Halkın devrimci santraforu

|

Halkın devrimci santraforu A Halkın devrimci santraforu

İBRAHİM VARLI/BİRGÜN
 
Brezilya sonbaharda düzenlenecek seçimlere hazırlanıyor. Partiler seçimler için tüm kozlarını sahaya sürdü. Brezilya Sosyalist Partisi’nin (PSB) en büyük yıldızı ise Romario oldu. PSB yaptığı açıklamada, gelecek ekim ayındaki seçim için geçen yıl aktif futbol yaşamının sonlandıran Romario’nun kongre üyeliği için aday gösterildiği belirtildi.
Romario’nun seçim kampanyasını yürüten Marco San, Kongre’nin alt kanadı için yapılacak seçimlerde aday olan Romario’nun adaylığının partinin gelecek ayki toplantısında onaylanacağını söyledi.
 
OYLARI ARTIRACAK
Romario’nun, milletvekili seçilmesi halinde sağlık, eğitim ve sporun sosyalleşmede kullanılması konularına eğileceği belirtildi. Popülaritesi sayesinde PSB'nin oylarını Rio eyaletinde 200 bin civarında artıracağını söyleyen Romario'nun milletvekili seçilme olasılığı çok yüksek.
 
Romario de Souza Faria
Bin gol sınırını aşan ikinci futbolcu
ASIL adı Romario de Souza Faria olan Brezilyalı yıldız, 29 Ocak 1966'da Rio de Janeiro'da dünyaya geldi. Babası çok sevdiği iki şehir olan Roma ve Rio'yu birleştirerek oğluna Romario ismini koydu. Brezilya futbolunun gelmiş geçmiş en iyi forvet oyuncularından biri olarak kabul edilen Romario, 1994 yılında Brezilya Milli Takımı formasıyla Dünya Kupası kazandı. Avrupa'da PSV Eindhoven ve Barcelona gibi kulüplerin formasını giydi. Brezilya'nın Vasco de Gama takımında kariyerinin 1000. golünü atarak profesyonel futbol tarihinde bunu başaran ikinci futbolcu oldu. Son olarak bu başarıya Santos formasıyla dünya futbolunun efsane ismi Pele 1969 yılında ulaşmıştı. Brezilya'nın gelmiş geçmiş en çok gol atan üçüncü oyuncusu unvanına sahip olan Romario, Brezilya Ligi’nde de tüm zamanların en golcü ikinci ismi konumunda. Romario, 6 kez Brezilya Ligi’ni gol kralı olarak tamamladı. 1994 yılında FIFA tarafından ‘Dünyada Yılın Futbolcusu’ seçilen Romario, 2004 yılında da yine FIFA tarafından yaşayan 125 efsane futbolcudan biri arasında gösterilmişti. Brezilya Milli Takımı'nın 71 maçta formasını giyen Romario, 56 kez fileleri havalandırmıştı.