Süreyya Ayhan Kop tartışması bitmiyor

|

Süreyya Ayhan Kop tartışması bitmiyor A Süreyya Ayhan Kop tartışması bitmiyor


Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF), eski Avrupa şampiyonu atlet Süreyya Ayhan ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.
"Son günlerde, (TAF) ve 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda elde edilen başarılar ile ilgili görsel ve yazılı basında yapmış olduğu açıklama ve yorumlar sonucu oluşan bilgi kirliliğini gidermek amacıyla" yapılan açıklamada, Aslı Çakır Alptekin ile Gamze Bulut gibi atletlerin başarısından istifade edip kendilerini ön plana çıkardığı ifade edildi: "Süreyya Ayhan 17 Ağustos 2012 tarihinde CNN Türk televizyon kanalında Sayın Enver Aysever'in konuğu olarak katılmış olduğu Aykırı Sorular programında; Aslı Çakır Alptekin'in kendi sporcusu olduğunu söyleyerek eşi Yücel Kop ve kendisinin katkılarından bahsederek elde edilen başarıyı tamamen sahiplenme çabasına girmiştir. Milli atletimiz Aslı Çakır Alptekin'in resmi antrenörü İhsan Alptekin'dir. İhsan Alptekin TAF tarafından desteklenerek Spor Genel Müdürlüğü Atletizm Antrenörlüğü kadrosuna atanmış ve eğitim çalışmalarımıza katılmış üst düzey yeterlilik seviyesine sahip bir antrenörümüzdür. Aslı'nın başarısında Süreyya Ayhan Kop'un ve eşinin bir katkısı olmadığı tespit edilmiştir."

TAF'I TOPA TUTMUŞTU
Aynı televizyon programında Süreyya Ayhan: "Bu federasyon bana ömür boyu ceza verdirtti. Ben bu federasyonla çalışmam." şeklindeki açıklamalar yapmıştı. TAF'ın açıklamasında bu konuya da değinildi: "2004 yılında Dünya Anti-Doping Ajansı (WADA) görevlilerinin Edirne'de Süreyya Ayhan'dan numune alımı sırasında, Süreyya Ayhan ve Yücel Kop ile WADA yetkilileri arasında yaşanan olaylar nedeniyle Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından dava açılmıştır. Dopingle ilgili açılan davalar sporcunun bağlı olduğu ülkenin atletizm federasyonlarının disiplin kurullarınca yürütülür. 2004 yılında seçimle göreve gelen Mehmet Terzi başkanlığındaki TAF döneminden önce yaşanan bu olayın hukuki süreci yukarıda açıklandığı üzere IAAF'ın talimatları ile TAF disiplin kurulu tarafından yürütülmüştür. TAF Başkanı veya yönetim kurulu üyelerinin ve diğer kişilerin disiplin kurulunda her hangi bir görevlendirilmeleri söz konusu değildir ve davada kişisel olarak görüş bildirme veya etkileme gibi bir durumları ve yetkileri bulunmamaktadır.

2007 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde Süreyya Ayhan Kop'tan alınan numunede iki adet yasaklı madde tespit edilmiştir. TAF disiplin kurulunca davası görülen bu konu IAAF anti-doping yönetmeliğine göre ikinci kez doping cezası verilmesi nedeniyle ömür boyu men cezası kararı verilmiştir. Gençlik Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu bu cezayı dört yıla indirmiştir. Süreyya Ayhan Kop davayı Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) taşımış, kendilerine sunulan her davayı sıfırdan görme (hukuk diliyle "de novo") yetkisine sahip olan CAS'ta dava görülmüş ve IAAF ve WADA kuralları gereği Süreyya Ayhan Kop'a ömür boyu men cezası verilmiştir.
Her iki davanın evrakları detaylı bir şekilde federasyonumuz arşivinde bulunmaktadır. Sporcumuzun ve antrenörünün daha fazla rencide olmamaları için bu zamana kadar evraklardaki bilgi ve belgeler kamuoyu ile paylaşılmamıştır."
 
Açıklamananın sonunda ise, "Dünya spor kamuoyunda, sporcuların yaptıkları hataları kabul etmeleri ve özeleştiri yapmaları en önemli, erdemli ve etik davranış şekli olarak görülmektedir" ifadeleri kullanıldı. BirGün