AKP teknolojiden ne anlar?

|

AKP teknolojiden ne anlar? A AKP teknolojiden ne anlar?

AKP’NİN TEKNOLOJİ ÖNCELİĞİ: SİLAH GELİŞTİRME
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, savunma ve uzay araştırmaları konusunda yapılan araştırma ve geliştirme çabalarının bizzat kendisi himayesine olduğunu ve 2006-2010 arasında TÜBİTAK Savunma Harcamaları Programı çerçevesinde 46 projeye, 558 milyon lira ödenek tahsis edildiğini açıkladı.
 
Türkiye’de bilim politikalarının oluşturulmasında en yüksek karar organı olan Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK), 22 Haziran 2010 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplandı.  Toplantının açılışında konuşan Başbakan Erdoğan, savunma ve uzay araştırmalarının bizzat kendi himayesinde olduğunu ifade etti. Bu iki alanın, “geleceği çizen, stratejik öneme sahip alanlar olduğunu” vurgulayan Başbakan Erdoğan, “Bu alanları devletimizin bekasının, milletimizin güvenliğinin olmazsa olmazları olarak görüyoruz” dedi.
 
Daha önce ihtiyaç duyulan, savunma araç, gereç ve mühimmatların ithalat yolu ile sağlandığına dikkat çeken Erdoğan, “Bunlar ülkemizde üretilse bile, teknolojinin transfer edildiği, kaynağın izin verdiği kadar bilgi ve teknoloji sahibi olabiliyordunuz. Tabii başkasının silahı ile gözü, kulağı, bilgi ve teknolojisiyle ne kadar güvenlik sağlanabileceğini sizlerin taktirine bırakıyorum” dedi. ‘Bunlar bizim ülkemizde yapılamaz’ söyleminin geride kaldığını ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:
 
“Özellikle, 2005 yılından itibaren savunma ve uzay araştırmalarını himayem altına aldıktan sonraki dönemde söz konusu alanlara daha daha önceki dönemlerde ayrılan kaynağın kat be kat fazlasını sağladık. 2006-2010 arasında TÜBİTAK Savunma Harcamaları Programı çerçevesinde 46 projeye, 558 milyon lira ödenek tahsis edildi. Ayrıca Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığının ortak faaliyetleri ve kaynaklarının müşterek kullanımı ile bu alanlarda önemli adımlar atıldı. Bugün üniversitelerimizde, özel sektörde ve TÜBİTAK enstitülerinde bu doğrultuda büyük bir çaba harcanıyor, bu atılım devam etmekte ve sonuca da ulaşmaktadır. Sonuçlarını da almaktayız. Ve artık bu sonuçları alırken bunu ihraç eder duruma da Türkiye olarak gelmiş durumdayız. Tüm sektöre buradan özellikle sesleniyorum. Bu alanda ülkemizde bilgi kimde ve nerede ise lütfen ona ulaşın. Ama bilginin bedelini ödeyin. Bilgiyi üretenlere değer verin ki ülkemizde bilgi üreten de bilgi de çoğalsın. Artık şu husus herkes tarafından anlaşılmalıdır. Türkiye pek çok alanda olduğu gibi savunma teknolojilerinde kendi kendine yeter hale gelmektedir.”
 
Ar-Ge’de 3 Kata Yakın Artış
2002 ile 2008 yılları arasında 2008 sabit fiyatları ile Ar-Ge harcamalarında 3 kata yakın bir artış sağlandığını kaydeden Erdoğan,  “Bu artış hızında Türkiye, Çin’den sonra dünyada ikinci ülkedir. Ülkemiz dünyada araştırmacı sayısını en hızlı artıran ikinci ülke olmuştur” dedi. Özel sektörün Ar-Ge’ye ayırdığı finans kaynağı 2007 yılında tarihimizde ilk kez kamu kaynaklarından ayrılan miktarı aştığını kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:
“Özel sektörde çalışan araştırmacı sayısı 2002 yılına göre 2008 yılında dört buçuk kat artmıştır. TÜBİTAK, Dış Ticaret Müsteşarlığı aracılığıyla özel sektöre 2000-2004 yılları arasındaki beş yıllık dönemde verilen toplam hibe destek sabit fiyatlarla 360 milyon lira iken 2005-2009 yılları arasındaki beş yıllık dönemde 1.3 milyar liraya yükseldi. Yani yaklaşık 4 kat arttı. 2005-2010 arasında Devlet Planlama Teşkilatı’nın üniversiteler, TÜBİTAK ve diğer kamu kurumlarına tahsis ettiği teknolojik araştırma sektörü yatırım ödeneği 6.5 milyar liradır. Aynı yıllar için TÜBİTAK aracılığıyla akademik projelere verilen destek 50 milyon liradan 680 milyon liraya çıktı, 13 katlık bir artış gerçekleşti.” 2008-2009 yıllarında Ar-Ge Teşvik Yasası’ndan yararlanan 600 mükellefe, 2 milyar liraya yakın vergi indirimi sağlandığını anlatan Erdoğan, yasanın olumlu yansımalarının yakın gelecekte yaşanacağını söyledi.
 
“Enerji, Su ve Gıda”ya Odaklanacağız  
Hazırlanmakta olan Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Uygulama Planı’nın, 2011-2016 döneminde, üç yaklaşımı esas aldığını kaydeden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“2005-2010 döneminde; himayemiz altına aldığımız ivme kazanmamız gereken ihtiyaç odaklı 4 alana karar verilmiştir. Bunlar ise savunma araştırmaları, uzay araştırmaları, bilim insanı yetiştirme ve geliştirme programı ile bilim ve toplum alanlarıdır. Bu alanlara ek olarak, 2011-2016 döneminde hız kazanmamız gereken üç alan daha belirledik; enerji, su, gıda olarak belirlediğimiz alanları da himayem altına alıyorum.”