Öcalan: Süreç tek taraflı yürümez

|

Öcalan: Süreç tek taraflı yürümez A Öcalan: Süreç tek taraflı yürümez

PKK lideri Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan, dün İmralı'da yaptıkları görüşmenin ayrıntılarını DİHA'ya anlattı.

ÖCALAN'IN SAĞLIK SORUNLARI

Öcalan'ın ağzında, burnunda ve boğazında yanmalardan kaynaklı olarak sağlık sorunları yaşadığını aktaran Mehmet Öcalan, fiziki olarak da Öcalan'ın bu durumdan olumsuz etkilendiği söyledi. Mehmet Öcalan, ağabeyi Öcalan'ın, "Hem ağzımda ufak ufak yaracıklar oluşuyor hem de burun ve boğazımda yanmalar oluyor. Biber sürülmüşçesine yanmalar oluyor. Bu yanmalar süreklidir. Belki günde yüz defa gözlerimi siliyorum. Sürekli olarak gözlerimde yanma ve gözyaşı var. Bunun için bağımsız bir doktor heyetinin gelmesi faydalı olabilir" dediğini söyledi. Mehmet Öcalan ise bu konu hakkında şu ifadeleri kullandı: "Öncelikle bir insanın sağlığı üzerinden siyaset yapılmaz. Tabi yine de endişe edilecek bir şey yoktur. Ama sağlık sorunları var. Bağımsız bir heyetin gitmesi gerekir. Bunu yapacak olan da hükümettir. Bunu hükümetten istiyoruz. Abdullah Öcalan'ın konumu bellidir. Onun için en yakın zamanda bu yapılmalıdır."

ÖCALAN'IN LİCE YORUMU: BU SAĞLIKLI BİR GİDİŞAT DEĞİLDİR
Öcalan, Lice'de karakol yapımını protesto eden halka ateş açılmasını da değerlendirdi. Öcalan  şunları söyledi: "Bu sağlıklı bir gidişat değildir. Lice'de bir genç bunu herkes de gördü ve biliyor ki; arkadan vurularak öldürüyor. Medyadan takip edebildiğimiz kadarıyla böyle. Diyarbakır Tabip Odası'nın hazırladığı rapor da bu yöndeymiş. Yine 2'si ağır olmak üzere 10 insan da orada yaralanıyor. Buradan yaşamını yitiren Medeni Yıldırım adlı gencin ailesine başsağlığı diliyorum. Hastanelerde bulunan yaralılara da acil şifalar diliyorum. Bu gidişat çok parlak bir gidişat değildir. Bir an önce doğrular pratiğe sokulması gerekmektedir. Lice için hükümet üzerine düşeni yapmalı olayı araştırmalı. Bunun araştırılması ve bir an önce aydınlığa kavuşturulması gerekiyor. Bunu bekliyoruz."

SÜREÇ GÖTÜRÜLECEKSE BU KOŞULLAR DEĞİŞMELİ

PKK Lideri Öcalan'ın sürece dönük de değerlendirmeler de bulunduğunu belirten Mehmet Öcalan, Öcalan'ın bu konuda ise, "Ben 4 duvar arasındayım. Konumumu da görüyorsunuz. Bu şartlar içinde yapacağım bu kadardır. Elimden geleni de yapıyorum. İletişimi kiminle kuracağım. Bunu devlet de biliyor, hükümet de biliyor. Aileler ve avukatlar yasal hakları olarak buraya gelmedirler. Bu şartlarda ancak bu kadar şey yapabilirim. Elimden geleni yapıyorum. Birinci aşama benim için 1 Haziran'da tamamlanmıştır. Başkaları için bitmemişse de birinci aşama benim açımdan bitmiştir. İkinci aşamaya da başlamak üzereyiz, ama fazla gelişmeler olamıyor. Bu süreç tek taraflı da yürütülmez. Belki bundan sonraki bir hafta ya da iki hafta içerisinde BDP heyetinin buraya gelme ihtimali yüksektir. Onlarla tartışacağız değerlendireceğiz. Bu süreç götürülecekse bu koşulların değiştirilmesi gerekiyor. Herkesle iletişim kurulabilmeli. Bu süreç böyle bir süreçtir. Yani sadece ayda bir heyetin buraya gelip gitmesi ile olmaz. Benim açımdan birinci aşama bitmiştir. İkinci aşamaya geçiş noktasında zaten her şey malumdur, herkes görüyor. Süreç tek taraflı da götürülmez" ifadelerini kullandığını aktardı.

'ALTYAPI OLUŞTURULMALI, HERKES KATKI SUNMALI'

Öcalan, görüşmede Kürtlerin de Türklerin de Türkiye'deki tüm halkların da süreçle ilgili sorumluluk alması gerektiğini ifade etti. Mehmet Öcalan'ın aktarımına göre Öcalan, "Eğer bir süreç gelişecekse herkes katkı sunmalıdır. Süreç tek taraflı yürümez. Türkiye'deki aydınlar da sürece katkı sunmalıdır. Altyapı oluşturulmadan süreç yürüyemez. Altyapı çok sağlam olmalıdır ki, süreç yürüsün. Altyapı yapılmadan oyalama taktiklerle sürecin başarıya ulaşması mümkün değildir. Elimizden gelen katkıyı yapacağız. Yani benim gibi 4 duvar arasında olan bir insanın süreci tek taraflı yürütmesi olmaz. Herkes sürece katkı sunmalıdır" diye konuştu.