CERN Keşfini Açıkladı

|

CERN Keşfini Açıkladı A CERN Keşfini Açıkladı

İsviçre'nin Cenevre şehrinde bulunan CERN Laboratuvarları, Higgs Bozonu olabilecek bir atomaltı parçacık keşfedildiğini açıkladı
 
Maddeye kütle verdiği düşünülen ve ‘Tanrı Parçacığı’ diye de bilinen Higgs Bozonu hakkındaki tartışmalar ve araştırmalar uzun yıllardır devam ediyordu. 
 
Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) uzmanları, bugün düzenledikleri basın toplantısıyla bu tartışmalara büyük oranda son verecek bir açıklama yaptı. 

''Çok Kesin Olduğunu Düşünüyoruz''
Higgs bozonu araştırmalarını yürüten iki ekipten birinin sözcülüğünü yapan Joe Incandela, CERN’de toplanan gruba, “Bu öncül bir sonuç ama çok güçlü ve çok kesin olduğunu düşünüyoruz” dedi. 
 
İngiltere ’de bulunan Bilim ve Teknoloji Tesisleri Konseyi Direktörü John Womersley de, “Higgs bozonu teorisiyle uyumlu bir parçacığın keşfedildiğini teyit edebilirim” diye konuştu. 

Evrendeki Her Şeye O Kütle Kazandırıyor 
Higgs Bozonu, evrene yayılan, görünmez bir enerji alanında oluşturulduğu sanılan atomaltı bir parçacık. Bu parçacık maddenin oluşumunu anlamada kilit öneme sahip. Bozonun evrendeki her şeye kütle kazandırdığı düşünülüyor. 
 
Uzmanlar Higgs Bozonu’nun bulunmasının son 50 yılın en büyük bilimsel başarılarından biri olacağını ifade ediyor.

(hürriyetplanet)