'İki eşit halk' dediğin zaman kantar tutmayabilir

|

A

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Biz etle tırnak falan değiliz” açıklamalarına tepki göstererek, “Et ile tırnak gibi olmak ideal olandır ama bunlar ‘iki eşit halk gibi’ dediğin zaman kantara çıkarıyor. Kantar tutmayabilir. Bu yanlış bir tespittir. Biz bu ülkede, ben Kürt kardeşlerimle et ile tırnak gibiyim. O kiminle nedir onu bilemem. Şu halk bu halk diye bir ayrım AK Parti idealleri içinde yok” dedi.

Başbakan Erdoğan, Viyana’ya hareketinden önce bir basın toplantısı düzenledi. Ziyaretine ilişkin bilgi veren Erdoğan, temasları kapsamında Türkiye-Avusturya ilişkileri başta olmak üzere, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği konusu ile bölgesel ve küresel gelişmeler çerçevesinde görüşmeler gerçekleştireceğini belirtti.

Erdoğan, çözüm sürecinde gündeme gelebilecek talepler konusunda, ''Yeter ki ülkemizin bu değerler silsilesi içindeki yapısından, bizden kimse herhangi bir feragat istemesin. Kimse bizden kalkıp da milli birliğimizi bozmaya yönelik bir şey talep etmesin ''dedi.

Operasyonların ancak 'tehdit' ortadan kalktığında duracağını söyleyen Erdoğan, "Silahlar bırakılsın, gömülsün. Gideceklerse gidebilirler, ülkemizde kalmak isterlerse zaten suça bulaşmamış olanlar için zaten hanelerine, ailelerine annelerine, babalarına kavuşabilirler" diye konuştu.

'İki eşit halk tespiti ayrımcılıktır'

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, BDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın “ "Biz etle tırnak falan değiliz. Biz iki eşit onurlu halk olacağız. Bu topraklarda yaşayan herkes onuru ile eşitçe yaşayacak. Ne kimse et olacak, ne kimse tırnak olacak” açıklamasının anımsatılması üzerine, “Demirtaş’ın bir şeyi iyi öğrenmesi lazım. İki eşit halk diye bir tespit yaparsanız bu ayrımcılıktır. Et tırnak gibiyiz dediğiniz zaman gönüllerin, tüm 76 milyonun birbiriyle kaynaşmasıdır. Bunu kime sorarsanız sorun, et ve tırnak gibi olmak ideal olandır. Bunlar iki eşit halk dediği zaman kantara çıkarıyor, kantar tutmayabilir. Ben Kürt kardeşlerimle et ve tırnak gibiyim. O kiminle nedir onu bilemem. Şu halk bu halk diye bir ayrım AK Parti idealleri içerisinde yok. Biz etnik ayrımcılığı ortadan kaldırırken böyle bakıyoruz olaya. Biz zaten birbirimizden ayıran husus bu.”

'Türkiye Cumhuriyeti’nin cezaevlerinde tutsak olmaz, tutuklu olur'
“Tutsak kelimesi çok tartışıldı. İmralı heyeti ziyaretten sonra 'Devletin elinde de tutsaklar var'.şeklinde ifade kullandı. Kılıçdaroğlu da Türkiye hapishanelerinde tutsaklar var mı yok mu diye sordu. Bunları nasıl değerlendirirsiniz?” şeklindeki bir soruya, Başbakan Erdoğan, şöyle yanıt verdi:
“Anamuhalefet partisi genel başkanın yaklaşımı o ayrı bir dert zaten ne yazık ki. Yanında hukukçular da var ama onlar da anlamıyor mu ki. Türkiye Cumhuriyeti’nin cezaevlerinde tutsak olmaz, tutuklu olur. Karakollarında da gözaltı olur. Herhalde bunu öğrenmiştir. Kendisine de söylerler” şeklinde konuştu.

PKK'lilerin çözüm sürecine ilişkin sürekli açıklama yaptıklarını savunan Başbakan Erdoğan, bunun onlara hiçbir şey kazandırmayacağını, Türkiye’nin örgütle hiçbir pazarlığa girmeyeceğini söyledi.