Erdoğan: Lice'de hak talebi ahlaksızlık

|

Erdoğan: Lice A Erdoğan: Lice

Partisinin grup toplantısında konuşan Erdoğan, Lice saldırısını “Bu eylemleri hak talebi olarak göstermek en hafif tabiriyle ahlaksızlıktır” diyerek ifade etti. Erdoğan, gençliğe de vurgu yaparak geleneklerini öğretemedik dedi.

Başbakan Erdoğan geçen hafta çıktığı tatilin ardından ilk kez AKP grup toplantısında konuştu. Erdoğan, Lice saldırısını, Diyarbakır Valiliği gibi uyuşturucu operasyonlarına dayandırırken “Bu eylemleri hak talebi olarak göstermek en hafif tabiriyle ahlaksızlıktır” dedi. Kemal Kılıçdaroğlu’nu işbirlikçilikle suçlayan Erdoğan, Geçmişte yaptığı “kindar nesil” açıklamalarına farklı bir boyutla devam ederek “gençliğe geleneklerini öğretemedik” dedi. Erdoğan’ın grup toplantısı konuşmasının satırbaşları şöyle:

ÇÖZÜM AKP KURULDUĞUNDA BAŞLADI
Çözüm süreci adı üzerinde bir süreç. AK Parti'nin kurulmasıyla başladı ve bugüne kadar ulaştı. Bundan sonra da devam edecek. Böyle bir mücadelede her kesim sabırlı olmalı itidalle davranmalıdır.

35. MADDEYİ DEĞİŞTİRİYORUZ

Bugüne kadar darbelere zemin hazırlayan TSK iç hizmet kanununun 35. Maddesini değiştiriyoruz. Bu madde bugüne kadarki bütün askeri müdahalelere zemin hazırlamıştır. Yapacağımız değişiklikle durumdan vazife çıkarılmasının önüne geçiyoruz. Yine bu değişiklikle askerlerin siyaset yapamayacağını ilan ediyoruz.

MAKARNACI DİYENLER ZAVALLI
Türkiye’nin bazı yerlerini kendi lüks mahallesi gibi sanıp orada yaşayanları makarnacı, kömürcü gibi niteleyenler olabilir. Makarnacı kömürcü diye lanse edenler kibir hastalığı içinde vicdanın kaybetmiş zavallılardır. Vicdansızlık her zaman kaybetmiştir ve kaybetmeye mahkumdur.
Yardım alan vatandaşlarımıza PTT ile işbirliği yaparak bir kart vereceğiz. Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek. Kuyruğa girmeden gururları incitilmeden alışveriş edecekler. Ne kadar yardım edileceği sms ile önceden belirtilecek.

'BİZ TEK DİL, TEK DİN DEMEDİK'

Biz yola çıkarken tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet dedik. Tek din, tek dil demedik. Bunlar bize iftiradır. Bizim devlet yönetim anlayışımızda tek din, tek dil anlayışı yoktur. Farklı dinlere mensup insanları yönetmek bizim devlet yönetimindeki anlayışımızdır.

‘LİCE’DE HAK ARAMAK AHLAKSIZLIK’

Biz halka hizmet götürmek isterken bakıyorsunuz BDP gibi partiler barajların karşısına dikiliyor. Bu barajlar başka amaçlar için yapılıyormuş. Biz bir gram suyumuzun boşa gitmesini istemiyoruz.

Lice olayı sıradan bir olay değildir, dolaylı olarak esrara hint kenevirine dayanıyor. Daha güvenlikli karakol yapmak durumundayız. Kalkıp siyasi partilerden ya da örgütlerden izin alacak halimiz yok.

Bu karakollara yönelik alerji neden kaynaklanıyor. Barajlara havalimanlarına alerji neden kaynaklanıyor. Acaba işin içinde başka işler olabilir mi? Acaba bu alerji uyuşturucu kaçakçılığından mıdır? Son dönemde uyuşturucu konusunda çok başarılı operasyonlar yapılmıştır. Birilerinin bu operasyonlardan çok büyük zarar ettiğini biliyoruz. Bu eylemleri hak talebi olarak göstermek en hafif tabiriyle ahlaksızlıktır.

‘CHP BAŞKANI İŞBİRLİKÇİ’

Bugün CHP’nin başında bir işbirlikçi var. Celladına şirin görülebilmek için zencilikten beyazlığa geçebilecek bir Genel Başkan var. Başörtülü bir kadına saldırı için yalan diyebilecek bir lider var. İstanbul’da ağaç çevre ve park gerekçesiyle ortaya çıkan ve tüm Türkiye’de şiddet ve vandallığa dönüşen hareketleri ibretle izledik. Kabataş’ta bir kızımı çok çirkin bir saldırıya maruz kalıyor. Polise gidiyor ifade veriyor. Ancak CHP Genel başkanı çıkıp ahlaktan uzak edep dışı bunun bir yalan olduğunu söylüyor. 1940’ların CHP’si zulmünde ve çirkinlikte bugünkü CHP’nin yanında masum kalıyor.

GENÇLİK, HENÜZ KİNDAR OLMAMIŞ

Gençliği biz seviyoruz. Biz bu gençliğe geleneklerini öğretemedik. Burada hatamız var. Geleneğini bilmeyen genç geleceğini bulamaz. Sıkıntı burada bunu başarmamız lazım. Gelenekten geleceğe bir yürüyüşü hep birlikte başarmamız lazım. Gezi olayları için Meclis’te araştırma komisyonu kurulması için harekete geçtik. İnşallah Meclis boyutuyla da Gezi olaylarının içyüzünü ortaya çıkartacağız.