CHP'den 'üç sandık' yanıtı: Biz haydi haydi hazırız

|

CHP A CHP

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, AKP’nin 2014’te 3 sandık formülüne ilişkin, “Hangi noktada hangi seçim yapılacaksa CHP buna hazır olacaktır. Biz bu konuda halkımıza, partimize, parti örgütümüze güveniyoruz. Yerel seçimler bağlamında zaten yoğun hazırlıklarımız var. Eğer Türkiye hazırsa bu seçimlere CHP haydi haydi hazırdır. Bu konuda hiçbir endişemiz yoktur” dedi.

“NE KADAR ÇOK İHTİMAM O KADAR ÇOK FATURA”
Loğoğlu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyaretini değerlendirerek, “Görüntü ve gösterilen ihtimam bakımından Sayın Başbakan’a gösterilen ihtimam olağanüstü. Amerikan şablonuna göre sıra dışı bir ilgi ve ihtimamın gösterildiği anlamına geliyor. Bundan Türkiye adına belli bir noktaya kadar memnuniyet duyabiliriz ama bunun bir de başka yönü var. Ne kadar çok ihtimam o kadar çok fatura” dedi.

'REYHANLI, AKP'NİN SURİYE POLİTİKASININ KAÇINILMAZ SONUCU'
Başbakan’ın Suriye konusundaki sözlerini hatırlatan Loğoğlu, “Bu görevi kim vermiştir kendisine, Suriye halkı mı vermiştir, uluslar arası toplum mu vermiştir, BM Güvenlik Konseyi mi vermiştir yoksa ABD mi vermiştir? Böyle kendi kendine edilen bir görev ve ona bağlı olarak izlenilen politika maalesef acı meyvelerini Reyhanlı’da vermiştir. Reyhanlı doğrudan doğruya AKP hükümetinin izlediği Suriye politikasının kaçınılmaz bir sonucudur” diye konuştu.


Filistin-İsrail konusuna da değinen Loğoğlu, “Başbakan Gazze’ye ABD dönüşü gideceğini açıklamıştı. Şimdi ne oldu, Batı Şeria’ya da gidecek, neden, çünkü yeni kodları itibarıyla Amerikan yönetiminin baskısı diyelim, ricası, telkinleri icabı Gazze’nin yanı sıra Batı Şeria’ya da gideceğini açıklamış durumda. Gitmesi iyi. Çünkü AKP bugüne kadar Filistin halkını da bölen bir politika izlemiştir. ABD bunun yanlış olduğunu söylemiştir şimdi Sayın Başbakan rota değiştirip hem Gazze’ye hem Batı Şeria’ya gidecektir” dedi.

Gündemde ABD ile AB arasında imzalanması düşünülen serbest ticaret anlaşması olduğunu kaydeden Loğoğlu, “Biz CHP olarak Türkiye’nin bu sistem içinde yer alması gerektiğini söyledik. Dolayısıyla hükümetin bu yöndeki taleplerini destekliyoruz. Türkiye bu sistemin içinde yer alması lazım” diye konuştu.

'SWOBODA HERHALDE İRANLI PROFESÖRÜ UYARACAKTIR'

Emine Erdoğan’a İran asıllı profesörün bir kitap hediye ettiğini hatırlatan Loğoğlu, “Bu kitabın adı Diktatörlüğün Psikolojisi. Hangi maksatla bu kitap seçildi bilemiyorum. Ama sanıyorum Sayın Swoboda derhal devreye girecektir ve İran asıllı profesörü ifade ve düşünce özgürlüğüne aykırı hareket ettiği için evsahibi olarak bunu yapmaması gerektiğini Swoboda herhalde İranlı profesörü uyaracaktır” diyerek şöyle devam etti:
“CHP, Adalet ve Kalkınma Partisi’ni dışarıda ‘eleştirdiği’ zaman sorun oluyor. AKP her defasında buna tahammülsüzlük gösteriyor. CHP’yi Amerika’da eleştirmeye hakkı var. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Sayın Erdoğan’ı eleştirme hakkı yok. Bu ne biçim düşünce ve ifade özgürlüğü anlayışıdır. Bu ne biçim çifte standarttır.”

AKP’NİN 3 SANDIK FORMÜ

Bir basın mensubunun, “Başbakan ABD temaslarında 2014’te üç sandık olabileceğini ifade etti, ne diyorsunuz?” sorusuna Loğoğlu, “Bu konu henüz yetkili kurullarımızda görüşülmüş bir husus değil. Çünkü yeni bir açılım Sayın Başbakan’dan. Biz yetkili kurullarımızda bunu değerlendireceğiz ve ona göre bir tepki vereceğiz. Bu çıkışın Türkiye’nin gündemini yeni baştan tasarlamak ve düzenlemek amacını taşıdığını söyleyebiliriz.AKP ve Sayın Başbakan bunu her defasında yapıyor. Peki niye şu sırada yapıyor; çözüm süreci. Sanıyorum bazı tıkanmalar, sıkıntılar olabilir. Bu gündem değiştirmesi çözüm süreci bağlamında bazı tıkanıklar bazı sıkıntılar olduğu anlamına gelebilir” yanıtını verdi.
“Belirtilen tarihler CHP’nin seçime hazırlanması için erken mi yoksa CHP her türlü ihtimale hazır mı?” sorusuna Loğoğlu, “Hangi noktada hangi seçim yapılacaksa CHP buna hazır olacaktır. Biz bu konuda halkımıza, partimize, parti örgütümüze güveniyoruz. Yerel seçimler bağlamında zaten yoğun hazırlıklarımız var. Eğer Türkiye hazırsa bu seçimlere CHP haydi haydi hazırdır. Bu konuda hiçbir endişemiz yoktur” dedi.
“Swoboda’nın eşinin Siemens’ın yönetim kurulu üyesi olduğu ve Türkiye’de o dönemde Sayın Kılıçdaroğlu’nun verdiği gensoruya muhatap kaldığı bu firmaların yönünde haberler var, ne diyorsunuz? Bir tespitiniz var mı?” sorusuna Loğoğlu, “Biz CHP olarak bu tür iddiaların içinde değiliz” diyerek şöyle devam etti:
“Sayın Swoboda’nın demokrasiden nasibini alması lazım. Bahsettiğiniz ayrıntılar bizim için önemli değil. Bizim için Sayın Swoboda’nın Avrupa Parlamentosunun değerleriyle uyumlu çizgi içinde olması önemli. Bu çizgide olmayan insanlarla CHP Genel Başkanı adı Swoboda olsun başka isimde de olsun bu tür şahıslarla görüşmesine gerek yok diyoruz.
Sadece Allah akıl versin ve biraz demokrasiden nasibini alsın diyorum.”


(anka)