Halil İbrahim Dinçdağ hakemliğe geri dönsün

|

Halil İbrahim Dinçdağ hakemliğe geri dönsün A Halil İbrahim Dinçdağ hakemliğe geri dönsün


Eşcinsel olduğu için hakemlik lisansı elinde alınan ve kimliği deşifre edildiği için zor günler geçiren Halil İbrahim Dinçdağ'ın işine geri dönmesi için pek çok taraftar grubu bir çağrı metni yayınladı. "Futbol sahasında renkler, yaşlar, dinler, yönelimler arasındaki farklar kalkar. Futbolun kuralı, sahada emek vererek oynamaktan geçer. Futbol, bu yönüyle tüm insanları birleştirir. Siyahisi, genci, asyalısı, sarışını, tecrübeli oyuncusu, kaptanı; sahada kim emeğini verirse, takımda o oynar. Bu yüzden ırkçılık, cinsiyetçi ve ayrımcı yaklaşımlar futbolun özüne yabancıdır ve zarar verir. Futbol dünyasında gerçek olan sahadaki emektir" denilen çağrı metninde futbolda ırkçılık ve cinsiyetçilği halen hüküm sürdüğünün altı çizildi:

"Bu gerçeğe rağmen futbolda ırkçılık ve cinsiyetçilik ne yazık ki hala mevcuttur. Futbol ve spor sahaları erkek egemen kültürün bir küfür alanı olarak kullanılmaktadır. Basında futbola dair atılan manşetler bile erkeğin diğer cinslere karşı üstünlüğünü aslında anlatıyor. Tüm futbol dünyasını kirleten para babaları var iken, politik mücadelelerini futbol üzerinden yöneten güç adamları var iken; futbolu "temizlemek" için hakem Halil İbrahim Dinçdağ kurban seçilmiş ve cinsel kimliğinden dolayı futbol dünyasından men edilmiştir ve 2009 senesinden bu yana işsizdir. Bu cezalandırmanın tek sebebi Halil İbrahim Dinçdağ'ın eşcinsel olmasıdır. Bizler, sahada formasını terleten oyuncuyu ve adil olan hakemi severiz. Halil İbrahim Dinçdağ adaletiyle ve emeğiyle hakemlik yapmıştır. Bizim için geçerli tek gerçek budur. Çaldığı düdük adaletli olduğu sürece, sahada takımların verdiği mücadeleye saygılı olduğu sürece hakemlik yapmak herkesin en doğal hakkıdır. Bu yüzden Halil İbrahim Dinçdağ'ın hakemliğe bir an önce geri döndürülmesini talep ediyoruz!"

İmzacılar: Sol Açık Fenerbahce, Tatangalar Sakaryaspor, Mavi Ateş Karabükspor, Ya Basta Göztepe, Karakızıl Gençlerbirliği, Altay YSKA, Boranlar Kartalspor, İstasyon Bucaspor, Beleştepe Beşiktaş, Forza Livorno. BirGün