Twitter'dan Mısır için çeviri hizmeti

|

 Twitter A  Twitter

Mısır'da önde gelen kişilerin gönderdiği Twitter mesajları, Arapça konuşmayan kullanıcılar için otomatik olarak bazı diğer dillere çevriliyor. Avrupa dillerini kullanan Twitter kullanıcıları, Mısır ordusu tarafından devrilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin son Twitter mesajlarını kendi dillerinde okuma imkanına sahip oldu. Muhalefet lideri Muhammed El Baradey ve Arap Baharı'nın önde gelen isimlerinden Wael Ghonim'in mesajları da Twitter'ın otomatik-çeviri hizmeti tarafından diğer dillere çevriliyor. Twitter, Microsoft'un geliştirdiği Bing'in çeviri uygulamasını deneme amaçlı olarak bazı hesaplar için sunuyor. Bu hesaplar arasında 1,1 milyon takipçisi bulunan Wael Ghonim ve 900 binden fazla takipçisi olan Tahrir News de var.

***
Android'e güvenlik uyarısı

Güvenlik uzmanları, Android işletim sistemini hedef alan kötü amaçlı bir yazılımın birçok uygulama aracılığıyla sayısız mobil cihaza bulaşabileceği uyarısında bulundu. Dört yıldır kullanılan Android’in mobil uygulamalarda truva atı virüsü oluşturduğu ve kullanıcılara kendini göstermeden mobil cihazlara girdiği belirtildi. ABD merkezli güvenlik yazılımı şirketi Bluebox Labs, şifreyi kırma ihtiyacı olmadan bir uygulamanın Android Uygulama Paketini (APK) değiştirmenin yolunu buldu. Bu gelişme, kötü amaçlı kodların kullanıcıların ruhu duymadan mobil cihazlarına bulaşması anlamına geliyor. Bluebox Labs ekibi, söz konusu güvenlik açığının Android 1.6 (Donut) işletim sisteminden bu yana var olduğunu ve Android tabanlı cihazların yüzde 99’unu etkilediğini belirtti.
 

***
Samsung’un yükselişi sürüyor

Fortune Dergisi, dünyanın en büyük 500 şirketinin yer aldığı listeyi açıkladı. Şirketlerin gelirlerine göre sıralandıkları listede, teknoloji dünyasının iki devi Apple ve Samsung arasındaki rekabetin nasıl belireceği de merak konusuydu. Doğal olarak petrol tekellerinin yukarılarda yer aldığı listede, Samsung 14’üncü sırada yer edinerek en büyük elektronik şirketi olarak belirdi. Güney Koreli şirketin yıllık geliri, 178.6 milyar dolar olarak belirtildi. ABD’li elektronik devi Apple ise geçtiğimiz yıla kıyasla 5 sıra gerileyerek, 19’uncu sırada yer edindi. Apple’ın yıllık geliri de 156.5 milyar dolar olarak açıklandı. Diğer teknoloji devlerinin sıralaması ise şu şekilde: Sony (83), Panasonic (94), Dell (110), Microsoft (165) ve Google (189).


***

Sabıka kaydı bilgisi cebe girdi

“Adli Sicil Kaydı” hizmeti iOS, Android ve Windows Phone tabanlı akıllı telefonlar üzerine geliştirilmiş e-Devlet Kapısı uygulaması üzerinden de sunulmaya başlandı. 12 Haziran 2013'ten bu yana internet üzerinden sunulan hizmet kapsamında akıllı cep telefonları da desteklenmiş oldu. Bu hizmet ile adli sicil kaydını cep telefonundan görüntüleyen kullanıcılar dilerlerse adli sicil belgelerini kayıtlı e-posta adreslerine gönderebiliyorlar. Bu sayede çıktıyı alıp istedikleri kurum ve kuruluş ile paylaşabiliyorlar. Ülkemizde günde ortalama 45 bin kişi, bireysel adli sicil kayıt başvurusu yapıyor. Uygulamadan faydalanmak için e-Devlet Kapısının kayıtlı kullanıcısı olmak gerekiyor. PTT merkezlerinden e-Devlet kapısı şifreleri alınabiliyor.


 

Bu Haber 445 Kez Görüntülendi