Mektup ulaştı, tıkanma aşıldı

|

Mektup ulaştı, tıkanma aşıldı A Mektup ulaştı, tıkanma aşıldı

Murat Karayılan, geçen hafta söylediği “Hükümetin önünde bir hafta var” sözlerine açıklık getirdi: “Öcalan’ın mektubu bize ulaştırılmayınca o açıklamayı yaptık. Mektup şimdi bizde”

PKK’deki yönetim değişikliği ardından yapılan “Açılım sürecinde çok kritik bir haftaya girildi. Hükümet tarafından gerekli adımlar bir hafta içinde atılmazsa süreç tıkanacak” açıklamasına “mektup krizi”nin neden olduğu anlaşıldı. Neden bir hafta gibi bir sürenin verldiği anlaşılamayan açıklamaya Murat Karayılan ANF’ye verdiği röportajla açıklık getirdi.

Karayılan’ın açıklaması şöyle:

SÜRE MEKTUP İÇİN

“Öcalan, ikinci aşamada yapılması gerekenlere ilişkin bir mektup devlete, bir mektup ise hareketimize yazmıştır. Yanına giden heyete ise, ‘Eğer bu mektup size verilmezse demek ki adım atmak istemiyorlar’ demiştir. Aradan geçen zaman diliminde mektup verilmedi. Mektubun verilmemesi nedeniyle, bir haftalık sürenin kaldığını, eğer hükümet aynı tutumunu devam ettirirse bu sürecin tıkanmaya gideceğini söyledik. Bunu mektuba el konulduğu ve bize verilmediği için dile getirdik. Mektup sonradan verildi. Verilmemiş olsaydı, tıkanma yaşanacaktı.”

Karayılan mektubun içeriği ile ilgili ise şu bilgileri verdi:
“Abdullah Öcalan, sürecin daha rahat ilerleyebilmesi için devletin yapabilecekleri konusundaki görüşlerini sunuyor. Devletin daha rahat adım atabileceği ve hareketimize bu anlamda güven verebileceği konuları dile getiriyor ve sekiz komisyonun kurulmasını öneriyor.”