'Kandil'de umut ve kaygı var'

|

A

Lice cinayetinin ardından Kandil'e giden DTK ve BDP eşbaşkanları görüşme sonrasında açıklama yaptı: Kandil çekilme konusunda kararlı, barış konusunda umutlu ama gelişmeler karşısında kaygılı

PKK'nin sınır dışına çekilme aşaması sürerken yeni karakol inşasını protesto ettiği için Diyarbakır Lice'de jandarmaların halkı taraması ve 1 yurttaşı öldürmesinin hemen sonrasında PKK yöneticileriyle görüşmeye giden BDP ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) heyeti, görüşmelere ilişkin bilgi verdi.

ÖNCE HÜKÜMET SONRA KANDİL

Görüşmenin sonrasında Erbil'e dönen DTK eşbaşkanı Ahmet Türk ve BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, burada bir basın toplantısıyla Kandil'in gelişmelere nasıl baktığını aktardı.
Kışanak, görüşmelerinin olumlu geçtiğini ve görüşmenin sürece pozitif bir katkı yapmasını beklediklerini söyledi. Hükümet’le de benzer bir görüşme yaptıklarını ve ardından KCK yetkilileriyle görüşme gereği duyduklarını söyleyen Kışanak, görüşmelerin derhal yapılmasında Lice olayının büyük payı olduğunu belirtti.

'SÜRECİ İLERLETMEK İSTİYORUZ'
Kışanak, KCK'nin kendilerine “Süreç durmuş değil, ilerletmek istiyoruz. Fakat bu kararlılığımızın yanı sıra kaygılarımızı, eleştirilerimizi ve beklentilerimizi de ifade etmek istiyoruz” dediklerini aktardı.
Kışanak, son aylarda yaşanan bazı gelişmelerin olumsuz sinyaller verdiğini söyledi. Geri çekilmenin tarihi bir adım olduğunu ama tek başına yetmediğine vurgu yapan Kışanak, şunları söyledi:

'İÇ KARARTICI HAMLELER'

“Demokratikleşme yönünde de çabaların ve adımların atılması gerekirdi. Demokratik siyasetin önündeki engellerin kaldırılması gerekirdi. Bu konuda önemli beklentiler var, ama buna denk düşen bir durum söz konusu değil. Yine cezaevlerinde binlerce tutuklu var, karakol yapımları devam ediyor. Her geçen gün yeni korucu alımları yapılıyor. Sivil gösterilere halkın çok sert müdahaleleri gerçekleşiyor. Lice’deki olayda bir kişinin yaşamını yitirmesi ve yirminin üzerinde insanın yaralanması gerçekten süreci oldukça zorlayan durumlardı. Yine sayın Başbakan’ın akil insanlarla yaptığı toplantıda anadil konusunda bir çalışmalarının olmadığını, seçim barajının tartışılamayacağı benzeri açıklamalar yapması siyasi olarak ortamı gerdi.”

BUNLAR KÜÇÜK SORUNLAR!
Açıklamalarında Lice dahil tüm bu olayları 'küçük sorunlar' olarak tarifleyen Kışanak, bu tespitine şöyle açıklık getirmeye çalıştı:
“Bütün bunları toplamı aslında yürütülecek olan barış görüşmelerinin önünde küçük diyebileceğimiz sorun alanları. Tabii bunlara özellikle küçük demek istiyorum. Büyük sorun demek istemiyorum. Çünkü yaptığımız görüşmelerde taraflar süreci kararlılıkla ilerletme arzusu içerisindeler.”
Heyet Erbil'de Başbakan danışmanı Sami Herguşi ve KDP politbüro üyesi Kemal Kerküki’yle bir görüşme gerçekleştirdikten sonra Türkiye'ye döndü.

***

'Öcalan ile görüşmeler sık ve rahat olabilmeli'
Kandil'in Öcalan'ın daha fazla kişiyle ve daha rahat görüşebilmesi gerektiği vurgusu yaptığını anlatan Kışanak, “Sürecin başlamasıyla birlikte Öcalan’ın daha fazla insanla tartışma ve görüşmeler yapması arzu ediliyordu. Ne yazık ki bunlarda partimizin heyetleriyle sınırlı kaldı. O da heyetler çok düzenli gidemiyor, gidildiğinde de heyetlere her defasında müdahale ediliyor. Bütün bunlar bu barış sürecinde üzerinde konuşmamız, tartışmamız ve çözmemiz gereken konular” dedi.
Son iki heyette Gezi Parkı direnişinde ön plana çıkan BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder yer alamamıştı.