Birlikte mücadele ederek kazanacağız

|

Birlikte mücadele ederek kazanacağız A Birlikte mücadele ederek kazanacağız

YAŞAR AYDIN ANKARA 

Anadolu’nun en eski inanç guruplarından olan Alevilerin en yaygın örgütlenmelerinden biri olan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği kongreye hazırlanıyor. Başkan adayı Cuma Gürsoy daha aktif, dinamik ve katılımcı bir yapı için aday olduğunu söyledi. 

 

» 24 yıllık bir örgüte aday oldunuz. Sizi buraya iten neden nedir?

Aleviler 21. yüzyılın Türkiyesi’nde adına reform denilen tüm yalanlara rağmen ciddi sorunlar yaşamaya devam ediyor. İnkâr ve asimilasyon Alevilerin hayatında devam ediyor. Alevilerin kültürel, sosyal hakları için derneğimiz bugüne kadar ciddi çalışmalar yaptı. Yaygın ve kitlesel bir derneğiz. Ama AKP iktidarına karşı, Aleviler adına bu ülkede yapacağımız çok fazla şey var. Benim için görevden kaçmak mümkün değildi. Örgüt içinde dayanışmayı, hoşgörüyü ve birliği yeniden canlandıracağımız bir yönetim için aday oldum.

 

» Alevilerin sorunları bitmedi dediniz. AKP hükümeti çalıştaylar düzenledi. Açılım dedi. Anayasa referandumunda da Alevilerin farklı yönelimleri oldu. Tüm bu süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yaşanılan süreç maalesef bizi haklı çıkardı diye düşünüyorum. Gerek referandumdaki tutumumuz, gerekse açılım noktasındaki tutumuz süreci eleştirel noktadaydı. Biz referandumda ‘hayır’ diyelim dedik. Referandum daha boğucu bir sürecin başlangıcı olacağını görüyorduk. Açılım edebiyatına hiç inanmadık. Bu açılımdan bir şey çıkmaz dedik. AKP’nin bu işi çözemeyeceğini biliyoruz.

Tam tersine AKP iktidarı döneminde Alevilerin soruları daha da arttı. Her gün Alevilere karşı bir nefret suçu işleniyor bu ülkede. Aleviler gündelik yaşamda daha çok sorunla karşılaştı. Hem derneğimiz hem de Alevi Dernekleri Federasyonu tüm bu süreçlerde daha aktif rol oynamalıydı. Sivas davasında üzerimize gaz sıktılar, Maraş’a sokmadılar. Hiçbir demokratik talebimizi kullanmamıza izin vermediler.

Alevi toplumu AKP iktidarının icraatlarını endişe ile izliyor. Biz biliyoruz ki toplumsal taleplerimiz ancak ülkenin demokratikleşmesi ile mümkün olur. O yüzden mücadelemizi ülkenin demokratikleşme mücadelesinden bağımsız olmadığını biliyoruz.

 

» Derneğinizin örgütsel işleyişinde neleri değiştireceksiniz?

İstanbul bizim için çok önemli. Bu yüzden biri İstanbul olmak üzere derneğimize eşbaşkanlık sistemi öneriyoruz. Seçimde demokratik işleyiş için çarşaf liste öneriyoruz. Derneğimizin 68 şubesi var. Bu 68 şubenin de inisiyatif sahibi olması için bölgesel birlikler halinde çalışmayı planlıyoruz. Yedi ayrı bölge kurup çalışmaları bu bölgelerden yapalım istiyoruz. Yerel dinamikler belirleyici olsun diyoruz. Örneğin Hacıbektaş etkinliklerinin tamamının yerelde örgütlenmesi taraftarıyız. Diğer kurumlar maddi manevi destek versin. Ama işin tamamı orada kotarılsın istiyoruz. Ben yıllardır bu mücadelenin içerisindeyim. Hangi sorunların yaşandığını biliyorum. Çözümün birbirine yabancılaşmamış, sevgi ortamının inşa edildiği bir örgütle çözülebilir.

 

» Hangi talepler etrafında örgütleneceksiniz?

Bizim mücadelemiz ve taleplerimiz bugün ortaya çıkmadı. Çetin mücadeleler ve bedellerle biz taleplerimizi açığa çıkardık. Aleviler anayasa ile güvence altına alınmış eşit yurttaşlar olmalı. Cem Evleri ibadet yeri olmalı. Zorunlu din dersleri kaldırılmalı. Diyanet İşleri Başkanlığı kaldırılmalıdır. Bugüne kadar Alevileri asimile etmek için her yol denendi. Alevi köylerine halen cami yapılıyor. Bu uygulamalardan vazgeçilmesini istiyoruz. Biz bu mücadeleyi ortak verebilirsek kazanacağız. Buna eminiz.