Demirtaş: Hükümetin bu anlayışıyla süreçte yol alınmaz

|

Demirtaş: Hükümetin bu anlayışıyla süreçte yol alınmaz A Demirtaş: Hükümetin bu anlayışıyla süreçte yol alınmaz

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AKP Hükümeti'nin uygulamaları nedeniyle sürecin tıkanma ile karşı karşıya olduğunu belirtti. "Demokratik siyasete nefes aldırmayan bir anlayışla yol alamayız" diyen Demirtaş Gezi Parkı eylemlerini hedef alan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a "nimetten değilsin, kendini fasulyeden sayma. Temsil ettiğin faşizan sistemdir" diye seslendi.

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin grup toplantısında konuştu. Roboski katliamı ile ilgili verilen görevsizlik kararına sert tepki gösteren Demirtaş, "Roboski'den siz sorumlusuzunz. Başbakan'dan Uludere Komutanı'na kadar. Roboski katliamının üzerine örteceğini zannediyor. Bu nasıl bir aymazlık. Katliam üzerine katliam" dedi. Demirtaş, "Roboski bizim namus meselemizdir. Roboski'nin hesabını sormadan süreç ilerlemez, çözülmez" dedi.

Bu anlayışın sadece Kürtlere karşı olmadığını Gezi Parkı'ndan, Taksim'den, Kızılay'dan, Dikmen'den bakınca Roboski'nin daha iyi anlaşıldığını ifade eden Demirtaş, "Gezi Parkı ile ilgili ortaya çıkan ruhu anlamak yerine halen mikrofonda yalanlar söylenebiliyor. BDP ESP'nin SDP'nin yanındadır. BDP ESP'dir, SDP'dir. Onları sahipsiz sanmayın" dedi.

'BARAJI KALDIR GÖRÜŞELİM'

Bütün barışseverlere seslendiklerini ve çağrı yaptıklarını ifade eden Demirtaş, "Hükümet süreci tıkama ile karşı karşıyadır. Haftalardır bu uyarıyı yapıyoruz. Şimdi ikinci aşama hükümetin görevidir. Demokratik siyasete nefes aldırmayan bir anlayışla yol alamayız. Binlerce arkadaşımız tutukluyken biz yol alamayız. Dün geceye kadar sabırsızlıkla bekledik. 98 kişiden 2 kişiyi lütfedip tahliye ettiler. Bu böyle olmaz" diye konuştu.

BDP Eş Genel Başkanı, "Demokratik siyaset kanalları açılmadan arkadaşlarımız bırakılmadan çözüm var demiyoruz. Senin miting alanlarına doldurduğun insan kadar insanlar cezaevinden geçti. Sandıkta görüşelim. Görüşelim kaldır barajı görüşelim" ifadesini kullandı.