CHP'ye yeni grup başkanvekili

|

CHP A CHP

CHP'nin dün gerçekleşen parti içi seçimlerinde en büyük sürprizi Emine Ülker Tarhan'ı geride bırakarak CHP Grup Başkanvekilliğine seçilen Sinop milletvekili Engin Altay gerçekleştirdi. Muharrem İnce ise son anda koltuğunu korumayı başardı.
 
SOL KANAT SÜRPRİZİ
CHP'nin dün gerçekleşen ve 'parti içi kabine' olarak tanımlanan seçimlerinde çok önemli bir sürpriz yaşandı. Sürprize imza atan isim Engin Altay günün kazananı olurken Emine Ülker Tarhan kaybeden, Muharrem İnce ise son anda koltuğunu koruyan isim olarak dikkat çekti. Altay için partinin 'sol kanattan' ismi yorumları yapılıyor. İşte Altay'ın özgeçmişi:
 
UZUN YILLARDIR PARTİDE
 
CHP'nin seçimlerinde yıldızı parlayan Engin Altay  1963 yılında Sinop ili Erfelek ilçesinde doğdu. İlk ve ortaöğretimini Erfelek ilçesinde bitirdi. Yükseköğretimini Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Denizli Eğitim Yüksekokulunda tamamladı. Güvenlik soruşturması nedeniyle 4 yıl göreve başlatılmadı ve yargı kararıyla öğretmen oldu. Sivas ve Sinop illerinin değişik ilçelerinde öğretmenlik yaptı. 2 yıl Eğitim Yöneticiliği yaptı. Bir yıl Erfelek ilçesinde Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu.
3 Kasım 2002 milletvekili genel seçimleri öncesinde mesleğinden istifa ederek CHP ön seçimlerine katıldı. Milletvekilliği genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Sinop Milletvekili seçildi. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyeliği ve Milli Eğitim, Gençlik, Kültür ve Spor Komisyonu üyeliklerinde bulundu. Türkiye-Moğolistan Parlamentolar arası dostluk grup başkanlığını 4 yıl yürüttü. CHP Parti Meclisi ve Merkez Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı.
 
22 Temmuz 2007 Milletvekilliği seçimlerinde yeniden Sinop Milletvekili seçildi. 23. dönemde TBMM Milli Eğitim, Gençlik, Kültür ve Spor Komisyonunda görev yaptı. Cumhuriyet Halk Partisi MYK Üyeliği ve Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 12 Haziran seçimlerinde yeniden Sinop milletvekili seçilen bir çocuk babası Altay yapılan seçimle CHP'nin üç grup başkanvekilinden biri olarak görevlendirildi.