'Darbe yasalarını savunan da darbecidir'

|

A

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında Lice saldırısına değinmeden Gezi eylemleri üzerinden değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, gençliğin artık Erdoğan’dan korkmadığını söyledi

CHP grup toplantısında konuşan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Lice saldırısına değinmemesi dikkat çekti. Konuşmasında Gezi eylemlerini değerlendiren Kılçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın yalancı olduğunu söyleyerek gençliğe vurgu yaptı ve gençliğin Erdoğan’dan korkmadığını söyledi. Kılıçdaroğlu konuşmasının açılışında Sivas Katliamında katledilen aydınları andı. Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısında yaptığı konuşmada 2002’de AKP’nin iktidara gelerek sendikalardan üniversitelere, yargıdan Meclis’e her kurumu baskı altında tuttuğunu belirterek korku duvarını gençler yıktı dedi. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

Bugün 2 Temmuz Sivas Katliamı’nın yıl dönümü. Orada can verenler bedel ödeyerek can verdiler. Nazım ne güzel söylemiş, sen yanmazsan ben yanmazsam nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa... Sivas katliamında onlar ağır bir bedelle tarihe yazıldılar. Onları her zaman sevgiyle saygıyla anacağız. Onlar bu toplumun aydınlanmasına bedenleriyle katkı veren düşünürlerdir.

‘RAHMET BİLE DİLEMEDİ’
Korku duvarlarını bu ülkenin genç, yiğit evlatları yıktılar. Herkesin korktuğu ortamda biz senden korkmuyoruz dediler. Gençler ne diyordu, özgürlüğüme dokunma. Bu da diyor ki, 'Dolmabahçe'de oturuyorum, oturuyorum, gelen geçen kadınları seyrediyorum...' Yahu biz seni Başbakan olarak mı dikizci olarak mı atadık? 4 kişi hayatını kaybetti. Hiç bir ağzını açıp da Allah rahmet eylesin dedi mi? Bir de ikramiye veriyor, kendi halkını öldürdü diye.

BAŞÖRTÜ TARTIŞMASI
Sen başörtülü bir kadına nasıl bir muamele yaptığını mı görmek istiyorsun, Taksim'de bir polisin başörtülü bir kadına nasıl tokat attığını ben biliyorum. Bunu neden konuşmuyorsun. Çünkü senin amacın o başörtülüyle oy devşirmek.

'DİN ADAMINI ALNINDAN ÖPÜYORUM'
O kadar çok yalan söyledi ki. Kalktı camiye bira şişeleriyle girmiş dediler. Cami müezzinini 6 saat sorguladılar. Adamın söylediği şu söz 76 milyon insanımızın kulağına küpe olsun; "Ben din adamıyım yalan söylemem"... Yalan söylemeyen o din adamının alnından öpüyorum.

'DARBE’NİN ARKASINA SAKLANIYOR!
Sen demokrasi mi istiyorsun? Gel, yüzde 10 seçim barajını kaldıralım. Bu barajı kim getirdi? Kenan Evren ve arkadaşları, peki kim savunuyor Recep Tayyip Erdoğan. Darbe yasalarının arkasına saklanan kişi de darbecidir.
Yine çağrı yapıyoruz. Diyoruz ki, 12 Eylül döneminde Siyasal Partiler Yasası çıkmadı mı? Çıktı. Gel değiştirelim. Demokrasinin önünü açalım. Gezi eylemlerine katılanlardan sonra cadı avı başladı, baskınlar. Bunlar da aldılar ellerine dilekçe bu işin faili biziz dediler.
Tüm o çocuklarımızın yanında olup sahip çıkacağız. Özgürlük ve demokrasi talebi bir insan hakkıdır. Toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasını gel değiştirelim diyorum. Gelmiyor. Saklanıyor onların arkasına.