'CHP'den iki kere özür dilemeni bekliyorum'

|

A

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın CHP'nin PKK'ye para aktardığı iddiası ve Samsun ve Sinop'ta HDK'ye yönelik saldırı konusunda CHP'yi suçladığı için özür beklediğini söyledi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu grup toplantısında konuştu. Sinop ve Samsun'daki saldırılardan sonra CHP'yi suçlayıp sonra özür dileyen BDP Sırrı Süreyya Önder'i örnek göstererek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan iki özür beklediğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Sinop ve Samsun’da HDK'ye yönelik saldırılara değinen Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: "BDP heyeti Sinop'a gitti. Orada olaylar çıktı. Grup toplantısına gelince ilk iş CHP'li belediye başkanını eleştirdi. Daha önce söyledim yalan söyleyen adamdan Başbakan olmaz. Sen Başbakan'sın. Vali emrinde. Açar sorarsın. İçişleri Bakanı emrinde. Onları hiç aramıyorsun sormuyorsun. Bizim belediye başkanımız Sinop'ta değil bizim belediye başkanımızı suçluyorsun. Bizim Sinop Belediye Başkanı CHP'den seçildi ama bütün Sinoplulara hizmet veriyor."

Başbakan Erdoğan'ın, CHP'li belediyelerin PKK'ye para aktardığına ilişkin iddialarına da değinen Kılıçdaroğlu, "Çıkıp açıkla demiştim. Senin CHP'den iki kere özür dilemeni bekliyorum. Bir Sinop olayları iddiası, biri de CHP'li belediyeler PKK'ya para aktarıyor iddiaları için... Özür dilemek şerefli insanların işidir. Bakın BDP'livekil çıktı bizim CHP'li başkanımızdan özür diledi" dedi.

NE OLMUŞTU?

Kürt sorununda çözüm tartışmaları kapsamında geçen haftalarda Karadeniz turuna çıkan HDK heyeti, Samsun ve Sinop'ta saldırıya uğramıştı. Sinop'taki saldırılar nedeniyle, CHP Sinop Belediye Başkanı suçlanmıştı ancak saldırıları AKP Boyabat Gençlik Kolları Başkanı'nın da yöneticisi olduğu Sinop Gençlik Derneği'nin örgütlediği ortaya çıkmıştı.
Başbakan Erdoğan ve BDP, saldırıyı "CHP ve MHP ortak organizasyonu" olarak tanımlamıştı.
BDP, CHP'li belediye başkanının saldırı sırasında Sinop'ta dahi olmadığının ortaya çıkması üzerine, CHP'den "şimdilik" özür dilediklerini açıklamıştı. Ancak Erdoğan, AKP Boyabat Gençlik Kolları Başkanı'nın saldırıdaki rolü ve CHP'li belediye başkanının il dışında olması gibi konularda herhangi bir açıklama yapmadı.

'Sevsinler senin milliyetçiliğini'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan’ın “milliyetçilik” konusundaki sözlerine ilişkin, “Öyle bir laf etti ki nasıl kurtaracak, nasıl kıvıracak onun çabası içinde. Kabahati biliyor, özrünü de biliyor. Aman fazla kıvırma belinde hasar oluşursa kabahatlisi ben de olmayacağım” dedi. CHP Genel Başkanı, “Ettiği laf yutulacak bir laf değil. Ancak ve ancak çıkacak milletten açıkça özür dileyecek, bir laf ettim kusura bakmayın diyecek, milletten özür diliyorum diyecek” derken, “Bugün kıvırmaya çalıştı. Düştüğü kuyudan çıkmaya çalışıyor. Neymiş kapsayıcı milliyetçilikten söz ediyor, sevsinler senin yeni milliyetçilik anlayışını” diye konuştu.