'Kılıçdaroğlu'nun sürece karşı çıkması bizi incitiyor'

|

A

Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı ve Bağımsız Mardin Milletvekili Ahmet Türk, "Bu süreçte MHP'nin söylemleri bizi incitmez. Ama Kılıçdaroğlu gibi bir Kürt'ün sürece karşı çıkması inanılmaz ve anlaşılmazdır. Bizi bu incitiyor" dedi.

Çözüm sürecini anlatmak için Van'da bulunan DTK Eş Başkanları  Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk ile Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, Cumhuriyet Caddesi'nde yurttaşlara hitap etti.

Çözüm süreci ve sınır dışına çekilmenin önemine değinen Türk, "Şimdi gözümüz hükümette, devlette, top onlarda. Bundan sonra nasıl bir yaklaşım gösterecekler. Eğer barışa yönelik yaklaşım gösterirlerse onlara teşekkür edeceğiz" diye konuştu.

Türk, Kürtlerin barışın sağlanması için her türlü fedakarlığı yapacağını vurgularken, “İşte askerlerin serbest bırakılması, gerillaların sınır dışına çekilmesi buna örnektir. Sıra devlette, devlet bizi kandırırsa topyekün direniş başlatacağız. Biz sadece bize ait olan haklarımızı istiyoruz. Devlet ‘biz Kürtlerle pazarlık yapmayız’ diyor. Biz de kimse ile pazarlık yapmıyoruz. Biz sadece bize ait olan haklarımızı istiyoruz. Bizim istediğimiz haklar Kürtleri de Türkleri de özgürleştirecektir. Kürt halkı özgürleşince Türkler de özgürleşecek. Bu nedenle bu tarihi fırsat heba edilmemelidir” dedi.

MHP ve CHP'nin süreci sabote etmek için her şeyi yaptığını savunan Türk, Kılıçdaroğlu'nun sürece karşı çıkmasını anlamakta zorluk çektiklerini kaydetti.

Türk, "Bu süreçte MHP'nin söylemleri bizi incitmez. Ama Kılıçdaroğlu gibi bir Kürt'ün sürece karşı çıkması inanılmaz ve anlaşılmazdır. Bizi bu incitiyor" şeklinde konuştu.

Barış sürecinin iyi değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Türk, “Çünkü barış artık bizim avucumuzun içindedir. Halkımız bu sürecin hakemidir. Kürt sorunu Ortadoğu’nun en önemli sorunudur. Filistin sorunundan daha önemlidir. Buradan devlette sesleniyorum, Kürtleri kucaklamazsanız bu sorunu çözemezsiniz. Bazıları diyor ki; Kürtler haklarından vazgeçmiş. Asla öyle bir şey yok. Kürtler statüye kavuşmadan ve Öcalan özgürleşmeden barış olmaz” ifadelerini kullandı.