Metin Diyadin neden kovuldu?

|

Metin Diyadin neden kovuldu? A Metin Diyadin neden kovuldu?

Kasımpaşaspor’un başında çıktığı beş maçta üç galibiyet alıp dokuz puan alarak liderin hemen arkasında ikinci sırada olmasına rağmen Metin Diyadin kovuldu. Kasımpaşa Kulübü Başkan Vekili Hasan Hilmi Öksüz, teknik direktörleri Metin Diyadin'in görevine son verilmesinin takımın aldığı sonuçlarla ilgisi olmadığını söyledi.

ŞİRKET VE ONUN PRENSİPLERİ
Öksüz, yaptığı açıklamada, Diyadin'in gönderilmesinin Sivasspor'a 1-0 yenilmeleriyle alakası olmadığını vurgulayarak, Metin Diyadin'in görevine son verilmesi sonuçlarla değil, yeni oluşan şirket yönetiminin prensipleriyle alakalıdır" dedi.Takımın 5 maçta 3 galibiyet almasının iyi sonuç olduğunu kaydeden Öksüz, "Puan durumuna baktığınızda da 2. sıradayız. Yani bu durumun sonuçlarla ilgisi yok.” şeklinde konuştu.

BU SENE DENİZLİ, SENEYE ERTUĞRUL SAĞLAM
Kulislerde konuşulan konuların başında Kasımpaşaspor yönetiminin gelecek sene için Bursaspor’un başında bulunan Ertuğrul Sağlam ile anlaşıldığı gelirken bu sezonun devamı için Mustafa Denizli ile söz kesildiği iddiaları dile getirildi.

BAŞARILI OLMASINA RAĞMEN KOVULANLAR
Orduspor’un ardından Kasımpaşaspor’u da Süper Lig’e çıkaran Metin Diyadin bu kez çıkarmakla kalmamış, ligin ilk beş haftasında lig ikinciliği elde edecek başarılı sonuçları almasına rağmen “şirket prensiplerine” kurban verilerek kovuldu. Tarihin tozlu yapraklarında başarılı olmasına rağmen hakkı yenilerek kovulan teknik adamların intikamı ya da bu haksızlığı yapan amatör düşüncelerin sportif bir şekilde cezalandırıldığına sıklıkla tanıklık ettik. Bunlardan birkaç tanesini hatırlatmakta fayda var.

Mircea Lucescu
Galatasaray’ın başına gelir gelmez Süper Kupa’yı kulübün müzesine taşıdı. İkinci yılın sonundaUEFA Kupası’nı kaldırmış kadronun neredeyse bütün yıldızları takımdan ayrılmış olmasına rağmen mütevazı oyuncularla şampiyon olmasına rağmen kovuldu.. Fatih Terim’in dört yıl üst üste katılım gösterdiği ve hiçbir zaman gruplardan çıkmayı başaramadığı Şampiyonlar Ligi’nde ilk defa onun yönetimi altında Galatasaray gruplardan çıkma başarısını gösterdi. İkinci yılında tüm bu başarıların üzerine takımı şampiyon yapan Lucescu, henüz kutlamalar sona ermeden Özhan Canaydın yönetimi tarafından işine son verildiği açıklandı. Başarılı olmasına rağmen kovulan Rumen teknik adam Beşiktaş’ın başına geçti ve takımı ilk yılında şampiyon yaparak uğradığı haksızlığıun cezasını  bizzat kendisi kesti,

Zico
Zico olarak tanınan Arthur Antunes Coimbra , Brezilya'nın ve dünya futbolunun 80'lerdeki en iyi futbolcularından biri olarak kabul edilir. 4 Haziran 2006 tarihinde Fenerbahçe'nin başına geçen Brezilyalı takımı ilk yılında şampiyon yaptı. İkinci yılında ise Fenerbahçe'nin kulüp tarihinde, Avrupa kupalarındaki en başarılı teknik direktörü olur. UEFA Şampiyonlar Ligi gruplarında bir Türk takımına en fazla puan kazandıran, Şampiyonlar Ligi'nde Fenerbahçe'yi çeyrek finale yükselten ilk teknik direktör olmasına rağmen Türkiye Ligi'nde şampiyonluğu Galatasaray' a kaptırdığı için görevine son verildi. Hemen arkasından İspanya'yı Avrupa Şampiyonu yapmış Luis Aragones başa getirildi ve bu haksızlığın cezasını kesmek de ona düştü.

Otto Rehhagel
14 yıl Bremen’in başında teknik direktörlük yaptı. 70’lerin orta sıra takımı olan Bremen’i 80’lerde zirve takımına dönüştürdü. Bremen'in başında kazandığı UEFA Kupası ve iki lig şampiyonluğunun ardından Bayern Münih’in teklifini kabul etti. İlk yılında dönemin prestiji bugüne göre çok daha yüksek olan UEFA Kupası’nda takımı finale taşıdı ve şampiyonluk umutlarının devam ettiği bir dönemde UEFA Kupası final gecesinden bir gün önce kovuldu. UEFA Kupası’nı ise onun yerine kendisini bu göreve atayan  Franz Beckenbauer kaldırdı. Gerek lig gerekse de Avrupa macerasında oldukça başarılı olan Alman teknik adam haksız yere görevine son verilmesinin  yanı sıra hak ettiği başarıyı da bir başkası sahiplenmek durumunda kaldı.. Kovulma haberinin iletildiği toplantıda ağzından tek bir kelime dahi çıkmaz.Ceketini alır ve sessizce odadan çıkar. İkinci Lige düşmüş Kaiserslautern’in başına geçer. Takımı yeniden üst lige çıkarır. Birinci Bundesligaya çıktığı ilk yılında bir ilki başararak kovulduğu Bayern Münih’i içeride ve dışarıda yenerek şampiyon olur. O gün sessiz kalan teknik adam cevabı bu şekilde verir, haksızlığa karşı cezayı ise bizzat kendisi keser.

Mirko Slomka
Almanların saygın teknik adamlarından Ralf Rangnick’in asistanı olmasının dışında bir başarısı yoktu. Schalke’de istifa eden Rangnick’in ardından teknik adam olarak atandı. Düşüşte olan takımı ayağa kaldırdı ve Şampiyonluğu kıl payı kaçırdı. Kulübü tarihinde ilk defa Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek finale taşıdı. Maç başına puan ortalaması efsane teknik adam Ottmar Hitzfeld sonrası Bundesligada en iyisiydi. Tüm bu olumlu tabloya rağmen Barça'ya elenmesinin hemen ardından Bremen'den beş gol yediği vakit  kovuldu. Onun arkasından gelen başta Fred Rutten olmak üzere  teknik adamların başarısızlığı öyle bir noktaya geldi ki kulüp iflasın eşiğine geldi. Slomka ise Robert Enke’nin intiharı sonrası üst üste mağlubiyetler alan ve düşme potasına hızla giden Hannover’in başına geçti. Önce Hannover'i kümede tuttu ve sonrasında ise kulübün 19 yıl sonra Avrupa Kupalarına katılım hakkı elde etmesini sağladı. Sene sonunda kendisine yeni bir teknik direktör atayacağını belirten Bayern Münih'in muhtemel teknik direktör adayları arasında Mirko Slomka'nın ismi listenin en başında bulunuyor.

Christoph Daum
FC Köln takımının başına yardımcı antrenörlükten 1986 yılında şefliğe atananChristoph Daum kısa sürede farkını ortaya koydu. Bayern Münih ile beraber zirve yarışına ortak olan Daum'un çalıştırdığı Köln şampiyonlukları final maçlarında kaybetse de orta sıra takım kimliğinden zirveye doğru bir gidişat söz konusuydu. Bir kez üçüncü, iki kez de ikinci olan Daum1990 yılında  Daum kovuldu. Nedeni bugün dahi bilinmiyor.Gerçek şu ki Köln yönetimi  başarılı olmasına rağmen Christoph Daum'un görevine son verdi. Eski Köln efsanesi Pierre Littbarski bu kararın Köln'ün geleceğini derinden etkilediğini söylerken haksız da sayılmazdı zira o gün bugündür FC Köln bir daha şampiyonluk yarışı içerisinde olamadı. Köln'den kovulan Daum iki yıl sonra Stuttgart'ı şampiyon yaparak adaleti sağlamakta geç kalmayacaktı.