Hükümetin sözcüsü Ethem'in katilinin avukatı

|

Hükümetin sözcüsü Ethem A Hükümetin sözcüsü Ethem

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Ethem Sarısülük'ü öldüren polisin tutuksuz yargılanması kararını değerlendirirken, "Havaya 2 el ateş etmiş, üçüncü el sırasında eline gelen bir taş neticesinde olayın meydana gelmiş olabileceği…" sözleriyle kararı veren mahkemeyi ve o polisi savundu.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilerin karşısına geçen Arınç, 1 Haziran'da Ankara'da gerçekleşen Gezi Parkı protestoları sırasında Ethem Sarısülük’e ateş ederek ölümüne neden olan polis memuru Ahmet Şahbaz'ın tutuksuz yargılanması kararına ilişkin bir soru üzerine şöyle konuştu: 

Bu konuyla ilgili soruşturmanın yapıldığını ve iddialar neticesinde polis kurşunuyla yaralanmış ve ölmüşse bu işin peşinin bırakılmayacağını daha önceki toplantıda da söylemiştik. Bir polis memurunun tabancasından çıkan kurşunla ölmüş olabileceği konusunda yargıda bir gelişme olmuştur. Polis memurunun tutuksuz yargılanması yargı sürecinde aklandığı anlamına gelmez. Niçin tutuksuz yargılanmasına karar verilmiştirin izahı, toplanan delillerle ve olayı kaydetmiş olan kameralarla belki şu şekilde olabilir. Kalkanı göstericiler tarafından alınmış, vücuduna 33 adet taş isabet etmiş. Havaya 2 el ateş etmiş, üçüncü el sırasında eline gelen bir taş neticesinde olayın meydana gelmiş olabileceği… Eğer yargı sürecinde olayın bilerek ve kasten gerçekleştiği ortaya çıkarsa ona göre karar verilecektir. Bir yurttaşımızın ölmesini kesinlikle istemezdik, kendisine rahmet diliyoruz. Olayın nasıl meydana geldiği yargı sürecinde ortaya çıkacaktır.