NET YORUM: Olimpiyatlar’da sanal saldırı paniği

|

NET YORUM: Olimpiyatlar’da sanal saldırı paniği A NET YORUM: Olimpiyatlar’da sanal saldırı paniği

2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nın açılış törenine düzenlenebilecek bir siber saldırıyla ilgili yaşanan endişeler ve alınan önlemler açıklandı. Saldırı endişesine karşı sistemlerin büyük oranda elle idare edildiği açıklandı.
Olimpiyat Oyunları'nın siber güvenliğinden sorumlu olan Oliver Hoare, BBC'ye yaptığı açıklamada, 2012 Londra Olimpiyatları'nın açılış töreninin yapılacağı gün sabaha karşı bir telefonla uyandığını ve diğer yetkililerin kendisine 'açılış töreni sırasında, elektrik şebekesini hedef alacak bir siber saldırı şüphesi belirlendiğini' söylediğini anlattı.  Oliver Hoare, elektrik şebekesine düzenlenecek olası bir siber saldırıya karşı beş kez tatbikat yapıldığını söyledi. Hoare, "En kaba tanımıyla, hemen hemen tüm sistemleri otomatik kontrolden çıkardık. Pek çok kilit noktaya teknik ekipler yerleştirdik" dedi. Hoare "Açılış törenini büyük bir tedirginlikle izledim. Sonunda saldırı istihbaratının yanlış alarm olduğu ortaya çıktı. Ama bu, İngiltere'nin siber güvenlik sisteminin ne kadar kırılgan olduğunu da ortaya çıkardı" dedi.

İngiltere'de pek çok hizmet artık internet üzerinden işletiliyor. Bu tür sistemler, günlük hayatta kullanıcıların işini kolaylaştırırken, bilgisayar korsanlarına, düşman ülkelere ya da gruplara sisteme sızmak için de yeni bir kapı aralıyor. GCHQ Başkanı Sir Iain Lobban, "Evet, ulusal altyapıyı incelemeye çalışan, bazı açıklar arayan girişimlerle karşılaştık. Bu alarma geçmemizi gerektirecek kadar ciddi bir sorun değildi ama altyapının bazı bölümlerine ulaşmaya çalışanlar oldu" dedi.
 

Bu Haber 523 Kez Görüntülendi