Bisiklette 40 yıllık olimpiyat hasreti

|

Bisiklette 40 yıllık olimpiyat hasreti A Bisiklette 40 yıllık olimpiyat hasreti


Türkiye'yi 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda temsil edecek bisikletçiler belirlendi. Spor Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, 1972 Münih Olimpiyat Oyunları'ndan 40 sene sonra ilk kez bisikletin bir branşında tam kota alan 3 sporcu, yol bisikleti kategorisinde Türkiye'yi temsil edecek.
Ulusal takım antrenörü Luka Zele yönetiminde yapılan seçmeler sonucu, Türkiye'yi Londra 2012'de Ahmet Akdilek, Kemal Küçükbay ve Miraç Kal temsil edecek, Fatih Harmancı ise yedek sporcu kadrosunda bulunuyor. Bisikletçilerden 24 yaşındaki Ahmet Akdilek Salcano Bisiklet Takımı, 25 yaşındaki Miraç Kal Konya Torku Şekerspor, 29 yaşındaki Kemal Küçükbay ise Kocaeli Brisaspor adına mücadele ediyor.

KAMP SLOVENYA'DA SÜRÜYOR
Sporcular, ulusal takım hazırlık programa göre Olimpiyata kadar Slovenya'da kampta kalacaklar ve yarış koşarak form tutmaya konsantre olacaklar. Antrenman programını zorlu tırmanışlarla hazırlayan Luka Zele ile hazırlık Olimpiyatlara kadar devam edecek. Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu da yaptığı açıklamada, olimpiyat oyunlarına maksimum sporcu sayısı ile katıldıklarını ifade ederek, ''40 yıldır elde edilemeyen başarıyı yakaladık ve olimpiyatlara 3 sporcu göndereceğiz. 2005 yılından beri yaptığımız planlı ve programlı çalışmalarla bugünkü başarıları elde ettik'' dedi.


Bisikletçileri tanıyalım

Mirac Kal: 2012 Türkiye Ulusal Yol Şampiyonu. Uluslararası yarışlarda gösterdiği performansla Türkiye'nin 3 kişilik kota kazanmasında payı var.

Ahmet Akdilek: Son 2 sezondur performansı yüksek performans gösteren Akdilek, yurtdışı yarışlarında da başarılı zaman çizelgesini geliştirdi. 24 yaşındaki sporcu kariyerinin en parlak döneminde ve sürekli gelişim gösteriyor.

Kemal Küçükbay: Londra'da yarışacak sporcularımız arasında en tecrübelisi olan Küçükbay, eski bir Türkiye şampiyonu. 2012 Tour of Trakya genel sıralamasında ikinci, Tour of Isparta Genel sıralamasında dördüncü ve Tour of Cappadokia Genel Sıralaması'nda 10.sırada yer almıştı.

Fatih Harmancı (yedek): Kariyerinde henüz 1.lik bulunmuyor.