BDP: Hükümet adım at

|

BDP: Hükümet adım at A BDP: Hükümet adım at

BDP, Diyarbakır'da yapılan MYK toplantısında 'barış ve çözüm sürecinde' 2. aşamaya geçildiği tespitini yaptı. Diyarbakır'da yapılan Merkez Yürütme Kurulu toplantısında çıkan kararları basınla paylaşan BDP, kararlarda "2. aşamayı ilerletmek en acil görevimizdir" ifadelerine vurgu yaptı. 'Demokratik çözüm sürecinin' 2. aşamasına geçildiği saptamasının yapıldığı kaydedilen toplantı sonuçlarında önümüzdeki sürecin görevlerinin ele alındığı kaydedildi.

1. AŞAMA DEVAM EDİYOR

1. aşamanın başarıyla sürdüğü kaydedilen kararlarda bugüne kadar İmralı ve Kandil arasında BDP'li heyetlerin yaptığı görüşmelerin sürecin 1. aşamasının sorunlarını gidermeye ve başarısının sürdürülmesine yönelik olduğu ifade edildi.
2. aşamada adım atma sırasının hükümete geçtiği belirtilen kararlarda, "Partimiz Hükümet’e “yol temizliği” olarak nitelendirdiğimiz acil adım atılması gereken konularda 25 maddelik bir öneri paketi sunmuştur. TMK’nin kaldırılması, TCK’de ilgili maddelerin değiştirilmesi, toplantı ve gösteri hakkının genişletilmesi,  cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi, uluslar arası sözleşmelerdeki çekincelerin kaldırılması, siyasi partiler yasasında gerekli değişikliklerin yapılması, hasta tutukluların serbest bırakılması gibi, Hükümet’in hemen yapması gereken ve yapabileceği değişiklikler iletilmiştir" denildi.

'DEMOKRASİ SADECE SANDIK DEĞİL'
"Hükümetin atması gereken adımlar, sadece Kürt halkının değil, bütün kesimlerin ortak talebidir" denilen MYK kararlarında Gezi Direnişi'ne de geniş yer ayrıldı. Gezi direnişiyle ilgili ölümlere ve saldırılara karşı dikkat çekilenMYK kararlarında, "Gezi direnişinin ortaya koyduğu en önemli gerçeklik hak ve özgürlük talebiyle, sadece 4 yılda bir sandıktan çıkan sonucun demokrasi olmadığıdır. Halk kendisiyle ve kendi yaşam alanlarıyla ilgili kararları kendisi vermek istemektedir. Nitekim 3. köprüye halka sormadan isim verilmesi ve bu ismin çağrıştırdıkları sadece Alevilerin değil, toplumun çok geniş kesimlerinin tepkisine neden olmuştur" ifadelerine yer verildi.

'HÜKÜMET ADIM AT'
MYK kararlarının sonunda 'Hükümet adım at' yürüyüşleriyle bir kampanya başlatılacağı kaydedilerek şu ifadelere yer verildi: "30 Haziran (Yarın) Pazar günü Amed, Mersin ve Adana'da “Hükümet Adım At” yürüyüşleriyle başlatacağımız kampanyamızı yaz boyunca, barajları, karakol inşaatlarını durdurmak için, hasta tutsakları ve siyasi tutsakları özgürleştirmek için, ana dilde eğitim için, seçim barajını düşürmek için, Roboski’de adalet için, koruculuğu kaldırmak için, Sayın Öcalan’a özgürlük için, daha çok demokrasi ve daha çok özgürlük için sürdüreceğiz.. Haber Merkezi