MGK 'mücadelede' kararlı

|

MGK A MGK

2013 yılının ilk Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının ardından yayımlanan bildiride, "Terörle mücadelemiz kararlı bir şekilde devam ederken, halkımızın huzur ve güvenliğinin temin edilmesine yönelik alınabilecek tedbirler değerlendirilmiştir" denildi.
    
Milli Güvenlik Kurulu'nun şubat ayı olağan toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, başkanlığında Çankaya Köşkü’nde gerçekleşen toplantı, 5,5 saat sürdü.

Toplantının ardından yayımlanan bildiride, İmralı'da PKK lideri Abdullah Öcalan ile devlet yetkilileri arasındaki görüşmelerle başlayan süreçle ilgili herhangi bir ifade yer almazken, geçtiğimiz dönemde Türkiye’de meydana gelen şiddet eylemleri ile bu eylemlere karşı güvenlik güçlerince gerçekleştirilen operasyonların görüşüldüğü ve bahar-yaz döneminde yürütülecek faaliyetlerin gözden geçirildiği belirtildi.

“Terörle mücadelemiz kararlı bir şekilde devam ederken, halkımızın huzur ve güvenliğinin temin edilmesine yönelik alınabilecek tedbirler değerlendirilmiştir” denilen bildiride, “Terörle mücadele başarı elde etmek amacıyla diğer devletler ve uluslararası toplumla işbirliğinin önemi bir kez daha ifade edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Suriye'de yaşanan iç savaşa da değinilen bildiride, şunlar kaydedildi:
''Suriye'de devam eden sorunların, ülkemizin yanı sıra bölgenin güvenlik ve istikrarına yönelik etkileri ele alınmış, ihtilafın halkın meşru talep ve beklentileri doğrultusunda kısa zamanda sonuçlandırılmasına matuf uluslararası çabalarda gelinen aşama gözden geçirilmiştir. Ayrıca ülkemizdeki barınma merkezlerinde misafir edilen ve sayıları 180 bini aşan Suriyelilerin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yürütülen çalışmalar da görüşülmüştür.''
    
Irak'ta terör eylemlerinde meydana gelen artışın endişe verici bulunduğu belirtilen bildiride,  toplantıda Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerindeki son durum ve devam eden geçiş süreçlerinin müzakere edildiği belirtildi.