Potanın yıldızları Avrupa şampiyonu

|

Potanın yıldızları Avrupa şampiyonu A Potanın yıldızları Avrupa şampiyonu

Letonya ve Litvanya’nın ortaklaşa düzenlediği Avrupa Yıldız Erkekler Basketbol Şampiyonası finalinde Fransa ile karşı karşıya gelen Türkiye, rakibini 66-61 mağlup ederek Avrupa şampiyonu oldu.

Okben Ulubay, Kadir Bayram, Ege Arar, Berk Uğurlu, Ediz Oktay, Tolga Geçim, Oğulcan Baykan, Ege Arar, Mert Çevik, Oğuzhan Çakmak, Mehmet Alemdaroğlu ve Egemen Güven'dan oluşan kadrosuyla  ve Ömer Uğurata'nın başantrenörlüğünde şampiyonaya katılan Türkiye, A Grubu'nda İngiltere'yi 81-56 ve Hırvatistan'ı 98-95 yenip İtalya'ya 68-73 mağlup olarak ikinci sırada yer aldı.
İkinci tur grubunda Ukrayna'yı 72-57, İspanya'yı ise 71-56 mağlup eden geleceğin yıldızları Letonya'ya 77-68 yenilsede çeyrek finale adını yazdırdı. Çeyrek finalde Almanya'yı 67-56 deviren potanın yıldızlar yarı finalde köklü bir ekol olan Sırbistan'ı 67-62 mağlup etmeyi başardı ve finalde namağlup İtalya'yı 80-71 yenerek Türkiye'ni karşısına çıkan Fransa'yı 66-61 yenerek altın madalyanın sahibi oldu. Turnuvanın en değerli oyuncusu (MVP) ödülü ise ileride önemli bir yıldız olması beklenen Anadolu Efes altyapısında oynayan Okben Ulubay oldu. Potanın yıldızılarının başantrenörlüğünü Ömer Uğurata yapıyor.

3. ŞAMPİYONLUK

İlk kez 1971'de düzenlenen Avrupa Yıldız Erkekler Basketbol Şampiyonası, 2003'den beri her yıl düzenleniyor. Son iki senedir Hırvatistan'ın kazandığı şampiyonada Türkiye'nin daha önce 2 şampiyonluğu bulunuyordu. Türkiye bu onuru en son 2005 yılında yaşarken kadrosunda bugün Anadolu Efes forması giyen Doğuş Balbay ve Birkan Batuk da bulunuyordu. BirGün