Google yasaklandı mı?

|

Google yasaklandı mı? A Google yasaklandı mı?

Sosyal paylaşım sitelerinde dolaşan bir habere göre Türkiye'de internet kullanıcılarının, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın Google'a ait bazı IP'lere koyduğu engelleme kararı nedeniyle, bazı google servsilerine ulaşamayacağı ya da yavaşlamaya maruz kalacakları iddia edildi.

Bu engellemenin muhtemel etkileri içerisinde; - Google web sitesine erişimde sorun yaşanması - Reklam vb. analiz verisi için web sitelerinde Google analytics, Google maps gibi Google uygulamalarını kullanan portal veya web sitelerinde erişimlerin yavaşlaması, - Google Toolbar yüklü bilgisayarlarda bazı sitelere yavaş erişme, - Web siteleri dahilinde “google search” kullanan alan adlarına erişimde yavaşlama, - Firmanıza ait Google uygulamalarıyla entegre ya da Google Search’ a dayalı bir takım uygulamalarınızın bu erişim kısıtlamasından etkilenmesi söz konusu olabilir.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın aldığı bu kararın gerekçesi olarak iki ihtimal öne çıkıyor. Bu ihtimallerden ilkine göre google pages sayfalarında yer alan bir materyalin ilgili birimlerce "zararlı" görülmesi sebebiyle, böyle bir uygulamaya gidildi.

turk.internet.com'un iddiasına göre ise, ortada google'a karşı getirilmiş özel bir yasaklama yok. Yalnızca google, zaman zaman youtube'un kullandığı IP'leri kullanabiliyor. Dolayısıyla da youtube'a uygulanan yasak aynı IP'yi kullanan google servislerini de etkileyebiliyor.

Bu tür yasaklamalara karşı kullanıcıların geliştirdikleri en pratik çözüm DNS adreslerinin değiştirilmesi. Ne var ki, yine bir google hizmeti olan "google public dns" kullananlar kimi servislere ulaşmakta zorluk yaşadıklarını söylüyorlar. Kullanıcılara bağlantı sorunu yaşadıkları durumlarda önerilen diğer dns servisleri ise, 'Open DNS' ve Comodo Secure DNS'.