Akdağ: Tecavüze uğrayan doğursun gerekirse devlet bakar

|

Akdağ: Tecavüze uğrayan doğursun gerekirse devlet bakar A Akdağ: Tecavüze uğrayan doğursun gerekirse devlet bakar

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'dan pes dedirtecek açıklama! Tecavüzcülerin itinayla aklandığı, her türden cinsel istismarın, tecavüzün kol gezdiği Türkiye’de hükümetin kadın bedenini denetleme politikaları da hız kazandı.
 
AKP iktidarı düne kadar sağlığı ticaretleştirirken hiç rahatsızlık duymadı. Piyasalaşan sağlığın sonuçlarından 'sözde' rahatsız olan başbakanın kürtaj açıklamalarına yönelik tepkiler sürerken, son olarak Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın sağlıksız açıklaması geldi. Bakan özetle tecavüze uğrayan da çocuk doğursun biz devlet olarak bakarız diyor… Haberi yorumsuz olarak veriyoruz…

Anadolu Ajansı Editör Masası’na konuk olan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, AA editörlerinin sezaryen ve kürtaj tartışmaları başta olmak üzere gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir hekim olarak “kürtajı” ve risklerini anlatan Sağlık Bakanı Akdağ, ”Kişisel yaklaşımım, prensip olarak gerekmedikçe, tıbbi gereklilik olmadıkça kürtaj yapılmamasıdır. Ama bu raporun neyi getirip neyi götüreceğini de görmemiz lazım. Önümüzdeki ay içerisinde bu çalışmaları Bakanlar Kurulu’na yetiştirmeyi planlıyoruz. Ondan sonrası Bakanlar Kurulu ve Meclis’in işi” dedi.

"GEREKİRSE ÖYLE BİR BEBEĞE DEVLET BAKAR"
Akdağ, ”Bazen ‘Annenin başına kötü bir şey gelmişse ne olacak?’ deniyor. Gerekirse öyle bir bebeğe devlet bakar. Böyle bir yasa çıkarılıp da kürtajla ilgili daha ciddi kısıtlamalar getireceksek mutlaka onun yan tedbirlerini de almak durumdayız” diye konuştu.

"SEZARYENLE İLGİLİ BAŞKA TEDBİRLER DE ALABİLİRİZ"
Akdağ, Türkiye’de neredeyse her iki kadından biri sezaryenle doğum yaptığına da dikkati çekerek, sezaryenle ilgili şimdiye kadar birçok yaptırım uyguladıklarını belirtti. Akdağ, ”Bir takım başka yaptırımlar ya da tedbirler alabiliriz. Örneğin tıbbi gereklilikler dışında kadının mutlaka normal doğuma öncelikle iknasını isteyebiliriz. Tıbbi gereklilik yoksa onun normal doğuma ikna edilmesi için bir süreç tarif edebileceğiz. Bunun üzerinde çalışıyoruz” dedi.

(aleyhtar)