Ahmet Türk ve Gültan Kışanak Kandil'e gitti

|

Ahmet Türk ve Gültan Kışanak Kandil A Ahmet Türk ve Gültan Kışanak Kandil

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Mardin milletvekili Ahmet Türk ile BDP Eş Başkanı Gültan Kışınak, KCK yöneticileri ile Kandil'de görüşmek için Irak Kürdistanı'na gitti.

Milliyet'ten Namık Durukan'ın haberine göre, başta Lice olayları olmak üzere çözüm sürecinde son günlerde yaşanan sıkıntılar, Kandil'de yapılacak toplantıda ele alınacak.

Habere göre, BDP Grup Başkanvekilleri İdris Baluken ile Pervin Buldan'ın da bugün Türk ve Kışanak'ın yanına, Irak Kürdistanı'na geçecekleri ileri sürülüyor.

Irak'ta buluşacak milletvekilleri, bir heyet oluşturarak Kandil'e çıkacak. Heyet, Kandil'de KCK Yürütme Kurulu Başkanı Murat Karayılan ve KCK'nin diğer yöneticileri ile görüşecek. Yapılacak toplantıda; Lice olayları ile PKK lideri Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan ile yaptığı görüşmede aktardığı mesajlar ele alınacak.

Milletvekili heyetinin, hükümetin çözüm sürecine yönelik yaptığı yeni çalışmalar konusunda da Kandil'deki KCK yöneticilerine bilgi vereceği dile getirildi. Çözüm sürecinde gelinen aşamanın bütün boyutlarıyla bu toplantıda değerlendirilerek, süreçle ilgili bazı kararlar alınabileceği kaydedildi.