sürüldü. Olaya tanıklık eden İngiliz heyeti ise tutanak tuttu.

*

JANDARMA SANDIK BAŞINDA BEKLİYOR
Şırnak'ın Başağaç (Mendikera) Köyü'nde seçim yasaklarına rağmen AKP'nin flama ve bayraklarının indirilmediği görüldü. Köyde sandıkların başında ise jandarmalar bekliyor.

Şırnak'ın Başağaç (Mendikera) Köyü'nde Seçim yasaklarına rağmen AKP'nin bayrak ve flamalarının sökülmediği görüldü. Öte yandan Başağaç İlköğretim Okulu'nda oy işlemleri sırasında jandarmanın sandık başında beklediği bildirildi.

Seçim İzleme Komisyonu adına köye gelen İl Genel Meclisi Başkanı Leyla Birlik, sandık başında bekleyen jandarmaya tepki gösterdi. Askerleri suçüstü yakaladıklarını belirten Birlik, "Avukat ile beraber köyleri geziyoruz. Başağaç Köyü'nde AKP'nin bayrakları indirilmezken BDP ye seçim yasakları çerçevesinde bayraklarının indirildiğini öğrendik. Oyların kullanıldığı Başağaç İlköğretim Okuluna gittik. Askerler, rütbeliler okul içinde sandığa yakın yerde oturduklarını gördük. Hukuk dışı olduğunu kendilerine söyleyerek hem bayrakları indirdik hem de okul içinde bulunan askerleri dışarı çıkarmak için uyarıda bulunduk ve çıktılar" diye konuştu.
 
*
 
MUTKİ'DE AKP YÖNLENDİRMESİ
Bitlis’in Mutki ilçesine bağlı Müzük ve Yukarı Karaboy köylerinde sandık başkanları, okuma yazma bilmeyen seçmenlere nezaret ederek oylarını AKP’ye verdirdikleri iddia edildi.

Bitlis Bağımsız Milletvekili Adayı devlet eski Bakanı Edip Safder Gaydalı’nın sandık müşahitlerince tutanakla belgelenen olay şöyle gelişti.

Bitlis’in Mutki ilçesinin Müzük ve Yukarı Karaboy köylerinde oy kullanacak olan okuma yazma bilmeyen seçmenler, AKP’ye çalıştıkları iddia edilen sandık başkanlarınca gerek yönlendirme gerekse de bizzat seçmenlere eşlik ederek oyların AKP’ye verilmesini sağladılar.

Her iki köyde toplam 600 seçmenin olduğu belirtilirken Bağımsız Gaydalı’nın avukatı tarafından Bitlis Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

Seçim kanunlarına göre okuma yazma bilmeyen ya da çeşitli engelleri olan seçmenlerin ailelerinden birinin gözetiminde oy kullanabileceği, ancak Müzük ve Karaboy köylerinde görev yapan biri erkek diğeri kadın 2 sandık başkanı tarafından bunun engellendiği bildirildi.

*

MERSİN'DE MÜŞAHİTLERE POLİS BASKISI: 1 GÖZALTI

Mersin’de, Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Mersin Bağımsız Milletvekili Adayı Ertuğrul Kürkçü’nün sandık müşahitliğini yapan bir yurttaş polislerce gözaltına alındı.

Mersin’de oy verme işleminin başlamasıyla birlikte hak ihlalleri ve gözaltı haberleri gelmeye başladı. Polislerin özellikle Bloğun sandık müşahidi olarak görev yapan yurttaşlara yönelik keyfi baskı uyguladığı ve gözaltı yaptığı öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre, Mersin Tevfik Sırrı Gür Lisesi’nde Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Bağımsız Mersin Milletvekili Adayı Ertuğrul Kürkçü’nün sandık müşahitliğini yapan Serhat Arı adlı yurttaş, oy vermek için gittiği Zeki Sabah İlköğretim Okulu’nda, oy verme işleminin ardından polisler tarafından gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Arı’nın İl Emniyet Müdürlüğü’nü götürüldüğü öğrenildi.

*

AKP'Lİ ŞİMŞEK OYUNU KULLANDI: 3 YARALI 10 GÖZALTI
AKP’nin birinci sınıf vatandaşı namı değer Batman adayı eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek koruma ordusuyla oyunu kullandı. Oy kullanma sırasında müşahitler ile halka saldıran korumalar ile polisler 3 müşahidi yaralayarak 10 kişiyi gözaltına aldı.

AKP Batman adayı Mehmet Şimşek bir koruma ordusu eşliğinde oy kullanmak üzere Petrol Mahallesi'ndeki Metin Bostan İlköğretim Okulu'na geldi. Onlarca koruma, yüzlerce polis ve zırhlı araçlarla okula gelen Şimşek'in okulda oy kullandığı sırada tüm müşahitler dışarı çıkarıldı. Duruma itiraz eden blok müşahitleri ise Şimşek'in korumaları ve polisler tarafından darp edilerek dışarı çıkarıldı. Olayda 3 müşahit çeşitli yerlerinde yaralandı. Olaya tepki gösteren halk ve müşahitlerin aralarında bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı. Dışarıda gerginlik yaşanırken içerde tek başına oy kullanan Şimşek ardından okulda ayrıldı. Okul önünde gerginlik ise devam ediyor.

*

KONYA'DA AÇIK İHLAL
Konya’nın Cihanbeyli ilçesine bağlı Yeniceoba beldesindeki bir okulda sandık başkanları AKP lehine oy kullanacak seçmenler için oy pusulasını dışarı çıkarıp oy kullandırttılar.

Cihanbeyli ilçesine bağlı Yeniceoba beldesinde Mehmet Zeki Kart İ.Ö.O’da 1147 nolu sandık başkanları AKP lehine oy kullanacak seçmenler için oy pusulasını dışarı çıkartıp oy kullandırdı.

Buna karşın bacağında 47 dikiş bulunan bir seçmen için her türlü zorluk çıkartıldığı ve oy kullandırılmadığı belirtiliyor. Tepki gösteren seçmenler okul önünde toplanmaya başladı. Okula gelen jandarma Blok’un bağımsız aday Hacı Mehmet Bozdağ'ın müşahitlerini dışarı çıkarttılar. Şu anda beldede gerginlik sürüyor. BDP il örgütünü arayan müşahitler ne pahasına olursa olsun oylarını çaldırtmayacaklarını sandıklarını ve savunacaklarını belirtiyorlar.

Ayrıca Konya’da Blok’un müşahitlerinin Zafer İ.Ö.O, Anadolu Teknik Lisesi, Kurtuluş İ.Ö.O, Dumlupınar Lisesi ve daha bir çok okulda sandıklara yaklaştırılmadığı bilgisi geldi.

*
 
EVET BASILMIŞ PUSULALARLA YAKALANDI
İzmir Çınarlı’da AKP’ye ‘Evet’ mührü basılmış hazır oy pusulalarıyla dolu bir araç yakalandı.

Alınan bilgilere göre Çınarlı'da AKP'ye "Evet" mührü basılmış hazır oy pusulalarıyla dolu "35 AC 9019" plakalı araç yakalandı ve sürücüsü hakkında işlem başlatıldı.

*

GÜNÜN İLK SAATLERİNDE NELER YAŞANDI
 
DİYARBAKIR
Diyarbakır'ın Bismil İlçesi'nde bir yurttaşın oy verme işlemini gerçekleştirmeden sandık başkanın oy zarfını sandığa attığı iddia edildi. Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda yaşanan olaya müdahale etmek isteyen Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu için görevlendirilen müşahit ile sandık başkanı arasındaki tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi üzerine polis olay yerine geldi. Sandık başkanının bloğun müşahidi hakkında tutanak tuttuğu öğrenildi. Bloğun ilçe merkezinde kurduğu kriz masası yetkilileri de okula geldi. Durumu polise şikayet eden kriz masasındakilere polis, "Bizim sandık başkanı hakkında tutanak tutma ve herhangi bir işlem yapma hakkımız yok. Durumu savcılığa bildirirsiniz" dediği öğrenildi.

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi Konak Mahallesi'nde bulunan Silvan ilköğretim Okulu'nda polislerin 1057 no'lu sandığın bulunduğu sınıfın hemen önünde durması görüntülere yakalandı. Okulda oy kullanmak isteyen yurttaşların polis tarafından aranması tepkilere neden oldu. Öte yandan Silvan'a bağlı Kazandağı (Malaelîkê) Köyü'nde seçmen kartı olmayan askerlere oy kullandırmak istendiği iddia edilirken, müşahitlerin ve sandık görevlilerin olaya müdahale ettiği öğrenildi.

*

SİİRT
Eruh'a bağlı Sarıgül Mahallesi'nde Fatih İlköğretim Okulu'na oy kullanmak için gelen Narin Ertan ve Kadri Ertan, yanlarında örnek oy pusulası taşıdıkları gerekçesiyle gözaltına alındı. Eruh İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen, iki yurttaşın ifadelerinin alınacağı bildirildi.

*

BİNGÖL
Bingöl'ün Genç İlçesi'nde Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nda (YİBO) Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu adayı İdris Baluken için müşahit olarak görevlendirilenler 1093 nolu sandığın bulunduğu salondan bina görevlisi olduğu belirtilen kişi tarafından zorla dışarı çıkarıldı. Haber verilmesinin ardından olay yerine gelen Seçim İzleme Kurulu, bina görevlisinin müşahitlere karışma yetkisinin olmadığını bildirdi. Çıkan tartışmanın ardından müşahitler salona alındı.

Öte yandan Bingöl'ün Genç İlçesi'ne bağlı Yağızcan köyünde bulunan tek sandıkta sandık başkanı Ali Işık gözetiminde yurttaşlara açık oy kullandırıldığı iddia edildi. Olayın duyulmasının ardından Seçim İzleme Komisyonu köye gitti.

*

AĞRI
Ağrı'nın Patnos ve Doğubayazıt ilçelerinde polis ve askerlerin Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu adaylarının müşahitlerine engel olarak sandıklara yanaşmasına izin vermezken, Hakkari merkez ve Yüksekova İlçesi'nde ise kimi okullarda polisin oy kullanan yurttaşları kameraya çektiği ileri sürüldü. Muş'un Varto İlçesi'nde ise bir sandıkta oy kullanan çevik kuvvet polisleri ikinci sandıkta da kullanmak isteyince müşahitlerin tepkisiyle karşılaştı. BDP seçim komisyonu YSK'ye giderek şikayette bulundu.
 
*
 
HAKKARİ
Hakkari'nin Bağlar Mahallesi'nde Hacı Salih Şen İlköğretim Okulu'nda bir polisin sandık başında ve koridorlarda kamera çekimi yapınca yurttaşların tepkisi ile karşılaştı. Yaşanan tartışmalar üzerine Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Hakkari Milletvekili Adayı Selahattin Demirtaş ihlalin yapıldığı okula gitti. Sandık görevlileri ile yapılan görüşmeler sonucunda polis dışarı çıkarılırken, yurttaşların oy verme işlemi devam etti. Öte yandan AKP Hakkari il binası önünde seçim kampanyası süresince asılan flamaların ise YSK'nin seçim yasağına rağmen hala asılı olduğu görüldü.

*

YÜKSEKOVA
Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde Atatürk İlköğretim Okulu'ndaki sandıklarda polisin kamera ile oy kullanan yurttaşları çekerek psikolojik baskı uyguladığı ileri sürüldü. 50. Yıl İlköğretim Okulu'ndaki polislerin ise, bağımsızlara ait gözlemci ve müşahitleri dışarı çıkardığı bildirildi. Öte yandan Yüksekova Lisesi 1054 no'lu sandıkta sandık başkanının Yeşil Kart ile oy kullanmak isteyen yurttaşları engellediği belirtildi. Olayın Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Hakkari Bağımsız Milletvekili Adayı Adil Kurt ve BDP İlçe Başkanı Osman Dara'ya intikal etmesi üzerine, Kurt ve Dara Yüksekova Lisesi'ne gitti. Sandık başkanı Faruk Duran'a Yeşil Kart'ın resmi evrak olduğu, üzerinde TC. Kimlik No'su bulunduğu ve neden oy kullandırılmadığı belirtilmesi üzerine Duran'ın "gidin şikayet edin" diyerek lakayıt davrandığı belirtildi. Kurt ve Dara, Duran'a "Sen bunu blok adaylarına karşı yapıyorsun burada komplonun başını çekiyorsun" diyerek tepki gösterdi. Bunun üzerine okulda oy kullanmak için bekleyen kimi yurttaşlar da olaya tepki gösterdi.
 
*

VAN
Van'ın Erciş İlçesi'nde birçok okulda saat 08.00'a kadar sandık başkanları ve müşahitler bulunmasına rağmen, polisler "Müşahit ve sandık başkanları hazır değil" gerekçesini öne sürerek oy kullanılmasına müsaade etmedi. Oy kullanma işlemi için sabah saat 07.00 gibi okullara akın eden birçok vatandaş oy kullanma işlemi başlamadığı için geri dönmek zorunda kaldı. İlçedeki muhabirimiz, üzerinde basın kartı bulunmasına rağmen çekim esnasında polisler tarafından kimlik bilgileri alındı. Pınarlı Köyü'nde sandık başkanının okuma yazma bilmeyen yurttaşlara AKP'nin yerini göstererek "Buraya oy kullanacaksınız" demesi üzerine müşahitler Müslüm Çeber ve Mevlüt Cebeci itirazda bulundu. İtiraz üzerine, sandık başkanı okuma yazması olmayan yurttaş için düzenlediği pusulayı cebine koyarak, "Bunu ben kendim için kullanacağım" dedi. Müşahitlerin "Hayır onu yırtmak zorundasın" tepkisi üzerine çıkan tartışma sonucu jandarma olaya müdahale ederek sandık başkanı hakkında tutanak tutmak yerine müşahitler hakkında tutanak tuttu. Çeber, "Sandık başkanının tutanağının alınması lazımken bizim hakkımızda tutanak tutuldu. Burada niyet de ortaya çıkmış oldu" dedi.
 
*

AĞRI
Ağrı'nın Patnos İlçesi'nde sabah saatlerinde Kerem Şahin ve Cengiz Çıkrık İlköğretim okullarında Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Ağrı Milletvekili Adayı Halil Aksoy için sandıklarda müşahitlik yapan görevlililerin engellendiği bildirildi. Polisler herhangi bir gerekçe göstermeden blok müşahitlerinin sandıklara yanaşmasına izin vermiyor. Oluşturulan seçim kriz masaları ile polislerin sorun çıkarttığı okullara heyet gönderen BDP İlçe Örgütü yöneticileri yetkililerle görüşüyor.

Öte yandan sabah saatlerinde Doğubayazıt İlçesi'nde Cumhuriyet ve Atatürk İlköğretim okullarında polislerin sandıkların yanına oturduğu belirtildi. Demokrasi Bloğu müşahitlerinin polislere tepki göstermesi üzerine olay yerine gelen Emniyet Müdürü polislere sandıklara yanaşmamaları konusunda talimat vererek okullardan ayrıldı.

Patnos'a bağlı Yurtören Köyü'nde ise açık oy kullanıldığı belirtildi. Blok adayı Aksoy adına sandıkta müşahitlik yapan görevlilerin verdiği bilgiye göre, açık oy kullanmasına itiraz etmeleri üzerine köylüler ve jandarma tarafından saldırıya uğradıkları belirtildi. Yurtören Köyü'nde gerginlik devam ederken, Seçim İzleme Komisyonu inceleme yapmak üzere köye hareket etti. Ağrı merkeze bağlı Arap Ali Köyü'nde de sandıkta müşahit olan yurttaşlar jandarma tarafından hiç bir gerekçe gösterilmeden dışarı çıkartıldı.
 
*

MUŞ
Muş'un Varto İlçesi'nde polisler okul önlerinde arama yapıyor. Varto'da birçok okulda oy kullanma işlemleri sabah saat 07.00'de başlarken, bazı okullarda ise oy kullanma 07.20'de başladı. Oy kullanma işlemleri sırasında polis okul önlerinde sıkı önlemler alırken, Gümgüm Mahallesi'nde bulunan Cumhuriyet İlköğretim Okulu girişinde ise oy kullanmaya gelen vatandaşlar polisler tarafından üst aramasından geçirildi. Polislerin üst araması yapmasına tepki gösteren Varto Belediye Başkanı Gülşen Değer ve BDP İlçe Başkanı Sırrı Sakık ile polisler arasında tartışma yaşanırken, polisler aramadan kısa süre için son verirken, zaman zaman aramalarını sürdürüyor. Vatandaşların silah taşıyabilecekleri gerekçesi ile arama yapıldığı belirtildi.

Ayrıca Varto Atatürk İlköğretim Okulu'nda okul önünde bulunan çevik kuvvet polislerinin sandıkta oy kullanmasının ardından ikinci bir sandıkta da oy kullanmak istemeleri üzerine, ikinci oy olduğunu tespit eden bağımsızların müşahitleri itiraz etti. BDP seçim komisyonu ise Yüksek Seçim Kurulu'na giderek şikayette bulundu.
 
 
 
(anf - etha - soL - yüksekovahaber)