CHP'de 'ulusalcı' kanattan karşı bildiri

|

CHP A CHP

CHP’li bir grup milletvekilinin “Barış ve Demokrasi” bildirisine imza atması parti içinde tartışmaya neden oldu. Parti içinde ulusalcı kanat olarak adlandırılan bir grup milletvekili “Birliğe Çağrı” başlıklı bildiri yayınladı. Metne 7 milletvekili imza attı. Edinilen bilgiye göre 7 milletvekilinin kamera karşısına çıkarak açıklama yapmasına Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu onay vermedi.

CHP’li 7 milletvekili TBMM’de düzenledikleri basın toplantısında “Birliğe Çağrı” başlıklı iki sayfalık metni okudu. Basın toplantısına Mersin Milletvekili İsa Gök, Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, Antalya Milletvekili Gürkut Acar, İstanbul Milletvekili Nur Serter, Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu, İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum katıldı.

SERTER: BİLDİRİ, PKK-BDP-AKP TALEPLERİNE AÇIK DESTEK ANLAMI TAŞIYOR

Toplantıda bulunan CHP'li milletvekillerinin görüşlerini içeren "Birliğe Çağrı" adlı metni basın mensuplarıyla paylaşan Serter, şunları söyledi: "Barış İçin Demokrasi adı ile yer alan bildiri, terör örgütünün silah bırakmayacağı açıkça ilan etmesi tamamen görmezden gelerek, PKK-BDP tezlerini desteklemektedir. Etnisite temeli olmayan yurttaşlık tanımı önererek Türk milleti ve vatandaşlığı kavramının Anayasa'dan çıkarılmasını öngörmektedir. Bu yurttaşların eşitliği yerine etnik yapıların eşitliğini öngörmek demektir. Bu öneri, PKK-BDP-AKP taleplerine açık bir destek anlamı taşımakta ve PKK siyasetinin anayasal taleplerine destek vermektedir."

Bildirinin, özel yetkili mahkemelerin tüm kararlarına karşı yeniden yargılama süreçlerinin işletilmesini öngördüğünü iddia eden Serter, "Bu yolla Abdullah Öcalan'ın yeniden yargılanıp salıverilmesinin önü açılmaktadır" dedi.

CHP'nin yerel yönetimlerin güçlendirilmesine daima destek verdiğini ancak PKK lideri Öcalan ve Karayılan'ın dile getirdiği "ulus devletin ortadan kaldırılması" ve "federasyon" önerilerine karşı olduğunu belirten Serter, "Abdullah Öcalan'ın taleplerinin Anayasa'da yer almasını amaçlayan ve buna barış süreci adı veren anlayışın CHP politikalarında yeri yoktur" dedi.

Bildiriye imza atan CHP milletvekillerinin partinin resmi söylemi dışında arayışlara destek verdiklerini savunan Serter, "Tüm arkadaşlarımızı ve Partimizin yetkili kurullarını söz konusu bildirinin içeriğini yeniden değerlendirmeye ve partimizin ilke ve ideolojisiyle birlik ve bütünlüğünü korumaya davet ediyoruz" diye konuştu.

METNE 7 MİLLETVEKİLİ İMZA ATTI

ANKA’ya konuşan İsa Gök, 7 kişinin metni imzaladığını belirterek, “Çok fazla destek var. 70’e yakın vekille görüşüldü. İçeriğine destek verdiler. Hassasiyetlere katıldıklarını, içeriği kabul ettiklerini belirttiler ancak imza atmadılar. Biz kendi metnimizi imzaladık. Basına imzasız dağıtıldı” dedi.
“Birliğe Çağrı” bildirisinin bir “dik duruş” olduğuna dikkat çeken Gök, “Parti ilkelerini, Programını, Tüzüğünü hatırlatıyoruz. Herkesi, Genel Merkez Yönetimini de bu ilkelere bağlı kalmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

Edinilen bilgiye göre CHP Genel Başkanı’na bildiriden bahsedildi, ancak Kılıçdaroğlu onay vermedi.


(anka-meclis haber)