Burcu Ayhan yüksek atladı

|

Burcu Ayhan yüksek atladı A Burcu Ayhan yüksek atladı

Londra Olimpiyat Oyunları'nda kadınlar yüksek atlamada yarışan Burcu Ayhan finale kaldı. Ayhan, Olimpiyat Stadı'nda gerçekleştirilen kadınlar yüksek atlama seçmelerinde 1.93'lük atlayışıyla ilk 12 sporcu arasına girip finallere kalmayı başardı. Böylece, Türkiye adına yarışan bir atlet ilk kez Olimpiyatta kadınlar yüksek atlama finaline kalmış oldu. Bu seneki en iyi derecesi 1.92 olan Burcu Ayhan, bugünkü atlayışıyla aynı zamanda kendi derecesinide yükseltmeyi başardı. Burcu Ayhan'ın yer alacağı kadınlar yüksek atlama finali 11 Ağustos Cumartesi günü TSİ 21.00'de başlayacak.

Fenerbahçe Spor Kulübü'nün atleti olan 1990 doğumlu Burcu Ayhan, 2009 Akdeniz Oyunları'nda gümüş madalya kazanmıştı. Genç atlet ayrıca, 2010 Barcelona'daki performansıyla Türkiye'nin Avrupa Atletizm Şampiyonaları tarihinde ilk kez finalde yarışmasını da sağlamıştı.

Kadınlar yüksek atlamada dünya rekoru 30 Ağustos 1987'de Roma'daki 2.09'luk atlayışıyla Bulgaristanlı atlet Stefka Kostadinova'ya ait. Olimpiyat rekoru Atina 2004'te Rus atlet Yelena Slesarenko'nun 2.06'lık atlayışıyla kırılmıştı. 2012'nin en yüksek derecesi ise bir başka Rus atlet Anna Chicerova'dan (2.03) gelmişti. Öte yandan, Pekin 2008'de altın madalya 2.05'lik atlayışıyla Belçikalı atlet Tia Hellebaut'un olmuştu. BirGün

Kadınlar yüksek atlama finalinde yarışacak 13 atlet:

Svetlana Radzivil - Özbekistan   
Ruth Beitia - İspanya   
Anna Chicherova - Rusya    
Emma Green Tregaro - İsveç 
Tia Hellebaut - Belçika
Chaunte Lowe - ABD
Melanie Melfort - Fransa
Svetlana Shkolina - Rusya
Burcu Ayhan - Türkiye
Brigetta Barrett - ABD
Irina Gordeeva - Rusya 
Airinė Palšytė - Litvanya