140 Karakterle Bilimsel Makale Yazdı

|

140 Karakterle Bilimsel Makale Yazdı A 140 Karakterle Bilimsel Makale Yazdı

Bilkent'in rektörü twitter'da 140 karakter ile CERN'ün foyasını ortaya çıkardı.

Bilim insanı yetiştirmekle mükellef olan Bilkent rektörü Abdullah Alatar, CERN'ün dün yayınladığı Higgs Bozonu keşfi için, hiçbir ciddiyeti olmayan bir hesap üzerinden, dünyanın en önemli bilim merkezlerinden birini eleştirmesi, 140 karakterle yıllardır sonuca ulaşılmaya çalışan keşfi 'ciddiye almadığının' göstergesi.

Atalar, keşif için, 'Cern'un halkla ilişkiler departmanı çok iyi çalışıyor. hiçbir işe yaramayacağı belli olan bir şeyi müthiş satıp fon almaya çalışıyorlar.'' dedi.

Bizim Buralarda Bilime Para Verilmez
CERN ile ilgili olarak bir iddia daha ortaya atan Atalar, 'CERN bize şunu söylüyordu: "Kıbrıs Rum kesimi girmeden siz katılın, onların girişini veto edersiniz." Ama Rumlar iflas etti, plan bozuldu.' dedi. Her yıl Türkiye'den 50 Milyon Dolar almak isteyen CERN'ün planının Kıbrıs Rum Kesimi'nin ekonomik krize girmesinin ardınan bozulduğunu söyledi.

'Bunlar Hep PR'
Atalar, 'Tanrı Parçacığı' olarak adlandırılan, evrenin oluşumu ve 'büyük patlama' hakkında ipucu verebileceği düşünülen atomaltı parçacığının keşfi için, 'CERN 10 ay önce Einstein'i hiçe sayıp ışıktan hızlı tanecik bulduğunu iddia etmişti. Gazetelere çıkıp yine PR yapmıştı.Avrupalılar 50 yıldır nükleer enerji konusunda bir ilerleme yapamıyan CERN'e fonları kesiyor. O da can havliyle yeni (!) şeyler keşfediyor.'  derken, CERN'e sadece Yunanistan'ın krize girdikten sonra ödeme kesintisi yaptığı biliniyor.

CERN'ün PR yaptığı haberi ise, araştırma kuruluşlarına gönderilmiş olan bulgulardı. Araştırması istenen bu bulgular için insanlar bilim derken, saygın bir üniversitemizin rektörünün PR çalışması demesi kafalarda soru işareti bıraktı.

'Belki De Doğru'
İnternet üzerinden aldığı eleştirilerin ardından Atalar, 'Bilim düşmanlığı ile suçlanma korkusu yüzünden eleştiri yapmayalım. Bu belki de doğru. Bakın birkaç şey yazdım diye nasıl saldırı aldım!' açıklamasını yaparken, söylediklerinin hiçbir bilimsel yanı olmadan tamamen ekonomik çıkar gözetilerek, komplo teorileri ile bezenmiş sözler söylediğini söyleyen bazı sosyal medya kullanıcıları rektörü eleştirmeye devam ediyor.