2. tükürük vakasında 'tahrik indirimi'

|

 2. tükürük vakasında A  2. tükürük vakasında

Olaylı geçen Galatasaray-Beşiktaş derbisine yine bir türkürük vakası damgasını vurdu. Melo’nun Oğuzhan’a tükürdüğü gerekçesiyle kırmızı kartla oyundan atılmasının ardından gözler Tolga Özkalfa’nın  bu konuda vereceği rapora çevrildi
 
Tolga Özkalfa'nın yönettiği derbi mücadelesinin ardından  TFF Hukuk Müşavirliğine ulaşan raporunda tükürük vakasıyla  ilgili olarak, "Müsabakanın 62. dakikasında Melo ile Oğuzhan'ın birbirleriyle itiştiklerini gördüm. Ancak yere düşen düdüğümü almak için eğildiğim sırada yardımcım Cem Satman iki kez peş peşe kulağıma 'hocam türüküyor…' dedi. Ne olduğunu göremediğim için kendisine dönüp "Hocam kim?" diye sordum. Bana "Melo" dedi. Ben bahsedilen fiili (tükürüğü) göremedim. Üçüncü kez kendisiyle tekrar kulaklıktan iletişime geçerek "Ne oldu hocam?" diye sordum. Yardımcım Cem Satman 3. kez bana Melo'nun Oğuzhan'a tükürdüğünü gördüğünü söyledi ben de bunun üzerine Galatasaraylı oyuncuyu ihraç ettim" şeklinde ifadeler kullandığı öğrenildi.

Tolga Özkalfa'nın raporunda bu ayrıntının dışında Melo'nun  yaratılan kaos ortamında bazı sözlerini duyamadığını, oyuncunun çoğunlukta bilmediği lisanda konuştuğunu belirtmesi dikkat çekti. Raporda sportmenliğe aykırı veya hakaret kapsamına girecek farklı bir eylem ve sözün olmaması Melo'yu ekstra bir ceza alma tehlikesinden kurtarmış oldu.
 
TAHRİK İNDİRİMİ BEKLENİYOR
Hakem Tolga Özkalfa'nın raporunu inceleyen TFF Hukuk Müşavirliğinin Brezilyalı oyuncusu sadece Futbol Disiplin Talimatı'nın 42. Maddesinin 2. Fıkrasını ihlalden PFDK'ya sevk edeceği belirtildi. Disipline sevk edilecek ve iki gün içinde savunmasını verecek olan Melo ile ilgili kararı PFDK yarın  verecek.Her ne kadar ilgili talimatta rakip futbolcuya tükürmenin karşılığı en az  4 maç müsabakalardan men cezası olmasına karşılık, PFDK'nın Melo için FDT'nin 13. Maddesini gerekçe göstererek yarı oranda indirime gideceği iddia edildi. PFDK'nın talimatın 13. Maddesinin "Fiil, tahrik sonucu işlendiği takdirde cezada indirim yapılır" demesi ve Melo'nun da bu eylemi rakip futbolcu Oğuzhan'ın tahrik etmesi sonucu gerçekleştirdiğine kanaat getirerek G.Saraylı oyuncuya 2 maça kadar ceza verebileceği öğrenildi.