E-Kitap devri başlıyor

|

E-Kitap devri başlıyor A E-Kitap devri başlıyor

Türkiye’de tablet bilgisayar sayısının 2012’nin sonunda 350 bine ulaşması bekleniyor. Kullanıcıların yüzde 67’si tablet bilgisayarlar aracılığı ile kitap okuduğu belirlendi...

Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Yüksek Lisans öğrencisi Kamil Mehmet Özkan’ın araştırması ülkemizdeki tablet kullanım alışkanlıkları hakkında fikir veriyor. Özkan’ın araştırmasına göre tabletlerin en yoğun kullanıldığı alanlar İnternet erişimi ve e-posta. Belge düzenleme işi son sıralarda geliyor. Tablet sahiplerinin genel olarak erkek ve bekar olduğunu ortaya koyan araştırmaya göre 2012 sonunda ülkemizde 350 bin tablet, bunların 200 bini iPad olacak. Özkan’ın araştırmasının bazı sonuçları şöyle:
 
-Katılımcıların yalnızca yüzde 4’ünün tablet bilgisayarları bulunuyor.
-Kullanıcıların yüzde 67’si tabletinden kitap okuyor. Her gün kitap okuyanların oranı yüzde 17. Dergi ve süreli yayın okuyanların oranı yüzde 78. Yüzde 49′luk bir kesim sadece ücretsiz yayınları tercih ediyor. Düzenli olarak ücretli dergi alanların oranı yüzde 12. Ara sıra alanların oranı yüzde 23 ve ücretli dergi almayanların oranı yüzde 65.
-Katılımcıların yüzde 25′ünün aylık geliri 5 bin TL’nin üzerinde. Yüzde 29′unun aylık geliri 2 bin TL’nin altında.
-Yüzde 61′i lisans, yüzde 30′u yüksek lisans/doktora, yüzde 7′si lise, yüzde 1′i ilkokul mezunu.
 
İngiltere’de e-Kitap öne geçti
Dünyanın en büyük online perakende satış mağazası Amazon, yaptığı son açıklamada İngiltere’de elektronik kitap satışının basılı kitap satışını geçtiğini duyurdu
 
Küçük ve orta çaplı kitapçılar için felaket demek
Amazon’un yaptığı açıklamaya göre 2012’de satılan her 100 kitap başına 114 e-kitap satıldı. Amazon’un ürettiği Kindle isimli E-kitap okuma cihazının İngiltere’de büyük popülarite kazanması nihayet kitap satışlarını da etkilemeye başladı. Amazon yetkilileri kitapların baskı ve dağıtım masrafı olmadan okuyuculara ulaşabilmesinin kendileri açısından büyük bir kazanım olduğunu inkar etmiyor. Ancak bu durum ülkedeki birçok küçük ve orta çaplı kitapçı için felaket demek. Son günlerde düzenlenen bir anket, İngiltere’de her hafta iki kitapçının kepenk kapattığını ortaya koydu. Uzmanlar geçmişte müzik marketlerin başına gelenlerin, kitapçıların da kaçınılmaz kaderi olduğu konusunda hemfikir. Diğer yandan artık yazarların kitaplarını yayınlamak için kitapevlerinin kapılarını aşındırmaya ve maddi riskler almasına gerek kalmadığının da altını çizen uzmanlar, dijital yayıncılığın eser sahiplerinin kârına olduğunu belirtiyor.