ABD istedi Redhack 'terör örgütü' ilan edildi

|

ABD istedi Redhack A ABD istedi Redhack

‘Kızıl Hackerlar’ olarak bilinen Türkiye ’nin muhalif hacker grubu Redhack’in son olarak Dışişleri Bakanlığı’na bağlı internet sitesini hack’lemesi polisi harekete geçirdi.  Savcılık, ‘Kızıl Hackerlar’ı, orak çekiçten oluşan bir logosu ve bir manifestoya sahip olmasından dolayı terör örgütü kapsamına aldı.

'Kendinizi Kabadayı Sanıyorsunuz ...'
Idris Naim Şahin'i protesto etmek amacıyla İçişleri Bakanlığı'nın internet sitesini hackleyerek bazı önemli belgeleri paylaşan RedHack, bir kaç gün önce Sivas Katliamı'nı anmak ve Suriye ile olası bir savaşa karşı çıkmak amacıyla Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesini hackleyerek, dış ülke misyonlarına ait bilgiler yayınlamıştı.

Saldırının ilk gününde; 'Önemli bir belgeye ulaşmadılar' açıklamasını yapan Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru'ya ve Davutoğlu'na, 'Suriye'ye bakacağınıza bilgisayarınıza bakın, kendinizi kabadayı sanıyorsunuz ama içinizin boş olduğunu herkese göstereceğiz.' şeklinde bir açıklama yayınlayan grup, daha sonra Koru'nun 'Yüzlerce kimlik imajını internette yayınladılar. Şimdi, mesela bir terör örgütü bu kişilerden birine saldırı düzenlese, birşey olsa, bu siber hırsızlığı gerçekleştiren kişiler rahat uyuyabilecekler mi?' şeklinde bir açıklama yapmasına sebep olmuştu.

Orak Çekiç Terör Örgütü Kriteri
Dışişleri Bakanlığı'na yaptığı eylemin ardından  ABD'nin kınadığı, bakanlığın tüm yabancı misyonlara nota ile bilgi vermesine sebep olan, dış misyonların kaygılanmasına sebep olan hackerlar, bugün ise, logosundaki orak çekiç ve yayınladığı manifesto sebebiyle terör örgütü ilan edildi.

Savcılık, Terörle Mücadele Daire Başkanlığı'na bir yazı göndererek RedHack Team'ın eylemlerinin ve üyelerinin Terör Örgütü kapsamında tekrar ele alınarak değerlendrilmesini istedi. RedHack'in sadece Türkiye sınırları içerisinde faaliyet göstermediğinin altını çizen kaynaklar, bu örgütlere yönelik sadece emniyetin çalışmalarının yeterli olmayacağını ifade ettiler.