Sigara yılda 5 milyon kişiyi öldürüyor

|

Sigara yılda 5 milyon kişiyi öldürüyor A Sigara yılda 5 milyon kişiyi öldürüyor

 

Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara, çeşitli fiziksel, sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açan ciddi bir bağımlılık. Kanser, akciğer, kalp ve damar hastalıkları gibi birçok hastalığa yol açıyor. Sigara kullanımı sadece bireye değil, sigara dumanını soluyan diğer kişilere de ciddi zararlar veriyor, sigara ve diğer tütün ürünlerinin dumanına maruz kalan kişilerde de aynı hastalıklar görülüyor.

 

Türkiye Psikiyatri Derneği Alkol ve Madde Kullanım Bozuklukları Bilimsel Çalışma Birimi'nden Dr. Defne Tamar Gürol, "Diğer bağımlılık yapıcı maddelerde görüldüğü gibi, kişi zarar gördüğü halde kullanmaya devam eder. Kontrol yitimi ön plandadır. Kullanım kesildiği zaman çeşitli yoksunluk belirtileri ortaya çıkar" diyor.

Gelişmiş ülkelerde alınan önlemler ve toplumun bilinçlenmesi sonucunda sigara kullanımının giderek azalma eğilimi gösterdiğini belirten Dr. Gürol, gelişmekte olan ülkelerde ise sigara tüketiminin arttığını söylüyor ve şöyle devam ediyor:

"Ülkemizde sigara kullanım yaşı düşmekte ve kullanım yaygınlaşmaktadır. Erişkin nüfusun yüzde 50'den fazlasının düzenli şekilde sigara kullandığı çalışmalarla gösterilmiştir. Sigara kullanımı tüm yaş gruplarında yaşam süresini 16 yıl, 35-69 yaş grubunda ise 22 yıl kısalttığı yapılan çalışmalarla ortaya konmuş durumda. Sigaraya başlama yaşı ve bağımlılık şiddeti arasında bir ilişki vardır. Sigaraya başlama yaşı düştükçe bağımlılık gelişmesi olasılığı artar. Ergenlik döneminde sigara kullanmaya başlama, bağımlılık gelişme riskini artırır. Bu nedenle 18 yaş altındaki kişilere sigara satılmaması, sadece yasal değil, halk sağlığı açısından da uyulması gereken bir zorunluluktur."