Doğalgaz krizinde ABD nerede duruyor?

|

Doğalgaz krizinde ABD nerede duruyor? A Doğalgaz krizinde ABD nerede duruyor?

DOĞAN SUBAŞI-KİEW

 

Doğalgaz krizinde son gelişmelere dair çelişkili haberler geliyor. Hafta başında sorunun çözümlendiği yönünde çıkan haberlere karşın, Rusya ve Ukrayna arasında, Avrupa"yı da etkileyen doğalgaz sorunu sürüyor.

Rusya doğalgaz akışına başlandığını bildirmesine karşın, Ukrayna henüz herhangi bir gaz akışının olmadığını açıkladı.

Rusya’nın doğalgaz monopolü Gasprom’un iddialarina göre, Avrupa’ya iletilmek üzere gaz gönderilmeye başlandı ancak Ukrayna gazı pompalamamakta direniyor. Gazprom’un iddiasına göre, gaz akışını kontrolle görevlendirilen Batılı uzmanlar da Ukrayna’nın gazı Avrupaya pompalamadığını teyit ediyorlar.

Ukrayna doğalgaz sirketi Naftagaz ise, gönderilen gazın Avrupa’ya pompalanması imkansız olan hatlar üzerinden yollandığını iddia ediyor. Naftagaz bu hatlar üzerinden gelen gazın Avrupa’ya pompalanması için, bu kez doğu Ukrayna’ya gaz göndermek için pompaları durdurmak zorunda kalacağını öne sürüyor.

Ukrayna devlet başkanı Yuşenko, Rusya’nın asıl amacının Ukrayna’yı istikrarsızlaştırmak olduğunu iddia etti. Yuşenko’ya göre, Rusya, Rusya yanlılarının çoğunlukta olduğu dogu Ukrayna’da karışıklık çıkarmaya çalışıyor. Nitekim Rusya yanlısı olarak bilinen Bölgeler Partisi lideri Yanukoviç dün Ukrayna parlamentosu Verhovna Rada’da yaptığı konuşmada, bu yaşanan krizin “son turuncu kış” olmasını dilediğini söyleyerek, hükümeti istifaya ve meclisi de devlet başkanını görevden almaya çağırdı.

Gazprom yöneticisi Medvedev, ABD’yi Ukrayna’yı kışkırtmakla suçladı. Medvedev, konuşmasında Ukrayna’nın “başkalarının çaldığı müzikle dans etmeye çalıştığı” ifadelerini kullandı. Ayrıca geçen yılın son günlerinde ABD ile Ukrayna arasında içinde doğalgaz konusunda hükümler de bulunan bir enerji işbirliği anlaşması imzalandığına işaret etti.

Öte yandan ABD’nin ve Britanya’nın yaşanan doğalgaz problemi karşısındaki sessizliği dikkat çekiyor.  ABD’nin başkanlık değişimi nedeni ile sessiz kalması bir ölçüde olağan görülürken, Britanya’nın sessizliğine anlam verilemiyor. Britanya Rus doğalgazına bağımlı olmayan tek Avrupa ülkesi.

Öte yandan, Türk basınının yazdığının aksine, henüz Avrupa’da üşüyen ülkeler olmamasına karşın, mevcut stokların hızla eridiği, sorunun sürmesi halinde gerçekten de artık soğuk kışın başlayacağı bildiriliyor. AB, krizden en çok etkilenen Moldova’ya elektrik ısıtıcıları ve jeneratörler göndermeye başladı.

Bulgaristan’ın 2 günlük gaz stoku kaldı. Slovakya stoklarının %97’sini bitirmiş durumda.

Batılı uzmanlar, Rusya ve Ukrayna arasındaki ödeme problemlerinin çözümlenmemesi halinde, gaz sorununun çözümlenmiş sayılamayacağını ifade ediyorlar.