Moz'dan Olimpiyat eleştirisi; 'Britanya milliyetçilik gazıyla doldu'

|

Moz A Moz

Morrissey, Britanya'nın Olimpiyat nedeniyle milliyetçilikle dolup taştığını ve savaşın eşiğindeki Nazi Almanya'sına benzediğini söyledi
 
The Smiths ile başladığı müzik kariyerinin ilk gününden beri yaptığı sert açıklamalarla şarkıları dışında da gündemden düşmeyen Moz, ülkesindeki aşırı şovenist ruh hali nedeniyle 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nı izlemediğini ifade etti. Manchester çıkışlı ünlü müzisyen, "Britanya daha önce böylesine bir milliyetçi dalgayla dolmuş muydu?" dedi. 
 
Eleştiri oklarını medyaya da yönelten Morrissey, "Britanya, otuzların Almanya 'sının ruhunu medyanın da gazıyla yayıyor" açıklamalarında bulundu. 

'Medyada buna karşı duran, sesini yükselten kimse yok'
Eskiden beri Kraliyet Ailesi'ne karşı söyledikleriyle bilenen Moz, "Şaşaalı Kraliyet mensupları oyunları kendi egemenliklerinin gereği bir araç olarak kullanmaktan geri durmuyor. Medyada da buna karşı duran, sesini yükselten kimse yok" dedi. 
 
Oyunlar süresince Londra'nın çok müreffeh yansıtıldığını, dünyaya böyle lanse edildiğini söyleyen Morrissey, "Londra dışındaki birçok kent ekonomik problemlerle boğuşuyor. Lâkin medyanın tek derdi kraliyet yaşamını öne çıkarıp, şovenizme katkıda bulunmak" ifadelerini kullandı.

(eurosport)