"Maradona para için Arjantin'in başında"

|

"Maradona para için Arjantin A "Maradona para için Arjantin

Dünya futbolunun iki efsanesi olan Maradona ile Pele arasındaki son yıllarda iyice sertleşen polemikte son konuşan Pele oldu. 'Siyah İnci', "Suç Maradona'yı buraya getirenlerde" dedi
 
Brezilya ve Arjantin'in futbol efsaneleri Pele ve Maradona arasındaki büyük çekişme mola vermiyor. Maradona'nın Dünya Kupası açılış töreninde Pele'yi kastederek "Esmer bir beyefendi Güney Afrika'nın kupaya ev sahipliği yapacağına inanmıyordu" sözlerine Pele'den yanıt gecikmedi:
"Maradona Arjantin Milli Takımı'nın hocası olmayı kabul etti çünkü işe ve paraya ihtiyacı vardı" dedi.
Maradona ile Pele arasında yıllardır süren atışmaların yeni versiyonunun Brezilya ayağında Pele bel altından vurdu. Pele, Maradona'nın paraya ve işe ihtiyacı olduğu için tangocuların başına geçtiğini iddia etti.
 
'BENİ SEVMESİ LAZIM'
Brezilyalı gazetecilerin Maradona'nın kendisi hakkında sarfettiği sözler hakkında fikri sorulan Pele, "Bazı şeyleri anlamıyorum. Maradona 2005'te ilk televizyon programına başladığında yardıma ihtiyacı vardı, Buenos Aires'e yanına gittim, ona yardım ettim. Daha sonra ticari işlerinde yardımcı olmaya çalıştım ama o ortadan kayboldu, ama beni şimdi Afrika'da hatırladı. Aslında beni sevmesi lazım" diyerek yanıtladı.
Brezilya'nın teknik direktörü olmayı asla düşünmediğini söyleyen Pele'nin "Ama Maradona işe ve paraya ihtiyacı olduğu için AFA'nın teklifini kabul etti. Arjantin'in zar zor elemeleri geçtiğini biliyoruz. Ama suç Maradona'nın değil onu bu göreve getirenlerin" sözlerine Maradona mutlaka yanıt verecektir.
 
SON YILLARDA ÇEKİŞME KIZIŞTI
Son iki yıl içinde Maradona ile Pele fırsat buldukça birbirlerini taşladılar. "Siyah İnci" lakaplı Pele'nin, uyuşturucu sorunları nedeniyle Maradona'ya verilen bütün ödüllerin geri alınması gerektiğini söylemesi ise iki efsane arasındaki çekişmeyi daha da sertleştirmişti. Pele'nin bu sözleri karşısında adeta çileden çıkan Maradona, "Benim hakkımda bu şekilde konuşması şerefsizce. Kendisinin de kirli çamaşırları var. Ve bunların birçoğunu ben de biliyorum. Onun için Pele daha fazla konuşmasa iyi olur" demişti.
 
'PELE AVRUPA'DA OYNAMADI'
Maradona, bir süre sonra da FIFA'nın resmi internet sitesinde yapılan bir ankette dünyanın en iyisi seçilmesini Pele'ye hatırlattı. Arjantinli efsane, "Ben, ondan daha iyi değilim. Önemli olan, insanların oylama yapması ve onun ikinci olması. Bunu benim üzerimden asla çıkaramayacaklar" ifadesini kullandı.
Pele'nin hiç Avrupa'da oynamamış olmasını da vurgulayan Diego, "Ben, 10 yıl Avrupa’da futbol oynadım, Pele ise sadece Güney Amerika’da oynadı. Tamam o birçok dünya kupası kazandı. Ama Avrupa’da oynamak başka şey" dedi.
 
'EN İYİSİ DI STEFANO'
Pele, belki de bu kısır çekişmeden kurtulmak bir başka efsaneyi tartışmanın içine çekti. Real Madrid'in efsanevi Arjantinli futbolcusu Alfredo Di Stefano'nun, kendisinden de Maradona'dan da iyi olduğunu söyleyen Pele, ''Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcusu Real Madridli Alfredo Di Stefano'dur. Maradona'nın elle attığı golün dışında kafa golü yok ve sağ ayağıyla topa iyi vuramıyor. Oysa Di Stefano komple bir oyuncu, bu nedenle o, en büyük'' diye konuştu.